KADIN
Giriş Tarihi : 01-05-2014 20:22   Güncelleme : 01-05-2014 20:22

Meskan'da 1 Mayıs kutlaması sonrasndan 14 yaralı

Meskan Dağı'nda 1 Mayıs kutlamalarının ardından dağın zirvesinde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye asker müdahale etti.

Meskan'da 1 Mayıs kutlaması sonrasndan 14 yaralı

1 Mayıs İşçi Bayramı, STK'ların aldığı ortak karar doğrultusunda karakol yapımının devam ettiği Meskan Dağı'nda Hakkari ve İlçelerinden gelen emekçilerin katılımı ile kutlandı. Kutlamaların ardından Meskan Dağı zirvesinde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye asker ve polis müdahale etti. 

 

Sabah saatlerinden itibaren Van, Hakkari, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca'dan gelen emekçiler ve yurttaşlar Meskan Dağı'nda kurulan barış çadırında toplanmaya başladı. Kitlenin toplanmasının ardından burada STK Temsilcileri, Sendika temsilcileri, BDP'liler ve emekçiler 1 Mayıs işçi bayramını kutladı.

 

HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Van Büyük Şehir Belediyesi Eşbakanı Bekir Kaya, Hakkari Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi ilçe belediye eşbaşkanlarının da katıldığı kutlamarda kısa birer konuşma yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi ve KESK dönem sözcüleri kutlamaların karakol yapımlarına dikkat çekmek amacıyla Meskan Dağı'nda yapıldığını söylediler. 

 

Konuşmaların ardından kutlamalar devam ederken olumsuz hava koşulları sebebiyle kutlamar kısa sürdü. 

 

KİTLEYE MÜDAHALE

 

Kutlamaların ardından karakol yapımını protesto etmek amacıyla Meskan Dağı Zirvesi'nde açıklama yapmak isteyen aralarında HDP Milletvekili Esat Canan ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve BDP'lilerin de olduğu kitle dağ zirvesine doğru yürüyüşe geçti. 

 

Askerlerin barikat kurduğu noktaya gelen kitlenin geçisine izin verilmedi. Yapılan pazarlıklar sonucunda yüzleri kapalı olan gençlerin yüzlerini açması koşuluyla kitlenin geçişine izin verildi. 

 

Dağın zirvesinde açıklama yapmak için bekleyen kitleden bazılarının karakolun yapıldığı bölgeye geçmek istemesi üzerine asker kitleye müdahale etti.