KADIN
Giriş Tarihi : 22-03-2014 00:11   Güncelleme : 22-03-2014 00:11

Halk Kobanê için ayağa kalk çağrı

IŞİD çetesine ağır darbeler indiren YPG, halka Kobanê etrafında kentlenme çağrısı yaparken, Murat Karayılan, Kürt halkına Kobanê’yi yalnız bırakmama çağrısı yaptı

Halk Kobanê için ayağa kalk çağrı

 

 

Kobanê Kantonu’na dönük AKP destekli IŞİD çetesinin saldırıları bir haftayı geride bırakırken, çeteler ağır kayıplar verdi. YPG, çetelerin 100’ü aşkın kayıp verdiğini belirtirken, Ankara’daki temaslarını tamamlayan Kobanê heyeti, saldırıların amacının güvenlik içinde yaşayan halkı tedirgin etmek olduğunu kaydetti.

 

 

 

YPG’den halklara çağrı

 

Rojava Kürdistan’ın Kobanê bölgesine dönük IŞİD çetelerinin saldırıları bir haftayı geride bırakırken, çetelerin son çatışmalarda 100 kadar kayıp verdiği açıklandı. YPG, “Kürdüyle, Arabıyla, Türkmeniyle, Ermenisiyle tüm halkımıza söz veriyoruz ki her şart ve durumda tüm saldırılara karşı çıkacağız, direneceğiz. Bir kez daha çağrımızı tekrar ediyoruz: Gelin YPG’nin etrafında birlik olalım” açıklaması yaptı.

 

Kobanê Bölgesi YPG Basın Merkezi yaptığı açıklamada, çete gruplarının bir süredir Kobanê bölgesi Sirîn kasabası ile Arap ve Kürt köylerine yaptığı saldırılara YPG güçlerinin cevap verdiğini bildirdi. Çatışmaların sonuçlarına ilişkin bilgi veren YPG açıklamasında “çete grupları ağır silahlarla ve tanklarla bir saldırı gerçekleştirmiş, bunun sonucunda çoğu Arap sivillerden oluşan birçok vatandaş yaralanmış, çoğu vatandaş da Kobanê’ye göç etmiştir” denildi.

 

Halklara birlik çağrısı

 

 

Açıklamaya göre çatışmaların diğer sonuçları şöyle: “Çetelerin cenazeleri Sirîn Kültür Merkezi’ne atılmış durumdadır. Bir kısmı Minbicê’ye götürülmüştür. Bir doçka düzeneği ile çete mensuplarını taşıyan bir otobüs de tahrip edilmiştir. Birçok köy de çetelerden kurtarılmıştır.” Açıklamanın devamında 1 HSO savaşçısı ile 3 YPG savaşçısının da yaşamını yitirdikleri, küçük bir YPG Birliği ile de irtibatın kesildiği belirtilerek “Grubumuzla irtibat sağlandığı zaman kamuoyuna bilgi verilecektir. Onurumuzun ve toprağımızın savunması için sonuna kadar direneceğiz. Kürdüyle, Arabıyla, Türkmeniyle, Ermenisiyle tüm halkımıza söz veriyoruz ki her şart ve durumda tüm saldırılara karşı çıkacağız, direneceğiz. Bir kez daha çağrımızı tekrar ediyoruz: Gelin YPG’nin etrafında birlik olalım. Seferberlik çağrısına cevap olalım”  denildi.

Özgürgündem