KADIN
Giriş Tarihi : 08-03-2014 17:04   Güncelleme : 08-03-2014 17:04

8 Mart’ı Direniş meşalesi Kürt kadınları

KJB 8 Mart’ı, kadın gerillaların etkinlikleriyle kutladı. Kutlamada konuşan KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Zagros, direniş meşalesinin Kürt kadınlarında olduğunu belirterek, beş bin yıllık sistemden tüm kadınlar adına hesap soracaklarına dikkat çekti. YJA Star da ‘Özgür yarınlar kadın devriminde gizli’ dedi.

8 Mart’ı Direniş meşalesi Kürt kadınları

Kadınlar 8 Mart kutlamalarını dağlardan, meydanlara dek çok renkli ve anlamlı bir heyecanla karşıladı. Kutlamalardan en renkli ve heyecanl olanı ise Medya Savunma Alanları’ndaki kadın gerillaların yaptığı kutlama oldu. Kutlamaya KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Zaxo Zagros, KJB Koordinasyon üyesi Roza Pınar, KJB Koordinasyon üyesi Jiyan Şitka, YJA Koordinasyon üyesi Ayten Dersim, KCK Yürütme Konseyi üyesi Besta Fırat, YJA STAR Komuta Konseyi Üyesi Zin Sorxwin’in de aralarında bulunduğu yüzlerce kadın gerilla katıldı.

 

Gerçekleştirilen askeri törende kadın gerillalara hitaben bir konuşma yapan KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Zaxo Zagros, 8 Mart’ı “Direniş, başkaldırı ve özgürlük için mücadele günü” olarak nitelendirerek, mücadelede yaşamlarını yitiren kadınları andı. Zagros, Rojava Devrimi’ne öncülük eden Kürt kadınları şahsında mücadeleye devam eden kadınları selamladıklarını bildirdi. Eril sistemin kadını köleleştirmek için büyük bir çaba içerisinde olduğunu fakat kadının baş eğmediğini belirten Zagros, 8 Mart tarihinin de bunu ortaya koyduğunu söyledi. Direniş meşalesinin Kürt kadınlarının elinde olduğunu belirten Zagros, “Kadınların intikamını kadınların yöntemiyle alacağız.  Kürdistanlı kadın ve çocukların, özgürlük yolunda büyük bedeller vermiş analarımızın 8 Mart’ını kutluyoruz” dedi.

 

Gerillalardan 8 Mart halayı

 

Askeri törenin ardından genç kadın gerillalardan oluşan “Şehit Rüstem Kampı Şehit Berçem Korosu” ve sanatçı Bermal, sahne aldı. Kadın gerillaların sunduğu skeçlerden sonra etkinlik halaylarla son buldu.

 

Yarınlar kadın devriminde gizli

 

Kürt kadın ordusu YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Kadınlar her gün soluksuz bir şekilde varlığını koruma ve özgürlüğünü gerçekleştirme savaşını vermelidir. Çünkü özgür yarınlar kadının yaratmakta olduğu devrimde gizlidir” dedi. Yapılan yazılı açıklamada, demokratik yaşamın ve toplum ancak özgür kadınla yaşam bulabileceğini belirterek, kadınların yalnızca bir an bile özgürlük mücadelesine arkalarını dönmeleri halinde kaybedenin yalnızca onlar olmayacağının altını çizdi. YJA Star, kadın eksenli demokratik bir yaşam yeniden kazanılana kadar mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

 

PKK: 8 Mart erkek egemen sisteme yanıt

 

PKK Yürütme Komitesi, yayınladığı 8 Mart mesajında, “8 Mart gerçekliği, kadın kültürünün toplumsal trajedileri tersine çevirebileceğinin ifadesi ve dünya kadınlarının erkek egemenlikli uygarlık sistemine ortak yanıtıdır” dedi. Açıklamada, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesi yürüten tüm kadınlara kutlu olsun. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü her yaştan, sınıftan ve ulustan kadının özgür bir dünya ve yaşam sloganı etrafında buluştuğu bir direniş günüdür. Yakılarak katledilen 129 kadının anısına, küllerinden kendisini yaratarak çoğalma miti çağdaş tarihte bir kez daha güncellenmiştir. Dağların tanrıça kültüründen Rosa’lara ulaşan kadın direnişçiliği Sara’lar şahsında toplumsallığı yarattığı dağlarda yeniden ayaklanmıştır” diye belirtildi.

ÖZGÜR GÜNDEM