KADIN
Giriş Tarihi : 25-04-2014 13:05   Güncelleme : 25-04-2014 13:05

Başkan Ekinci Güllüoğlu Tesislerinin Açilişina Katildi

Eyyübiye Belediye Başkan Mehmet Ekinci, Türk baklavasının en önemli temsilcilerinden biri olan Baklavacı Güllüoğlu’nun Şanlıurfa 2. Organize Sanayisi Bölgesinde hizmete sumuş olduğu Süt ve Hayvancılık Entegre Tesislerinin açılışına katılarak tesisleri gezdi.

Başkan Ekinci Güllüoğlu Tesislerinin Açilişina Katildi

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin, İl Koordinatörlüğünü yapmış olduğu dönemde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’dan  (TKDK) almış olduğu hibeden yararlanarak açılışı yapılan Güllüoğlu Süt ve Hayvancılık Entegre İşletmesinin açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Güllüoğlu Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nejat Güllü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürü Necip Özgökçe, TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin ve çok sayıda katılımcı katıldı.

 

Şanlıurfa 2. Organize Bölgesinde hizmet vermeye başlayan Güllüoğlu Baklavacılık Süt ve Hayvancılık Entegre Tesislerinin açılışında bir konuşma yapan Güllüoğlu Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nejat Güllü, “Firmalarının 142 yıldır baklavacılık yaptığını anımsatarak, “ Baklava denince akla ilk gelen onun hammaddesi olan Urfa sadeyağıdır. Baklavanın olmazsa olmazımız olan Urfa sadeyağını yıllardır Urfa’dan temin etmekteydik. Daima kalite peşinde koştuğumuz için, daha iyisinin peşindeyiz ve bugün Urfa sadeyağının imalatı için Şanlıurfa’dayız ve bu tesisi buraya kurduk ve TİGEM’in desteği ile oradan alacağımız koyun sütü ile biz bunu başardık. Şuanda Türkiye’nin en iyi sadeyağını biz burada üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Tesisin Şanlıurfa’da açılması için büyük çaba sarf eden ve TKDK İl Koordinatörü görevini yürütürken sağlamış olduğu hibeyle tesisin Şanlıurfa’da kurulmasına öncülük eden Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci açılış konuşmasında şunları ifade etti.

 

“Şanlıurfa özellikle son zamanlarda büyüyerek gelişiyor ve bu gelişme ve büyümeyle birlikte potansiyeli olan Şanlıurfa daha güzel yerlere gelecektir.

Urfa sadeyağının merkezi olan ve Tek Tek Dağlarında özellikle küçük baş hayvanlardan elde edilen ve yağların işletilmesi ile ilgili olarak gerek Tarımsal Kalkınma ve gerekse Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri ile yeni tesislerin açılmasını bekliyoruz.

 

Bugün burada açılan tesiste elde edilen Urfa sadeyağı ile daha güzel olacak çünkü baklavanın tadı Urfa Sadeyağından geliyor madem sadeyağından geliyor madem Dünya’ya açılan bir firmasınız o zaman buradaki potansiyeli hep birlikte harekete geçirmemiz lazım bu anlamda bizler ve Sayın Valimiz, gerekse Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarla STK’larla bu tarz yatırım yapan yatırımcılarımızın yanında olmamız gerektiğini ifade eden Başkan Ekinci sözlerine şöyle devam etti.

 

“Yatırım yapmak isteyenlere gerek arsa desteği konusunda gerek diğer destekler konusunda yardım yapacağız. Tabii burada kalifiyeli eleman yetiştirme konusunda sorunlar var, biz arkadaşlarımızla birlikte bir ekip oluşturduk ve Eyyübiye Belediyesi olarak inşallah bu gibi işletmelerimizi gezerek hangi alanda, hangi elemana ihtiyaç varsa yine kamu kurum ve kuruluşlularımızın destekleri ile birlikte kurslar açarak ara elaman ihtiyacına karşılığı konusunda destek vereceğiz.

Ben bu tesisin buraya açılmasında ilk yaptığımız görüşmelerde ilk andan itibaren bize gösterdiği yakın ilgiden dolayı Nejat Bey’e ve yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yetkililerine çok teşekkür ediyorum dedi.

 

Daha sonra tesisin Şanlıurfa’ya kazandırılmasında emeği geçenlere başta Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci olmak üzere diğer katkı sağlayanlara plaket takdim edildi.

 

Açılış konuşmasını yapan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve beraberindekiler daha sonra tesisleri gezerek yetkililerden bilgi aldılar…

 

 

EYYÜBİYE BELEDİYE BAŞKANLIĞI BASIN YAYIN VE TANITIM BİRİMİ