Anma Etkinliği ve Katılım

2 Temmuz 1993’te Sivas'ta Madımak Oteli'nde yaşanan katliamda hayatını kaybeden 33 aydın, 31. yıl dönümünde Şanlıurfa’da anıldı. Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi önünde düzenlenen anma etkinliğine, Şanlıurfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar ve “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” yazılı dövizler taşındı. Anma, hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Mehmet Türkmen'in Konuşması

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şube Sekreteri Mehmet Türkmen, konuşmasında katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirtti ve “Zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz. Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AKP, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır” dedi.

"Unutturmayacağız"

Türkmen, Madımak Oteli’nin bir utanç müzesine dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz Aleviler, ezilenler ve ötekileştirilenler bir kez daha diyoruz ki; katliamın üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu acıyı ve öfkeyi unutmadık, unutturmayacağız. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasal İslam’ın hayatın her alanını karanlığa boğmaya çalıştığı süreçte bizler asla karanlığa teslim olmayacağız. Anadolu’ya ışık olmaya devam edeceğiz. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak, 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

Anma Sloganlarla Son Buldu

Anma etkinliği, “Sivas’ı unutma unutturma” ve “Katiller halka hesap verecek” sloganları ile sona erdi.

HABER: MEHMET TOPRAK