ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 17-06-2014 12:47   Güncelleme : 17-06-2014 12:47

Şarteli Atan Çiftçiler Sandığı Boykot Etmeye Hazırlanıyor...

Şarteli atan Şanlıurfalı Çiftçiler Vekillere ve siyasi parti temsilcilerine tepkili....

Şarteli Atan Çiftçiler Sandığı Boykot Etmeye Hazırlanıyor...

 

Siverek ve Viranşehir'de patlak veren çiftçi eylemleri güneydoğudaki gerginliği tırmandırıken Şanlıurfa Milletvekillerinin duyarsızlığı çiftçileri isyan ettirdi.

Siverek ve Viranşehir Çiftçileri, sık sık yaşanan ortalama 12 saat elektrik kesintisinden ötürü tarladaki pamuğun kuruma tehlikesi altında olduğunu ve zarar ettiklerini söylüyor.Buna rağmen vekillerin bölge çiftçisinin sıkıntılarını çözüm bulmak yerine özel şirket olan DEDAŞ’a yönlendirmelerine bir anlam veremediler.

Bölgede sık sık kesilen elektrikler nedeniyle tansiyon giderek yükseliyor.Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde de Siverek-Şanlıurfa ve Viranşehir-Şanlıurfa-Mardin yolunu kapan çiftçilere polis müdahale etmiş ve gözaltıla olmuştu.Öfkelen çiftçiler DEDAŞ'ın keyfi elektrik kesintilerine çözüm bulmayan vekillere kızarak Siverek DEDAŞ binasını ateşe vermişlerdi.

Elektrik kesintiler o kadar fazlaydı ki, bölgede pamuk ekimi yapan çiftçiler, tarlasını sularken zorlanmaya başladı. Yüzlerce öfkeli çiftçi,pazar günü de Şanlıurfa-Viranşehir yolu 70.Kilometresinde toplanarak Şanlıurfa-Mardin Karayolunu trafiğe kapatmış ve polis ve jandarma tomalarla,biber gazlarıyla  ve plastik mermileri kullanarak çiftçilere müdahalede bulunmuş ve eyleme katılan çiftçiler yaralanmıştı.Yapılan bu madahalelerde 25 çiftçi gözaltına alınarak adli mercilere sevk edilmişti.

Şanlıurfa’nın Bölge tarihinde görülmeyen çiftçi eylemleri, gün geçtikçe artış gösterirken Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan'ın haricindeki siyasetçilerin vurdum-duymaz tavırları ise bölge çiftçisinin tansiyonunu üst seviyeye çıkarttı..

Şanlıurfa, Viranşehir ve Siverek'e bağlı 200’e yakın  köyde yaşanan elektrik kesintileri, yıllardır çiftçiler için büyük bir sıkıntı kaynağı. Bölgede 200 bin dönümden fazla bir alana ekilen pamuklar, elektrik kesintisinden dolayı sulanamadığı için kuruduğu ya da  kuruma tehlikesi altında olduğu dile getiriliyor.

Çiftçiler ise,Ak parti'ye oy vermelerinin karşılığının bu olmaması gerektiğiin altını çizerken,başta Şanlıurfa Milletvekileri ve siyasi parti temsilcilerinin bir an önce bu elektrik sıkıntılarını gidermeleri gerektiğini aksi halde Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmeyeceklerini söylediler.

 

Haber:Ömer Dodanlı