KADIN
Giriş Tarihi : 04-03-2014 13:33   Güncelleme : 04-03-2014 13:33

DEDAŞ’dan ‘Köy İletişim Projesini açıkladı

Özelleşme sonrası bölge insanına kaliteli ve kesintisiz enerji sunma hedefi ile çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, şimdi de köylerdeki abone durumunu gözden geçirmek ve sorunları yerinde belirleyerek, en kısa sürede çözüme kavuşturabilmek için bölgedeki 6 ile bağlı 3 bin 200 köyün tek tek ziyaret edileceği ‘Köy İletişim Projesi’ni hayata geçirdi. Proje, Diyarbakır ve ilçelerine bağlı 300 kadar muhtarın katıldığı yemekli bir toplantı ile başlatıldı. Toplantıda köy muhtarı sorunlarını dile getirirken, DEDAŞ yetkilileri, proje hakkında muhtarları bilgilendirdi.

DEDAŞ’dan ‘Köy İletişim Projesini açıkladı

Dicle Elektrik tarafından, ‘Dicle Bölgesi’ olarak bilinen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine bağlı 3 bin 200 köyü kapsayan ‘Köy İletişim Projesi’ hazırlandı. Proje kapsamında Diyarbakırlı muhtarlar ile DEDAŞ ve DEPSAŞ yöneticileri bir araya geldi. ‘Köy Muhtarları İle Tanışma ve İstişare Toplantısı’ adı altında ilki Diyarbakır’da düzenlenen yemekli toplantıya il ve ilçelere bağlı 300 kadar köy muhtarının yanı sıra DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel ile kurum yöneticileri katıldı.

 

3.200 KÖY ZİYARET EDİLECEK

 

Bölgedeki 3 bin 200 köyün ziyaret edileceği projenin tanıtımı için düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, 8 aylık özelleşme sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

DEDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, Dicle Elektrik’in köylerde yaşayan abonelerle iletişimini daha da güçlendirmek adına böyle bir toplantıyı organize ettiklerini belirtirken ise, ‘’Köylerde yaşanan sorunları nasıl giderebiliriz, köylerimize nasıl daha sağlıklı ve kesintisiz enerji verebiliriz diye düşünerek, bu toplantıyı organize ettik. Bundan sonraki süreçte köylerimizi bir bir ziyaret ederek sorunları yerinde belirleyeceğiz ve birlikte çözeceğiz.’’ dedi.

 

Abonesizlerin abone edilmeleri ve mevcut abonelerin durumlarının güncelleştirilmesinin yanı sıra köylerdeki mevcut sayaçların mesken dışına çıkarılmasına ilişkin bir çalışmanın da yürütüldüğünü sözlerine ekleyen DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, bu çalışmalarla ilgili muhtarlardan destek istedi. Köy içme sularının çoğunun abonesiz olduğunu, aboneliği olanların ise ödeme yapmadığına dikkat çeken Karagüzel, ödeme yapmayanların elektriğini kesmekten başka çarelerinin kalmadığını kaydetti.

 

ÖNCELİK CAMİ VE OKULLARA

 

Kırsaldaki şebekelerin 1980’li yıllarda yapıldığını, çok sayıda köyde bu şebekelere dokunulmadığını sözlerine ekleyen Murat Karagüzel, özelleştirme sonrası planlanan yatırım programı çerçevesinde bu köylerin tamamında gerek bakım onarım, gerekse şebeke yenileme çalışmalarının yapılacağını bildirdi. DEDAŞ Genel Müdürü, bu işlerin tümünün bu kadar kısa sürede yapılamayacağının altını çizerken ise, bu çalışmaların kademeli bir biçimde yapılacağını bildirdi. Köylerdeki aydınlatmanın yok denecek kadar az olduğunu da belirten Karagüzel, cami, okul ve köy meydanları öncelikli olmak üzere köylerde gerekli aydınlatma çalışmalarının yapılacağını da sözlerine ekledi.

 

‘ÖRNEK KÖY’ PROJESİ

 

DEDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, muhtarlarla birlikte belirleyecekleri birkaç köyde ‘Örnek Köy Projesi’ni hayata geçireceklerini de açıkladı. Karagüzel bu konuda konuşurken, ‘Bu köylerde tesis, trafo, abonelikleri yenileyeceğiz. İmkanlar dahilinde cami ve okulları da onaracağız. Karşılığında ise, kaçağın önlenmesi ve tahsilatın iyileştirilmesi konusunda sizden yardım isteyeceğiz.’’ dedi.

Karagüzel, bu projeye ilk örneği ise, 300 bin lirayı bulan borçlarını ödemeyi kabul eden Dicle’nin Duranbeyli köyünün teşkil edeceğini, gerekli ödemenin yapılması halinde köyde şebeke, trafo ve abone yenilemenin yanı sıra gerekli aydınlatmaların yapılacağını bildirdi.

 

‘TALEP VE TAVSİYELERİNİZ ÖNEMLİ’

 

Muhtarların talep ve tavsiyelerinin kendileri için önemli olduğunun altını da çizen DEDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, oluşturdukları ekiplerin yaşanan sorunları yerinde belirlemek üzere bölgedeki tüm köyleri tek tek dolaşacağını ifade etti ve muhtarlardan, sorunların daha erken çözülebilmesi için köylerine gelen personellerine yardımcı olmalarını istedi. Karagüzel, tarımsal sulama abonelerinin yılda bir kereye mahsus belli bir miktar para ödeme taleplerini yanıtlarken ise, devletin katkı sunması şartı ile bu konuda bir çalışma yapabileceklerini kaydetti.

 

DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel’in konuşmasının ardından söz alan Diyarbakırlı köy muhtarları da sorunlarını dile getirerek,  çözülmesi için yardım istediler..