KADIN
Giriş Tarihi : 28-02-2014 17:55   Güncelleme : 28-02-2014 17:55

Diyarbakır Lice’de 3 Kişi Plastik Mermilerle Yaralandı

Amed'in lice ilçesinde karakol yapımını protesto eden halka asker ve polislerin saldırısında 3 kişinin plastik mermi ile yaralandı. Asker ve polisin gaz bombası ile tazyikli suyla saldırısı sonrasında halk saldırıyı protesto etmek için lice-bingöl karayolunu trafiğe kapattı. Bölgede gerginlik devam ediyor.

Diyarbakır Lice’de 3 Kişi Plastik Mermilerle Yaralandı

Lice'de karakol yapımını protesto etmek için yola çıkan binlerce kişi sise köyünde "şehit amed şehitliği"ni ziyaret ettikten sonra abalı (korxa) karakolu'na doğru hareket etti. Abalı karakolu'na kısa bir mesafe kala yüzlerce jandarma ve polis zırhlı araçlarla kitle durduruldu. Güvenlik gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyince araçlardan inen yüzlerce kişi barikatın kurulduğu alana yürüyerek geldi. Daha sonra "karakol değil özerklik istiyoruz", "savaşa hayır" ve "biji serok apo" sloganı atıldı. Çok sayıda öcalan posteri ve pkk bayrakları açan kitleye polis ve jandarma gaz bombaları ile saldırdı.

 

Bölgeden edinilen bilgilere göre üç kişi asker ve polisin attığı plastik mermilerle yaralandı.

 

 

Saldırıya halk taşlarla karşılık verdikten sonra, gaz bombası ve tazyikli su saldırısı durdu. Bölgede toplanan halk daha sonra lice-bingöl karayolunu taşlarla trafiğe kapattı. Yolun trafiğe kapanması ardından yüzlerce araç her iki yönde bekletilirken, bölgede gerginliğin sürdüğü öğrenildi.