KADIN
Giriş Tarihi : 12-04-2014 12:11   Güncelleme : 12-04-2014 12:11

KDP'nin Gerilim Yaratan 'Hendek' Israrını Sürdürüyor

Hewler yönetimi, giderek artan tepkiler ve KCK'nin 'diyalog' çağrısına rağmen Rojava sınırında hendek kazmaya devam ediyor. Bugün tank ve ağır silahlar eşliğinde, kazı çalışmaları hızlandırıldı.

KDP'nin Gerilim Yaratan 'Hendek' Israrını Sürdürüyor

Federal Kürdistan Bölge yönetimi Nisan ayı başlarından bu yana Batı Kürdistan'ın Derîk kentine bağlı Sihela köyü ile olan sınırda iş makineleri ile derin çukurlar kazıyor.  Bölge yönetimi bu hendeğin neden kazıldığına ilişkin resmi bir açıklama yapmazken, tepkiler giderek artıyor.

 

 

 

Batı Kürdistanlılar, sınırdaki hendekten ve genel olarak Batı Kürdistan'a yönelik Hewler'in yaklaşımlarından Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Bazani'nin KDP'sini sorumlu tutuyor.

 

9 Nisan günü yüzlerce genç hendeği protesto ederken, peşmergelerin açtığı ateş sonucu 18 yaşındaki bir genç ayağına isabet eden iki kurşunla yaralandı. 10 Nisan günü de binlerce kişi aynı yerde protesto gösterisinde bulunarak, Kürdistan'ı bölen sınırların kaldırılmasını istedi. Peşmergeler yeniden ateş açınca gerginliğe neden oldu.  Organizatörler, gerginliğin tırmanmaması için basın açıklaması yaparak dağıldılar.

 

GAZETECİLER TEHDİT EDİLDİ

 

11 Nisan Cuma günü, tatil olduğu için kazı çalışmaları durduruldu. Ancak bugün çalışmalara hız verildiği öğrenildi. Sınır bölgesindeki ANF muhabiri, peşmergelerin tank ve ağır silahlarla geldiğini söylerken, kazı çalışmalarını daha hararetli sürdüğüne dikkat çekti. 

 

Peşmergelerin, ayrıca gazetecileri de sınıra yaklaşmamaları konusunda tehdit ettiği iddia edildi.  Bölgedeki bir kaynak, peşmergelerin "gazeteciler gelmesin, yoksa vururuz" şeklindeki tehdidinin "korkutma" amaçlı olabileceğini de söylerken, bu konudaki endişelerini de gizlemedi.

 

 

 

ROJAVALILAR YENİDEN SOKAKLARA ÇIKACAK

 

Öte yandan, hendek ısrarının sürmesi halinde Batı Kürdistanlıların demokratik tepkilerini yükseltmesi bekleniyor. Özellikle Cizîre Kantonu'da hendek çalışmaları durana kadar bir eylem kampanyası başlatılması öngörülüyor.

 

Federal Kürdistan Bölgesi'nin iktidar partisi KDP, hendek kazılmasına paralel olarak 9 Nisan günü Rojava ile olan sınırdaki Sêmalka Kapısı'nda bulunan bölge bayrağını da kaldırarak, yerine parti bayrağını koydu ve köprüyü kaldırdı. Buna tepki gösteren Rojava tarafındaki Sêmalka Kapısı çalışanları, iş durdurdu.   Sêmalka (Peşabîr) Kapısı özellikle Mayıs 2013'ten bu yana kapalı tutuluyor. Zaman zaman bazı geçişlere izin verilse de bu kapının neden kapalı olduğu konusunda da bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

 

KCK: SORUNLAR DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ

 

Gerilimin tırmanması üzerine 11 Nisan günü bir açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, sınıra kazılan hendeklerinin gerilime neden olduğunu bu gerilimin Kürt düşmanlarını sevindirdiğini belirterek, Kürtler arasındaki sorunların diyalog ve siyasi yöntemlerle çözülmesi gerektiğine işaret etti. KCK şöyle dedi: "Rojava devrimine karşı tüm Kürt halkının, siyasi grup ve partilerin sorumlulukları ve yükümlülükleri bulunmaktadır. KDP ve Güney Kürdistan yönetiminden beklenen budur. Hatta Güney Kürdistan yönetiminin Rojava yönetimine karşı sorumluluk duymasını ve aralarındaki gerilimi diyalog ve siyasi yöntemlerle çözmesini tüm Kürtler beklemektedir. Bu nedenle Kürdistan arasına örülen tel örgülerin ve duvarların kaldırılması istenirken, Rojava sınırına hendekler kazılması şaşırtıcı olmuştur. Tüm Kürt halkı KDP’den bu uygulamanın bırakılmasını sağlamasını beklemektedir. Çünkü mevcut siyasi gerilimden Rojava halkı olumsuz etkilenmektedir. Uluslararası alanda birçok aydın, yazar ve siyasetçinin Rojava Devrimiyle dayanışma çağrısı yaptığı bir dönemde KDP’nin de politika ve tutumlarıyla Rojava Devriminin yanında olması gerekmektedir.

 

TEVDA: KDP'NİN DÜŞMANLIK YARATAN POLİTİKALARI KABUL EDİLEMEZ

 

En son, Güney Kürdistan'daki demokratik Êzidî hareketi TEVDA da bir açıklama yaparak, hendek kazılmasına sert tepki gösterdi. Şengal'de faaliyet yürünen TEVDA,  "Kürtler her yerde seferberlik halinde özgürlük için büyük bedeller öderken, KDP’nin Kürtler arasında düşmanlık yaratan politikalar geliştirmesi kabul edilebilir değildir. Bu tür politikalarla Kürt düşmanlarına büyük cesaret veren KDP bir an önce bu tür uygulamalara son vermeli ve Kürtler arası ulusal birliğin gelişmesi için bir politika izlemelidir" dedi.

 

Türk devletinin Rojava sınırına örmeye çalıştığı "utanç duvarı" ile bu hendeğin aynı mantığın ürünü olduğu tepkisinde bulunan TEVDA, “KDP’yi Kürdistan'ı sömürgeleştirenlere hizmet eden bu tür politika ve uygulamalardan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz” diye ekledi.