KADIN
Giriş Tarihi : 07-06-2014 23:32   Güncelleme : 07-06-2014 23:32

Lice'de 4 gösterici öldürüldü çok sayıda yaralı

Lice’de kalekol, karakol ve baraj inşaatına karşı 15 gündür eylemde olan halka asker, polis, TOMA ve gaz bombaları ile saldırdı. Askerlerin kitle üzerine gerçek mermilerle ateş açması sonucunda en az 4 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

Lice'de 4 gösterici öldürüldü çok sayıda yaralı

Askerlerin saldırısı sonucunda yaşamını yitirenlerden birisinin isminin Ramazan Baran olduğu öğrenildi. 24 yaşındaki Baran'ın yaralı olarak getirildiği Dicle Üniversitesi'nde yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Dicle Haber Ajansının bildirdiğine göre saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin 50 yaşlarında bir kadın olduğu haber veriliyor. Hayatını kaybettiği bildirilenlerin cenazelerine ulaşmak için Lice'de halk el fenerleriyle çatışmanın yaşandığı bölgeye gitmiş durumda. 

Yaşanan saldırıda öldürülen bir kişinin halen bölgede bulunduğunu kaydeden Amed milletvekili Nursel Aydoğan, "Sivil halkın barış konusundaki ısrarını ortaya koyan bir eylem. Şimdi bu barış için, çözüm için yapılan bu eyleme tahammül gösterilmiyor, bu kadar tahammül gösterilmeyen bir durumda valiyi arayıp, bu konu ile ilgili bakanlıkları aramamıza gerek yok. Her şey açık, ortada. Çünkü yaşanan şahadetler her şeyin özeti" şeklinde konuştu. 

Ayrca Lice'de askerlerin saldırısı sonrasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne bir ölü ve yaralıların getirilmesi ardından halk hastane Acil Servisi önüne akın etti. Burada "Şehit Namirin" şeklinde slogan atan halka polis gaz bombası ile saldırdı. Saldırıya halk da pet şişeler ve taşlarla karşılık verdi. Üniversite Acil Servisi önünde gerginlik devam ediyor. 

Öte yandan, Lice saldırısı ardından, Amed kent genelinde polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı ve bazı caddelerde asayiş uygulaması başlattıkları görüldü.