ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 28-04-2014 18:29   Güncelleme : 28-04-2014 18:29

Şanlıurfa da bir gün de 4 çocuğunu evlendirdi

Şanlıurfa eski Konuklu Belediye Başkanı 2 eşli 17 çocuk babası Halaf Yıldız, Binicil, aşiretinde ve kendi ailesi olarak başlık parası âdetini ortadan kaldırdı.başkan başlık parasının kalkmasıyla birlikte aynı anda 3 oğlu 1 kızının evlendirdi.

Şanlıurfa da bir gün de 4 çocuğunu evlendirdi

Konuklu eski Belediye Başkanı Halaf Yıldız, aile olarak başlık parasını ortadan kaldırması nedeniyle askerden yeni gelen yaşları 21 ile 24 arasında değişen 3 oğlu ile 1 kızını aynı anda evlendirdi.

Başlık parasının kalkmasıyla yemekli olarak gerçekleşen düğün merasiminde Halit Yıldız, Feride Yıldız’la, Yusuf Yıldız, Fatma Yıldız, Mehmet Yıldız, Hatice Yıldız, kız kardeşleri Hatice Yıldız ise Mehmet Yıldız’la hayatlarını birleştirirken, Halef Yıldız’ın torunu ve yeğeni olan Halit(3), İbrahim(1), Yusuf(2), Halil (3) ile Halit'i (9) sünnet ettirdi. Düğünde Halaf Yıldız, 2 eşide Ayşe Yıldız ile Sara Yıldız hazır bulundu.

 

Şanlıurfa, da Arap aşiretleri arasında yer alan Binicil aşiretine mensup Yıldız ailesi, kendi ailelerinde ve akrabaları arasında başlık parasını ortadan kaldırdıklarını ilan etti. 2 eşli, 17 çocuk babası Halaf Yıldız, başlık parası nedeniyle gençlerin evlenemediklerini belirterek “Bu uygulama bizim bölgemizden kaldırmak için ilk olarak kendi ailemiz ve akrabalarımız arasında bir karar aldık. Bunun için tek tek aile reisleri ile yaptığımız görüşmeler sonucu sorumlu olduğumuz aileler arasında başlık parasının kaldırılmasına karar verdik. Bizim bulunduğumuz bölgede halen başlık parası alınmaktadır. Başlığın kalkmasıyla birlikte 3 çocuğumu ve 1 kızımı aynı anda evlendirdim. Bölgede en az 30 bin ile 50 bin arasında başlık parası değişmektedir. Bu yüzden bize oldukça yük olacaktı. Başlığın kalkmasıyla birlikte yaklaşık 200 bin lira başlıktan kurtulmuş olduk” Dedi.

 

30 bin liralık başlık parası yüzünden sevdiği kız Feride Yıldız’ı 4 yıl bekleyen 24 yaşındaki Halit Yıldız şunları söyledi; “Yıldız ailesi olarak 4 kardeş aynı anda evlendik. Bu yüzden çok mutluyuz. Başlık parasının kalmasından dolayı birbirine sevenler şimdiden kavuşmaya başladılar. Ben 4 yıldır sevdiğim kızın yolunu bekliyordum. Şuan başlık parası kalkması sonucu akrabam olan sevdiğim kıza kavuştum. Çok mutluyum.”dedi.

 

 

Yıldız aileleri arasında başlık parasının kalkması üzerine amcası oğlu Yusuf Yıldızla evlenen Fatma Yıldız, ise “Başlık parasının kalkması çok iyi oldu. Biz kadınlar özellikle mal gibi satılmıyoruz. Bu yüzden oldukça mutluyuz. Bu uygulamanın herkese örnek olmasını istiyorum” dedi.