KADIN
Giriş Tarihi : 13-04-2014 09:45   Güncelleme : 13-04-2014 09:45

Beyaz Saray onları 'terör listesinden' çıkarıyor

ABD, iki Kürt partisini terör listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Beyaz Saray, Terörist ilan ettiği Celal Talabani ve Mesud Barzani'nin kurucusu olduğu iki partiyi terör örgütü saymamaya karar verdi.

Beyaz Saray onları 'terör listesinden' çıkarıyor

Ajansların haberine göre; Biri, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği, diğeri ise Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin patisi Irak Kürdistan Demokrat Partisi... ABD'nin 2001'de "terörist" ilan ettiği ama sonrasında liderlerini Washington'da en üst düzeyde ağırladığı bu iki büyük Kürt partisini terör listesinden çıkarmaya hazırlanıyor.

 

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez ve Senatör John McCain, Senatoya yasa tasarısı sundu.

 

Tasarı, 2001'de terör örgütü ilan edilen, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin bu listeden çıkarılmasını öngörüyor.

 

McCain, "KDP ve KYB'ye terörist gibi davranmayı bırakmamızın zamanı geldi" dedi. Söz konusu tasarıya, Obama yönetiminin de destek verdiği belirtiliyor. Tasarıda, her iki partinin de Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e karşı silahlı mücadele vererek, bölgede istikrarın sağlanmasına yardımcı olduğu dile getirildi.