KADIN
Giriş Tarihi : 18-03-2014 23:29   Güncelleme : 18-03-2014 23:29

Abdullah Öcalan’ın avukatları tahliye edildi

KCK davasında yargılanan tutuklu avukatların tamamı serbest bırakıldı.

Abdullah Öcalan’ın avukatları tahliye edildi

KCK adı altında, 22 Kasım 2011 tarihinde 16 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının da içinde olduğu 70 avukat ve biri gazeteci olmak üzere 100'ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

 

Başbakan Erdoğan'ın "Kimse bizden KCK operasyonlarını bitirmemizi beklemesin. Asrın Hukuk Bürosu diye bir yer var. İmralı'ya giden avukatlar bir şekilde Kandil ile İmralı arasında kontak kuruyor" sözlerinin ardından gelen operasyonda, toplam 47 kişi hakkında dava açılmıştı.

 

Bir gazeteci ve 26 avukatın tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşmalarında 17 avukat tahliye edilirken, bir gazeteci ve 9 avukatla ilgili tahliye kararı da bugün geldi.

 

Siyasi davalarda tutukluluk üst sınırını 5 yıla indiren yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, tutuklu avukatların tahliyesi için başvuru yapılmıştı.

 

İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi, 10 kişiyle ilgili kararını bugün verdi. Konuya ilişkin bilgi veren Av. Baran Doğan, yasada tutukluluk süresinin 2+3 yıl olarak geçtiğini hatırlattı. Yasaya göre, +3 yılın gerekçe gösterilerek uygulanması gerektiğini söyleyen Doğan, avukatların tutukluluk süresinin 2,5 yıl olduğunu kaydetti. Doğan, tutukluluğu uzatmaya herhangi bir gerekçe olmadığı için mahkemenin tahliye kararı verdiğini belirtti.

 

Tahliye edilenlerin tamamı hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

 

 

Tahliye edilen avukatların listesi şöyle: Doğan Erbaş, İbrahim Bilmez, Cengiz Çiçek, Mehmet Bayraktar, Ömer Güneş, Sebahattin Kaya, Emran Emekçi, Cemal Demir, Hatice Korkut ve Gazeteci Cengiz Kapmaz.