Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi olarak, 2024 yılı faaliyet planı kapsamında 25 Haziran 2024 tarihinde, 19. Bölge Koordinatörlüğünde bulunan Adıyaman ili ile birlikte bölge tatbikat kampı düzenlendi.

Ardından, 26 Haziran 2024 tarihinde, Yerel Düzey Sağlık Çalışma Grubu Operasyon Planı ve Hastane Afet ve Acil Durum Planları kapsamında her yıl düzenlenen en az bir masa başı ve bir saha tatbikatı, bu yıl deprem konulu tatbikat ile gerçekleşti. Bu tatbikat, senaryo gereği meydana gelen hastane yangınları, KBRN vakası, çoklu trafik kazası ve sınır çatışması gibi olayları içerdi. Tatbikat, kamu hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastanesi olmak üzere toplam 21 hastane, İl AFAD Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı çalışanlarının katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Tatbikat Detayları:

Tatbikata katılan 783 personel, toplam 20 ambulans, 7 UMKE aracı, 1 haberleşme tırı, 1 kamyon, 1 arama kurtarma aracı, 2 servis aracı, 1 forklift, 4 AFAD aracı, 4 emniyet aracı, 2 askeri araç ve 3 itfaiye aracı ile 113 yaralıya müdahale etti.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Basın İletişim ve Tanıtım Birimi tarafından yapılan açıklamada, tatbikatın başarıyla tamamlandığı ve katılan tüm personelin üstün bir performans sergilediği belirtildi.