KADIN
Giriş Tarihi : 26-05-2014 18:31   Güncelleme : 26-05-2014 18:31

İşte İran’a alkol sevkiyatının görüntüleri ortaya çıktı

Alkol satışının ve tüketilmesinin yasak olduğu, içenin 80 kırbaç ile cezalandırıldığı, bunu üç kez tekrarladığı taktirde idama kadar ceza alabileceği İran'a her gün binlerce şişe viski, votka, şarap, bira gibi alkol ürünleri tüccarlar tarafından kaçakçılar aracılığı ile at ve katır sırtında sokuluyor. Gemilerle körfez ülkelerine getirilen alkol, buradan araçlarla Irak Federal Kürdistan Bölgesi'ne, oradan da tüccarlar aracılığı ile sınır bölgesinden 120'den fazla değişik kaçak geçiş yolundan İran'a sokuluyor. Kaçak alkol, aynı şekilde Türkiye ve Azerbaycan sınırından da İran'a sokuluyor. Sınır'da İran askeri ve Nurintizami denilen jandarmaların da rüşvet alarak göz yumduğu alkol, buradan Tahran dahil birçok kente kadar kaçak yollarla götürülerek zenginlerin ve bürokratların sofralarında yerini alıyor. Ülkeye giren alkol, aynı şekilde gizlice yapılan ev partilerinde de tüketiliyor.

İşte İran’a alkol sevkiyatının görüntüleri ortaya çıktı

 

İran İslam Cumhuriyeti'nde alkol şeriat yasalarına göre suç. Alkol içtiği tespit edilen kişiye ilk olarak 80 kırbaç cezası veriliyor. İkinci kez alkol içerken yakalanan aynı kişiye yine 80 kırbaç vurma cezası verilirken, bunun üçüncü kez tekrarı halinde bu ceza idama kadar varıyor. 3 kez alkol içtiği tespit edilen kişi idamdan kurtulmak için tövbe ederse cezası kırbaç cezasına çevrilebiliyor.

 

Bu gibi cezai müeyyidelere rağmen İran, alkol tüketen İslam ülkeleri arasında dünyada Türkiye ve Lübnan'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

 

Kamuya açık alkollü gece kulüplerinin bulunmadığı, içki satışı, bulundurulması ve tüketiminin yasak olduğu İran'a ise hergün kaçak yollarla binlerce şişe alkol, kaçakçılar aracılığı ile sokuluyor.

 

 

 

VİSKİ AVRUPA'DAN, VOTKA RUSYA VE UKRAYNA'DAN

 

Batı Avrupa üzerinden gönderilen viski, şarap, bira ile Rusya ve Ukrayna üzerinden gönderilen votkalar gemilerle Körfez ülkelerine getirildikten sonra buradan araçlarla Irak Federal Kürdistan Bölgesi ile İran sınır hattına aktarılıyor.

 

Azerbaycan üzerinden ise yine aynı şekilde Gürcistan, Ukrayna ve Rusya'dan getirtilen votka, kaçak yollarla katır sırtında İran'a sokuluyor. Türkiye'den ise viski ve bira kaçak yollarla İran'a gönderiliyor.

 

Sınıra kamyonetlerle getirilen alkol,  burada sınıra yakın bölgede bulunan tüccarlar tarafından satın alınıyor. Tüccarlar kiraladıkları at ve katırlarla bunları dağ yollarından İran'a gönderiyor.  Bu kaçak kervanlar, İran sınırından yaklaşık 120 ayrı noktadan geçiş yapıyor.

 

İran topraklarına at ve katır sırtında giren alkol,  burada sınır güvenliğini sağlayan Pastarlar (Devrim Muhafızları) ya da Nurintizami denilen ve  jandarma görevini gören birliklere verilen rüşvetlerle sınıra yakın bölgedeki İran'lı tüccarlara teslim ediliyor. Alkol kolileri buradan sınır köylerinden alınarak kamyonetlere yüklenerek yine gizli bir şekilde Tahran başta olmak üzere büyük kentlere gönderiliyor.

 

 

 

MERİVAN HATTINDA ALKOL SEVKİYATI

 

Güney Kürdistan ile Merivan hattında 'Meşrup' denilen alkol taşıyan kaçakçılarla görüşüyoruz. Hepsi yük başı para alıyor. Yükleri tüccarların malları. Buradan yükleri kırsal bir alanda at ve katırlara yükledikten sonra 2-3 saatlik bir dağ yolundan sonra bunları İran sınırlarına sokup İran'lı tüccarlara teslim ediyorlar.

 

Yiyecek, giyecek, elektronik eşya, ev eşyası gibi kaçakçılıkta tüccarlar arasında senet usulü alış-veriş yapılırken, alkolde alış-veriş peşin para ile yapılıyor. Tüccarlar da paralarını peşin alıyor, tüccarların 'malı'nı götüren kaçakçılar da. Çünkü riski büyük...

 

MARKA İÇKİLER İRAN'A GÖNDERİLİYOR

 

Sınıra 3-4 kilometre mesafede içki kolilerini katırlara yükleyen kaçakçılarla beraberiz. Mallar buraya kamyonetlerle tüccarlar tarafından getirilip bırakılıyor. Kaçakçılar ise gün boyu hazırlıklarını yapıp yüklerini yükledikten sonra, hava karardıktan sonra bunları İran'a götürüyor.

 

Bulunduğumuz bölgede yaklaşık ilk parti gidecek olan 80 kadar katır ve at var. Yüklerine bakıyorum; François Dulac marka şarap ve şampanya, Pınvert marka şarap, Black Ram marka viski, Khlebnaya Doroga Special marka votka, Lauder's Scotch marka viski, King Salmon marka votka, Mr. Chavez Blue Special marka viski, Grant's marka viski, White Nıghts marka votka, Alligator marka votka, Catto's Blended Scotch marka viski ile Wolter's Pilsener marka biralar koliler yüklenmeyi bekliyor.

 

 

 

ÜÇ AYRI BÖLGEDEN ALKOL GİRİŞİ

 

Her katır veya at ortalama 4 ile 6 koli alkol taşıyabiliyor. Her kolide 12 şişe bulunuyor. Yollar açık olduğu,  iklim şartlarının müsait olduğu ve sınırın da açık olduğu günlerde İran'a alkol taşıyan at ve katır sayısı bazen 2 bini bulabiliyor.

 

Ülkeye giren alkol ise ya  'dindar' bürokrat ve işadamlarının sofralarında, ya da gizli yapılan ev partilerinde tüketiliyor.

 

 

Federal Kürdistan Bölgesi  ile İran sınırındaki alkol kaçakçılığı hattı daha çok Piranşahr, Pencwin, Serdeşt, Mirabad, Meriwan, Kurmal, Kirmanşah ve Halepçe sınır kesiminden sağlanırken,  Azerbaycan'dan Parsabad ve Aslandüzü, Türkiye'den ise Ağrı ve Van bölgelerinden de İran'a kaçakçılar aracılığı ile alkol gönderiliyor.

http://youtu.be/gRKQ0wskHls