KADIN
Giriş Tarihi : 30-04-2014 12:12   Güncelleme : 30-04-2014 12:12

Botan vadisi yok oluyor

Kürdistan'da güvenlik (!) amacıyla yapılmaya başlanan HES'lerle birlikte Botan vadisi yok olmakla yüzyüze. Bölgede yapımı planlanan 16 HES tamamlanınca tam bir çevre ve tarih katliamı yaşanmış olacak.

Botan vadisi yok oluyor

Tüm dünya alternatif enerji kaynakları arayışına girip HES projelerinden vazgeçerken Türkiye özelikle Botan HES projelerinin mekanı haline geldi. Güvenlik gerekçesiyle  baraj yapımına ağırlık verilmesine yönelik protestolara rağmen devlet ve  Siirt valisi bildiğinden vazgeçmiyor.

 

Siirt’te devlet ve özel şirketlerin ortak olarak sadece Siirt sınırında 16 baraj yapılması düşünülüyor. İnşaatı devam eden barajlar da tamamlandığında Siirt'te 16 hidroelektrik santrali olacak.

 

Son birkaç yılda yapılan ve inşaatları devam eden HES'lerle birlikte Siirt'te mikroklima alanı olan bütün vadiler sular altında kalacak. Şehrin ekonomisine çok ciddi bir katkısı bulunmayan bu barajların Siirt'te kişi başına düşen milli geliri kağıt üstünde artıracağı söyleniyor.

 

Siirt'te yapılan barajlar ise şunlar:

 

*Limak Siirt’te Botan çayı üzerinde 8 baraj yapmayı inşa ediyor.

 

* Çetin Barajı (350 MW): Statgraft

 

* Alkumru Barajı (267 MW): Limak *

 

İncir Barajı (140 MW): EnerjiSa

 

* Pervari Barajı (120 MW): EnerjiSa

 

* Keskin Barajı (164 MW): Bitlis Enerji

 

* Oran Barajı (63 MW): AGE

 

* Kirazlık Barajı (45 MW): Limak ve ort.

 

* Narlı Barajı (36 MW): Aksa

 

ALTI BİN YILLIK ŞEHİR SULAR ALTINDA KALACAK

 

Eski ve yeni yerleşim alanların büyük bir kısmı su altında kalacak. Yapılacak barajlardan dolayı arkeolojik kurtarma kazıları da bölgede yoğunlaştı. Kurtarma kazıları kapsamında yürütülen çalışmaların birinin adresi de Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Çattepe (Tıllé Nawro) Köyü'nde oldu. 4 yıldır süren kazı çalışmaları sonunda tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan bir kent ortaya çıkarıldı.

Yine bu kazı çalışması esnasında 250 x 150 metre boyutlarındaki bir oyun tahtası bulundu. Höyükte sürdürülen kazılar sırasında 49 küçük taş ve heykelcik keşfedildi. Farklı şekillerdeki olan ve yeşil, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renklerdeki nesneler, şimdiye kadar açığa çıkarılan en eski oyun seti niteliğinde.

ONLARCA İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ

Siirt’te onlarca insan inşaat yapımında veya barajı kapaklarının uyarı yapılmadan açılması sonucu, hayatını kaybetti. 2011 yılında 1,5 ayda 17 kişi bu şekilde hayatını kaybetti. Son olarak 3 çocuğu ile birlikte Kutmiz ve Billoris köyleri arasında pikniğe giden Fehim Özbey (39), öğlen saatlerinde çocuklarıyla Botan Çayı'na girdi. Bu sırada Alkumuru Barajı'nın kapakları uyarı yapılmadan açılınca, sular aniden yükseldi. Suyun yükseldiğini gören Fehim Özbey çocuklarını sudan çıkarmak için büyük bir caba sarf etti. Ancak tüm çabalarına rağmen, çocukları Serdar Özbey (18), İbrahim Özbey (11) ile birlikte sulara kapıldı.

 

ZİVZİK NARI DA YOK OLACAK

 

Norveç Yapım Şirketi Statkraft'a bağlı Çetin Enerji tarafından Zivzik Köyü'nün 3 kilometre uzağında Botan Nehri üzerinde başlanan ve tamamlandığında 145 metrelik gövde yüksekliğine sahip olacak olan baraj, Botan Nehrinin akım miktarının yüzde 10'unu depolayacak. 10 kilometrekarelik bir gölete sahip olması ardından yıllık 110 ile 300 kw elektrik üretmesi planlanan Çetin Barajı, çevresinde bulunan çoğu köylünün tarım arazisini ve özellikle Zivzik Köyü'nün adıyla özdeşleşmiş olan Nar meyvesini bahçelerini de etkileyecek. Baraj havzasında kalan birçok nar ağacı sular altında kalacak