KADIN
Giriş Tarihi : 08-07-2014 10:29   Güncelleme : 08-07-2014 10:29

KCK’den KDP’ye sorumlu davranma çağrısını yaptı

KCK’den KDP’ye sorumlu davranma çağrısını yaptı

KCK’den KDP’ye sorumlu davranma çağrısını yaptı

 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, KDP’nin resmi sitesinde PKK’yi ve KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ı hedef alan açıklamaya yanıt verdi.

 

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan açıklamasında KCK; "PKK'nin varlığı ve mücadelesi Kürdistan'daki kazanımların ortaya çıkmasında rol oynadığı gibi, tüm kazanımların savunulmasında da rolünü oynayacaktır. Hareketimiz, Güney Kürdistan’ın özgür ve demokratik yaşamının savunulması ve kazanımlarının korunmasında da her zaman sorumlu davranacak ve üzerine düşeni yapacaktır" ifadesini kullandı.

 

Geçtiğimiz günlerde Özgür Gündem Gazetesi'nin yayınladığı bir haberden sonra KDP'nin resmi sitesinde, PKK ve KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'ı suçlayan bir açıkama yapıldığının hatırlatıldığı açıklamada; "KDP her fırsatta ve kendine uygun bulduğu zamanda PKK ve PKK yönetimi düşmanlığını dışa vurmaktadır. Kürtlerin birliğinin ve siyasi güçlerinin ortak davranması gerektiği bir dönemde KDP'nin bu düzeyde saldıran bir dil kullanması anlaşılır değildir. Bunun PKK'ye ve PKK yönetimine düşmanlığın bir bahaneyle dışa vurumu dışında başka bir izahı yoktur" denildi.

 

KDP'nin açıklamasında söylediği 'şeyi' kendisinin yaptığına değinilen açıklamada; "KDP, Kürt düşmanlarını sevindiren ve dış istihbarat güçlerinin yapmak istediği, ama yapamadığını yapan anlayış ve tutumla hareket etmektedir" denildi.

 

'BİZİM İÇİN AMED NEYSE KERKÜK DE ODUR'

 

KCK açıklamasında IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinden sonra Musul ve çevresindeki Kürtleri savunmaya hazır oldukları yönündeki açıklamalarını hatırlatarak; "Kürtlerin, bulundukları her yeri yönetmeye ve savunmaya hakları vardır. Buna Musul ve çevresi, Kerkük, Xanekin ve diğer Kürt bölgeleri de dahildir. Kürt gerillası tüm Kürdistan'ın ve Kürtlerin fedai gücüdür. Halkımıza nerede bir saldırı olursa olsun fedaice savunmaya hazırdır. Gerilla bugün Kürt’ün özgür ve demokratik yaşamının fedai gücüdür. Kürt yiğitliği ve fedailiğini en yüksek düzeyde temsil etmekte ve Kürt düşmanlarının korktuğu öz savunma gücü olmaktadır. Ortadoğu'da altüst oluşların yaşandığı, her gelişmenin Kürtleri yakından ilgilendirdiği bir süreçte PKK, HPG ve KCK Kürt birliğinin, Kürtlerin çıkarlarının ve kazanımlarının savunucusu ve güvencesi olmaya devam edecektir. IŞİD ya da başka güçler karşısında Güney Kürdistan’ın her yerini savunma irade ve kararlılığını bugün de sürdürmektedir. Gerillaya bir sorumluluk ve görev düştüğünde bunu tereddüt göstermeden yerine getirecektir. PKK ve KCK için Amed ne ise, Kerkük de odur; Kobanê ne ise, Şengal ve Xanekin de öyledir. Kürdistan'ın her il ve ilçesine aynı duyarlılıkla yaklaşmaktadır" denildi.

 

'RUDAW VE ZAGROS İFTİRA ATIYOR'

 

Federal Kürdistan'da yayın yapan KDP’ye bağlı Rudaw, Zagros ve diğer yayın organlarının PKK ve KCK’ye iftiralarda bulunulduğunu belirten Eşbaşkanlık "PKK sorumluluk gereği cevap vermemektedir. Bu yayın organları izlendiğinde nasıl PKK, KCK ve Rojava Devrimi düşmanlığı yaptıkları herkes tarafından görülür. KDP sitesinde yapılan açıklama, KDP’lilerin de inanmadığı ve hiç kimsenin de inanmayacağı biçimde PKK'yi istihbarat örgütlerinin emrinde çalışan ve onlara hizmet eder gibi göstermiştir. PKK'nin kırk yıllık pratiği bilinmektedir. Bu kırk yıl içinde kimliğini, kişiliğini ve siyaset tarzını dost ve düşman herkese kabul ettirmiştir. Hep bağımsız çizgi izlemiştir. Hiçbir güce alet olmamıştır. PKK'yi başka güçlerin hizmetinde göstermek vicdansızlık olduğu gibi, kimsenin inanmayacağı bir iftiradır. KDP sitesindeki açıklama ‘çamur at izi kalsın’ anlayışıyla yapılmıştır. Bu tür basit yöntemlerle PKK'yi karalamaya çalışmak sorumsuz bir davranıştır ve Kürtler arası birliğe hizmet etmez" dedi.

 

‘KÜRTLER BİRBİRİNİ SAVUNAN POZİSYONDA OLMALIDIR’

 

"Tüm Kürt halkı ve siyasi güçleri bilmektedir ki, PKK tarihinde hiçbir güçle bir olup başka bir gücün üzerine gitmemiştir. Bundan sonra da PKK tarihinde böyle bir şey görülmeyecektir" denilen açıkamanın devamında PKK'nin siyasi bie dış gücün etkisi ya da ilişkisi sonucu başka bir Kürt siyasi gücüyle karşı karşıya gelmeyeceğine vurgu yapıldı. KDP'nin bu tarz söylemelere 'iftara attığınının' söylendiği açıklamada; "KDP bu dönemde Kürtler için en hayırlı işin Kürtler arası birlikten geçtiğini bilmelidir. Başka güçlerle kurulan siyasi ilişkiler ancak Kürtlerin birliği üzerinde gelişirse değerli olur ve sonuç alır. Kürtlerin birliğine, birliğinden aldığı güce dayanmayan ilişki ve ittifakların Ortadoğu'da yaşanan kaos ve çok yönlü savaş ortamında sonuçları Kürtler için hayırlı olmayabilir. Yine her politikanın, mücadelenin ve kazanımın tüm Kürdistan halkının mücadelesini ve kazanımlarını güçlendiren tarzda olması önemlidir" denildi.

 

Açıklamanın sonunda KCK'nin, Federal Kürdistan'da 'özgür ve demokratik yaşamın savunulması ve korunması' konusunda üzerine düşeni yapacağı belirtilirken "PKK, Kürt halkının çıkarı olan her çalışma ve çabanın içinde ve yanında olacaktır. Varlığı ve mücadelesiyle Kürt halkının özgür ve demokratik yaşama kavuşmasında rolünü oynamaya devam edecektir. Kürt halkının çıkarına olmayan her tutumun da karşısında olacaktır. Kürt halkının çıkarı için çalışan her güç ve herkes PKK ve KCK’yi yanında bulacaktır. Kürt Özgürlük Hareketi olarak KDP'nin PKK ve PKK yönetimine karşı düşmanlık yapmasını ve her fırsatta bu düşmanlığını dışa vurma yaklaşımını terk etmesini bekliyoruz. Her fırsatta ve KDP'ye bağlı yayın organlarında KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlarından Cemil Bayık’ın hedef gösterilmesini de bir Kürt siyasi hareketine yakıştırmıyoruz. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ı hedefleyenlerin bir parçası olmak KDP'nin ciddi bir yanlışı olduğu gibi, bu tür yaklaşımlar Kürt örgütleri arası ilişkiyi bozmaktan başka bir anlam taşımaz. Bu açıdan KCK Eşbaşkanlığını hedef göstermek ve bunu bir mücadele tarzı haline getirmekten vazgeçilmelidir" denildi.