KADIN
Giriş Tarihi : 17-03-2014 17:14   Güncelleme : 17-03-2014 17:14

Baye Feleke Feleğin Rüzgarı Dizisinin Galası Siverek’te Yapıldı

Çekimleri İstanbul ve Siverek’te gerçekleştirilen ve TRT 6 Kanalında yayınlanacak olan “baye feleke” isimli dizinin galası Siverek’te yapıldı. Cudi Paşa Konağındaki galaya çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de katıldı. Galaya, Bakanların yanı sıra; Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç Ak Parti Şanlıurfa ve Diyarbakır Milletvekilleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Siverek Kaymakamı Hamza Erkal ve vatandaşlar katıldı.

Baye Feleke Feleğin Rüzgarı Dizisinin  Galası Siverek’te Yapıldı

Burada davetlilere hitap eden bakan Davutoğlu sözlerine  Kürtçe ve Zazaca iyi akşamlar diyerek başladı.” Burada çok güzel bir gün geçirdim. Size Kürtçe ve Zazaca iyi akşamlar derken gönlümden iyi akşamlar demişsem, bunu ister Türkçe, ister  Kürtçe ister Arapça ister Zazaca ifade edeyim, bu muhabbet dilidir. İster Yunus Emre’nin güzel Türkçesi ile olsun ister Ezani Muhammedi’nin güzel rabbani Arapçası ile olsun hepsi muhabbete çağırır  bizi. Ama aynı dili öfke için, şiddet için kullanırsanız dilin hangisi olursa olsun o zararlıdır ve bizden uzaktır” dedi.

Bakan Eker ise davetlilere Kürtçe hitabının ardından “Türkiye’de biz bir imparatorlıuk bakiyesiyiz. Burada Kürtler, Türkler, Çerkezler, Araplar, Zazalar, çok sayıda etnik kimlik ve kültür yüzlerce yıl barış içerisinde yaşadık.Biz kendi medeniyet tasavvurumuz içerisinde barışın kodlarını unutmadığımız sürece birlikte huzur içinde yaşadık. Ne zaman ki barışın kodlarını kaybettik şifrelerini unuttuk, Türkiye  maalesef kanlı bir türbülansın içine girdi. Türkiyede bu meselenin barış içerisinde çözümü için yeni bir süreç başlattık” diyerek sözlerini sürdürdü.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise konuşmasında: “Muhteşem bir coğrafyada yaşıyoruz. Şanlıurfa, Bereketli Mezopotamya hilaninin tam ortasında, insanlık medeniyetlerinin başladığı yerde, birçok peygambere ev sahipliği yapmış, tarihinin, inancın, kültürün merkezi olan bir şehir. Bu şehirde ilk ihtiyacımız tanıtım. Bilindiği gibi Türkiye’de diziler çok izleniyor. Diziler çekildiği yerlerin tanıtımına çok büyük katkılar sağlıyor. Bu nedenle bu dizinin bu şehre bu ilçeye Siverek’ e çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. diyerek bu dizinin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından Baye Feleke dizisinin ilk bölümü izleyiciler ile buluştu.