KADIN
Giriş Tarihi : 30-04-2014 12:23   Güncelleme : 30-04-2014 12:23

Katliamları nefretle kınıyoruz

G. Kürdistan’da 30 kişinin yaşamını yitirdiği Xaneqin’deki intihar saldırısının ardından dün de Sediya’daki saldırıda 30 kişi katledildi. Saldırılara sert tepki gösteren KCK, “Kürt halkı bu eli kanlı terörist çetelerden misliyle hesap soracak” diyerek saldırıyı lanetledi

Katliamları nefretle kınıyoruz

                                                                     Katliamları nefretle kınıyoruz

 

Güney Kürdistan Bölgesi’ne resmi olarak henüz bağlanmayan Kürt kenti Xaneqin’in merkezinde gerçekleştirilen katliamın üzerinden 24 saat geçmeden bu kez Xaneqin’nin Sediya ilçesinde çifte bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 30 kişi yaşamını yitirirken onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

Edinilen bilgilere göre dün saat 09.15 sularında ilçede iki ayrı bombalı saldırı meydana geldi. Biri ilçe Pazar yerinde bir çay ocağı yakınlarında, diğeri ise ilçe elektrik kurumu kenarında meydana gelen patlamada 30 kişi hayatını kaybederken, 40’ı aşkın kişi de yaralandı. Yaralılar bölge hastanelerinde tedavi altına alınırken, ilçede güvenlik önlemleri artırıldı.

 

Xaneqin’e intihar saldırısı

 

Önceki gün de Xaneqin’de yapılan YNK mitingine intihar saldırısı düzenlenmiş, en az 30 kişi hayatını kaybetmişti. Onlarca kişi kişi ise saldırıda yaralanmıştı. AFP’ye göre saldırı, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin görüntülerinin televizyonda yayınlanması ardından kutlama yapan YNK’li gruba yönelik olarak YNK’nin Xaneqin binası önünde gerçekleşti. AFP en az 30 kişinin öldüğünü, 50 kişinin yaralandığını bildirdi. PUKmedia’ya göre ise en az 30 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Yaralılardan birçoğunun durumunun ağır olduğu bildirildi. Bilançonun daha da ağırlaşmasından endişe ediliyor. Bu, Kürtlere yönelik son yıllarda düzenlenen en ölümcül saldırılar oldu. Saldırıların sorumluluğunu ise henüz üstlenen olmadı.

 

 

Ailelere başsağlığı

 

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Xaneqin katliamını şiddetle ve nefretle kınadıktan sonra yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diledi. Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada: “Kürt halkına karşı gerçekleştirilen bu katliamı şiddetle ve nefretle kınıyoruz” dedi. Demirtaş, katliamın arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması ve dayanışma çağırısı yaptı.

 

 

Ulusal birlik zorunlu oldu

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), yazılı bir açıklama ile Xaneqin’de yapılan intihar saldırısını kınayarak, “Bir daha benzer acıları yaşamamak için ivedilikle Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması artık zorunlu hale gelmiştir” dedi.

 

 

KCK: LANETLİYORUZ

 

Xaneqin saldırılarıyla ilgili açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle ve nefretle lanetliyoruz. Kürt halkının bu eli kanlı terörist çetelerden misliyle hesap soracağına inanıyoruz” dedi.

 

“Xaneqin’de, halkımıza yönelik saldırıyı gerçekleştirenler ile Rojava’da halkımızın kanına girenler aynı çete güçleridir” denilen açıklamada, “Bu son saldırı da göstermiştir ki, Kürdistan’ın çıkarları tehdit altındadır. Halkımızın bölgesel hegemonik güçlere ve eli kanlı bu çete gruplarına vereceği en büyük cevap, Kürt ulusal birliğinin bir an önce gerçekleştirilmesidir... Bu vesileyle Xaneqin’de gerçekleştirilen saldırıyı bir kez daha lanetliyor, YNK yönetimine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

 

 

KNK de yaptığı açıklamada katliamı kınarken, Kürt halkının kazanımlarını hedef alan vahşi saldırıların başarıya ulaşmayacağını söyledi.