EMLAK
Giriş Tarihi : 30-05-2014 10:33   Güncelleme : 30-05-2014 10:33

Balıklıgölde Piknik Engellenmeli Ve Turnike Sistemi Konulmalı

DÜNYANIN tek doğal akvaryumu olarak bilinen ve Hz. İbrahim’in ateşe atılmak istendiği yer olarak belirtilen Balıklıgöl’e ziyaretçi akını olurken,piknik yapanlardan dolayı oturulacak yer kalmıyor.

Balıklıgölde Piknik Engellenmeli Ve Turnike Sistemi Konulmalı

Özellikle hafta sonu günlerinde Balıklıgöl’de aşırı yoğunluk oluştuğunu anımsatan ŞURO Başkanı Türkmen, Balıklıgöl’ün girişine turnikelerin koyulmasını istedi. 

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası(ŞURO) Başkanı Kamil Türkmen, Balıklıgöl’de oluşan yoğunluğun giderilmesinin, girişe konulacak turnikelerle mümkün olacağını söyledi.

Şanlıurfa’nın hem tarihi yapısını içerisinde barındıran hem de kutsallığıyla bilinen Balıklıgöl’e gelen ziyaretçilerin rahatça gezebilmesi için girişe turnikelerin konulması gerektiğini belirterek, bu şekilde yoğunluğun önüne geçilebileceğini söyledi. Hafta sonu günlerinde çoğu ailenin gelip oturarak zaman geçirdiği Balıklıgöl’de turistlere yer kalmadığına vurgu yapan Türkmen, “Balıklıgöl’de özellikle hafta sonu günlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle, buraya gelen turistler rahatlıkla gezemiyor, bu yüzden girişe turnikelerin konulması gerekiyor. Özellikle hafta sonu günlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle, gelen turistler rahat edemiyor ve rahatça dolaşamıyor. Bu nedenle Balıklıgöl’ün mesire alanı olmaktan çıkartılması gerekiyor. Bu konuda özellikle belediyemizin, turizm zabıtalarını harekete geçirerek, bu bölgede piknik tarzı oturan misafirleri engellemeli, bu insanların yiyecek içecek ihtiyacını başka parklarda karşılamalıdır. Balıklıgöl, bir ören yeri, bir ziyaret yeri olarak algılanmalıdır.Piknik yapmak isteyenler başka alanları kullanmalı ve bu çirkin görüntülerin oluşması kolluk güçleri tarafından engellenmelidir. Bu nedenle giriş ve çıkışlara turnikelerin yerleştirilmeli ve kontrollü bir şekilde girişler yapılmalıdır” şeklinde konuştu. 

Konuyla ilgili konuşan bir vatandaş da Türkmen’in söylediklerine katılarak, giriş çıkışların kontrollü bir şekilde olması gerektiğini savunarak, “Balıklıgöl gibi bir yerin piknik alanı olarak görülmesi gerçekten hoş bir durum değil. İl dışından gelen turistler burayı ziyaret etmek için gelirken, çoğu kişi de buraya oturmaya veya piknik yapmaya geliyor. Başka illerdeki bu tür yerler hep koruma altında ve giriş çıkışlar kontrollü bir şekilde yapılıyor. Buranın da öyle olmasını bekliyoruz. Bu anlamda belediyemizin gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.