KADIN
Giriş Tarihi : 06-05-2014 09:03   Güncelleme : 06-05-2014 09:03

Bundan 42 yıl önce idam sehpasında katledilen kahramanlar

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Türkiye devrim hareketinin öncüleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm yıldönümleri vesilesiyle yayınladığı mesajda üç devrimcinin başlattığı özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesini zafere götüreceklerini belirtti.

Bundan 42 yıl önce idam sehpasında katledilen kahramanlar

Bundan 42 yıl önce idam sehpasına gönderilerek katledilen Türkiye devrim hareketinin öncüleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bugün düzenlenecek etkinlik ve eylemlerle anılacak. Kürt hareketinin ilham kaynaklarından olan üç devrimci için KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı da bir açıklama yayınladı. Açıklamada Kürt hareketinin ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Gezmiş, Aslan ve İnan’ın anılarına cevap olmayı esas aldığı kaydedildi.

 

“Türkiye devrimi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıldönümünde saygı ile anıyor, onların başlattığı özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesini zafere götüreceğimiz sözünü yineliyoruz” denilen açıklamada Denizlerin mücadelesi ve kişiliklerinin Kürt hareketi açısından bir ilham kaynağı olduğu ifade edildi.

 

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Kendisini Denizlerin ardılları olarak tanımlayan Önderliğimiz, bu büyük devrimcilerin anılarına cevap olmayı esas almış, bu temelde Apocu Hareketi geliştirmiştir. Réber Apo, demokrasi ve özgürlük mücadelesini kararlılıkla geliştirip yenilmez bir noktaya getirmeyi, başta 6 Mayıs şehitleri olmak üzere tüm devrim şehitlerinin anılarına bağlılığın bir gereği olarak görmüştür.

 

6 Mayıs ruhu baskıya, sömürüye ve zulme öfkenin zirveleştiği bir yiğitlik ruhudur. Bu ruh PKK’de yaşam bulmaktadır. Deniz Gezmiş’in idam sehpasında “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği ve mücadele birliği” demesi son derece önemlidir. Türkiye ve Kürdistan halkları bu sözün gereklerini yerine getirmelidir. Günümüzde bunun koşulları her zamankinden daha fazla bulunmaktadır. Türkiye ve Kürdistan’daki devrimci ve demokratik güçler Deniz, Hüseyin ve Yusufların devrimci ruhuyla demokrasi ve özgürlük mücadelesini ortaklaşıp yükselterek halkların özgür ve demokratik yaşamını sağlama göreviyle karşı karşıyadır.

 

Halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesinin gelişmesinde Deniz, Hüseyin ve Yusufların inancı, cesaret ve kararlılıkları önemli rol oynamıştır. Onları idam edenler unutulup tarihin karanlıklarına gömülmüşken, Denizlerin ruhu ve direniş mirası ise halkların mücadelesinde yaşamaktadır ve sonsuza kadar da yaşayacaktır.

 

Denizlerin ruhu ve mücadelesi doğru anlaşılır ve bunun militan öncüleri doğru bir biçimde yaratılırsa, halklarımızın özlemini çektiği barış, demokrasi ve özgürlük yakın zamanda gerçekleştirilir. Son nefeslerinde bile “Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği” diye haykıran Deniz, Yusuf ve Hüseyin yoldaşların mücadelesine sahip çıkmak ve onların mücadele bayrağını hep yükseklerde tutmak tüm sosyalist, devrimci, demokrat ve yurtseverlerin görevidir.

 

 

Deniz, Yusuf ve Hüseyin İnan Yoldaşın şahsında tüm devrim şehitlerini bir kez daha saygıyla anarken, onların özlemleri demokratik Türkiye özgür Kürdistan’la taçlanacaktır.”