KADIN
Giriş Tarihi : 01-03-2014 18:22   Güncelleme : 01-03-2014 18:22

Şanlıurfa, Unesco Gastronomi Şehri Olmaya Hazırlanıyor

Şanlıurfa, Şanlıurfa Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliği ile UNESCO Dünya Gastronomi şehri olmaya hazırlanıyor.

Şanlıurfa, Unesco Gastronomi Şehri Olmaya Hazırlanıyor

 

Şanlıurfa, Şanlıurfa Ticaret Borsası  ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi .Odası’nın işbirliğinde ‘UNESCO Dünya Gastronomi Şehri’ adaylığını açıkladı. Şanlıurfa’nın ‘Unesco Dünya Gastronomi Şehri Adaylığı’; Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya,Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin,  Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) Başkanı Yalçın Manav, Unesco Almanya Milli Komite Üyesi Faruk Şen, TURSAB Kültür Müdürü Hidayet İlhan Uçak, Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç ve Unesco Temsilcileri, Ulusal Turizm Sivil Toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı özel bir lansmanla kamuoyuna duyuruldu.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa’nın,  Güneydoğu Anadolu mutfağının karakteristik özelliklerinin hemen hemen hepsini taşıyan zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu söyledi.

Halil İbrahim Sofrası denince akla cömertliğin, bereketli sofraların ve misafirperverliğin geldiğini vurgulayan Kaya, Anadolu’nun zengin topraklarının hiçbir yerde görülmeyeceğini ve misafirperverliği bu coğrafyada yaşayanların ok şanslı olduğunu belirtti.

Şanlıurfa’nın tanıtımı için çeşitli çalışmalar ve aktivitelerin yapılması gerektiğini kaydeden Başkan Kaya, “ Oldukça köklü ve zengin bir yapıya sahip mutfak kültürümüzün tanıtılması için İlimize günübirlik gastronomi ziyaretlerinin artmasını sağlamalı ve bu faaliyetlerimizi daha da güçlendirmeliyiz.

Şanlıurfa ilimiz, gerek yemek kültürü ve tarihi gerekse de inanç merkezi olma açısından ilgi çekici il olma özelliği taşımaktadır. 

İnsanlığın ilk yerleşim yeri olan ve 12 bin yıllık tarihi bulunan Şanlıurfamız, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşadığı ve çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış bir il.

 Binlerce yıllık uygarlıkların yaşamış olduğu bu yörede Arap, Batı ve Doğu kültürleri birleşerek zengin bir yemek kültürünü ortaya çıkarmıştır.” diye konuştu.

Yapılan toplantıda; adaylığın sonucunun açıklanacağı 30 Kasım 2014 tarihine kadar Şanlıurfa ili sınırları içerisinde gastronomi merkezli çalıştaylar, uluslararası ve ulusal gastronomi yarışmaları, workshopler, özel kurs-eğitim ve turizm panelleri gerçekleştirileceği belirtildi.

 

 

Bugüne kadar hâlihazırda dünyada sadece 5 şehir 'Dünya Gastronomi Şehri' unvanını alabildi. Bu unvanı ilk olarak 2005 yılında Kolombiya'dan Popayan şehri aldı. Ardından 2010 yılında Çin'den Chengdu ve İsveç'in Östersund şehirleri bu ünvana layık görüldü. Bu ünvanı en son almayı başaran şehirler ise şöyle: Lübnan’dan Zahle ve G.Kore’den Jeonju.