KADIN
Giriş Tarihi : 12-06-2014 16:16   Güncelleme : 12-06-2014 16:16

Doç. Dr. Öztürkmen: çiftçi paralarının bloke edilmesi hukuki değil

ZİRAAT Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Bakanlar Kurulu kararıyla elektrik borcu olan çiftçilerin tarımsal destekleme ödemelerinin bloke edilmesinin hukuki olmadığını söyledi.

Doç. Dr. Öztürkmen: çiftçi paralarının bloke edilmesi hukuki değil

 

 Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Önder Çiftçi Derneği Başkanı Mehmet Sait Melik’le birlikte basın toplantısı düzenleyerek Türkiye genelinde birçok ilde yapılan destekleme primi ödemelerinin Şanlıurfalı çiftçilere yapılmamasına tepki gösterdi. Çiftçinin destekleme primlerini alamadıkları için perişan olduğunu ifade eden Doç. Dr. Öztürkmen, paralarını alamadıkları için Siverek ve Hilvan’da çiftçilerin üzücü sonuçlar doğuran protesto eylemi yaptığını kaydetti. Yaşananların çiftçi açısından kriz olduğunu ifade eden Doç. Dr. Öztürkmen şöyle konuştu:

 

"Şanlıurfa’da çok önemli bir kriz yaşanmaktadır. Sulama ile tarım yapan çiftçilerin hiç biri desteklemelerini alamadı. Desteklemelerin ne zaman ve nasıl ödeneceği ise soru işaretleri bulunmaktadır. Şanlıurfa turizm ve tarımın başkenti olan bir ilimiz. Desteklemelerin ödenmemesi ve beklenilen bu paranın piyasaya girmemesi ilimizdeki ekonomi trafiğini felç etmiş durumdadır. Hukuka aykırı bir şekilde ödemelerine bloke konulan çiftçi perişan olmuştur ve bir an önce bunun çözüme kavuşması gerekiyor. Bu durum çiftçilerin ödeme planlarının alt üst olmasına ve ilimizde ekonominin tamamen durmasına sebep olmuştur. Elektrik bedelleri için tarımsal destekleme ödemelerine bloke konulmasını anlamıyoruz."

 

Önder Çiftçi Derneği Başkanı Mehmet Sait Melik ise Türkiye genelinde birçok ilde destekleme pirimi ödemelerinin yapıldığını belirterek, "Çiftçilerimizin dayanacak güçleri kalmamıştır. Elektrik borcu nedeniyle çiftçilerin ödemelerine bloke konulmuştur. Bu soruna bir an çare bulunup çiftçinin ödemelerinin bir an önce yapılmasını istiyoruz" dedi.