KADIN
Giriş Tarihi : 10-03-2014 19:06   Güncelleme : 10-03-2014 19:06

Ergenekon'da art arda tahliyeler Devam Ediyor

"Ergenekon" davasında gazeteci Tuncay Özkan, Levent Göktaş, Sedat Peker, Kemal Kerinçsiz, Dursun Çiçek ve Alparslan Aslan tahliye edildi.

Ergenekon'da art arda tahliyeler Devam Ediyor

 

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklar gazeteci Tuncay Özkan, Sedat Peker ve emekli albay Levent Göktaş'ın avukatları, müvekkillerinin tahliyesine ilişkin dilekçelerini mahkemeye sundu.

 

Talepleri değerlendiren İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Tuncay Özkan, Sedat Peker ve emekli albay Levent Göktaş'ın tahliyesine hükmetti.

 

Mahkeme heyeti tahliyeye gerekçe olarak, ''sanıkların tutuklu kaldıkları süre, delillerin toplanmış olması ve karartılma kuşkusunun kalmaması, ikametgah sahibi olmaları, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabilecek olması, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar da bulunması nedeniyle bunun adalet duygularını incitebilecek olmasını'' gösterdi.

 

Mahkeme heyeti, ayrıca sanıklar Levent Göktaş ve Tuncay Özkan hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu. Heyet, Sedat Peker hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulamalarına gerek olmadığına hükmetti.

 

Bu arada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş'ın da aralarında yer aldığı bazı sanıkların tahliye taleplerinin reddine ilişkin karar vermişti.

 

KERİNÇSİZ'E TAHLİYE

 

13. Ağır Ceza'nın ret yanıtı verdiği Kemal Kerinçsiz için ise 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye kararı çıktı. Kerinçsiz'e yurtdışı yasağı da konuldu.

 

ÇİÇEK CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAK

 

Akşam saatlerinde tahliye talebinde bulunan Albay Dursun Çiçek ve Danıştay saldırısı saldırganı Alparslan Aslan ve eski özel harekat dairesi başkanı İbrahim Şahin de tahliye edildi.

 

Balyoz davasında hükmü onanan Çiçek, cezaevinden çıkamayacak.

 

ÖZKAN'IN AVUKATI: BENİ UMUTLANDIRIYOR

 

Tuncay Özkan’avukatı Hüseyin Ersöz, tahliye kararıyla ilgili NTV’ye konuştu.

 

Ersöz, “Çok uzun süredir beklediğimiz bir karardı. Türkiye’de adil ve tarafsız karar veren hakimler var. Bu karar, Türkiye'de halen vicdanlı hakim ve savcılar olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda beni umutlandırıyor. Tuncay Özkan’ın 1-2 saat içinde çıkacağını umuyorum” diye konuştu.

 

HSYK’ya başvuruda bulunduklarını hatırlatan Ersöz, “Yargıtay aşamasını bekliyoruz. Tuncay Özkan'ın tarafsız, bağımsız mahkemelerde yargılanmasını ümit ediyoruz” dedi.

 

 

Tuncay Özkan’a adli kontrol şartı getirilmediğini vurgulayan Ersöz, “Sadece yurtdışı yasağı konuldu. Başka adli tedbir kararı yok” dedi.