SİYASET
Giriş Tarihi : 13-07-2014 05:54   Güncelleme : 13-07-2014 05:54

KCK’den Uyarı Ya IŞİD Ya Çözüm Süreci

KCK’den Uyarı Ya IŞİD Ya Çözüm Süreci

KCK’den Uyarı Ya IŞİD Ya Çözüm Süreci

 

 ‘AKP’yi uyarıyoruz; Kuzey’de çözüm süreci, Rojava’da IŞİD’i destekleme politikası bir arada olamaz’ diyen KCK, ‘Kürt gençleri, kızları ve oğulları buna nasıl sessiz kalabilir?’ diye sordu

 

Kobanê sınırındaki nöbet sırasında IŞİD’in saldırılarını izlemek zorunda kalan yaşlı bir amca, telleri aşarak Rojava’ya geçti. Çatışma devam ederken YPG mevzilerine yönelen yaşlı amca zor durdurduldu, bir genç YPG’ye katıldı.

 

TERCİHİNİ YAP   

 

AKP ve IŞİD’in anlaşarak Rojava Devrimi’ni tasfiyeye yöneldiğini vurgulayan KCK, “AKP devleti ya IŞİD’i destekler ya da sürecin ruhuna uygun hareket eder. Aksi takdirde Rojava’daki devrimin Kuzey’e, Kuzey’deki devrimin de Rojava’ya sıçraması kaçınılmazdır” dedi.

 

GENÇLER NEYİ BEKLİYOR?   

 

KCK, “Kürt gençleri hangi sınır engeline takılıp Rojava’ya geçmez, direnişteki yerini almaz? Kuzey halkımız ve Kürdistan gençliği ‘Rojava Devrimi, Kuzey’in devrimidir’ diyerek, Kobanê’ye gitmeli. Halk siyasetçileri, vekilleri, herkes seferber olmalı” çağrısı yaptı.

 

KCK Eşbaşkanlığı, IŞİD saldırıları konusunda AKP hükümetini, “Kuzeyde çözüm süreci, Rojava'da IŞİD’i destekleme politikaları bir arada olamaz” sözleriyle uyardı ve "aksi taktirde Rojava devrimi Kuzeye sıçrar" değerlendirmesini yaptı. KCK, Kürtlere acilen harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

 

KCK Eşbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Kobanê’de son iki haftadır şiddetlenen saldırılar konusunda sert uyarılarda bulundu. KCK, AKP iktidarı ile Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) anlaştığını belirterek, bu anlaşma temelinde Musul’da kaçırılan Türk konsolosunun serbest bırakılmak istendiğini söyledi.

 

KCK açıklamasında her ikisinin ortak stratejisinin Rojava devrimini tasfiye etmek olduğunun altını çizerken, Kürt gençleri, kızları ve oğullarının buna nasıl sesiz ve tepkisiz kalmaması gerektiğini vurguladı. KCK, AKP hükümetini “AKP devleti ya İŞİD’i destekler ya da sürecin ruhuna uygun hareket eder” sözleriyle uyardı.

 

KCK’nin açıklaması şöyle:

 

“Rojava devrimi, tüm Kürdistan'ın devrimidir. Kobanê, Rojava devriminin kalbidir. Kobanê’ye saldıran IŞİD çeteleri ve arkasındaki güçler, tüm Kürdistan halkına saldırıyorlar demektir. Bunun karşılığı, başta Kuzey Kürdistan olmak üzere Kürdistan'ın dört parçasındaki halkımızın ve yurtdışında ki Kürtlerin yek vücut olup Kobanê direnişine sahip çıkmasıdır.

 

Kobanê’de halkımız yaşlı, genç, kadın demeden, yediden yetmişe topyekun direnmektedir. Bu onurlu ve kahramanca geliştirilen direnişin iradesi kırılmak istenmektedir.

 

Kobanê direnişinin şahsında, gün gerçekten onur ve namus günüdür. Kürt halkı, onurlu ve direngen bir halktır. Zalimlere asla boyun eğmeyecek ve sonuna denk direnecektir.

 

Kobanê’de halkımıza karşı geliştirilen vahşi saldırılar ve halkımızın gösterdiği görkemli direniş karşısında sesiz kalanlar, yurtsever olamazlar. Bugün direnişin, yurtseverliğin ve onurun Kıblesi, Kobanê’dir. Tüm Kürtler yönünü Kobanê’ye çevrilmelidir, bizzat direnişte yer alarak maddi, manevi, her düzeyde devrimi sahiplenmelidirler.

 

IŞİD çeteleri, Irak ve Türkiye sınırından geçişler yaparak halkımıza saldırmaktadır. IŞİD’e, kapılarını açan ve Rojava'ya geçişlerini sağlayanlar, Rojava halkımıza, dolaysıyla tüm Kürt halkına karşı açıkça düşmanlık içindedirler. Aynı şekilde Til Koçer kapısını kapatanlar da, neye ve hangi güçlere hizmet etiklerini, bu tutumlarıyla Kobanê’deki direnişçi iradenin kırılmasına, halkımızın katledilmesine ve acı çekmesine katkı yaptıklarını bilmelidirler.

 

Türk devleti, IŞİD’e kapılarını açmaktan, IŞİD çetelerine Rojava'ya geçişleri sağlamaktan ve IŞİD’i Kobanê halkına saldırtmaktan derhal vazgeçmelidir. Burada kirli ve tehlikeli bir plan vardır. IŞİD ile AKP devleti anlaşmıştır. Kobanê’nin düşürülmesi ve Rojava devriminin tasfiyesi her ikisinin de ortak stratejisidir. Bununla birlikte böyle bir anlaşma temelinde Musul’daki Türk elçilik görevlilerinin serbest bırakılması hedeflenmektedir. Halkımız, yurtsever Kürt gençliği ve Rojava devriminin dostları bunu bilmelidirler.

 

AKP devleti, Urfa, Ceylanpınar, Birecik ve Suruç’daki halkımızın gözleri önünde IŞİD çete örgütünü açıkça Rojava'ya saldırtırken, Kürt gençleri, kızları ve oğulları buna nasıl sesiz ve tepkisiz kalabilirler? Sınırı her gün ihlal eden ve çetelerin geçişlerine imkan sunan bizzat AKP devletidir. Kürt gençleri hangi sınır engelline takılıp Rojava'ya geçmez; halkının yanında, direnişteki yerini almazlar? Ortada söz konusu olan sınır değil, bir halkın iradesi ve özürlüğüdür. Bunun önünde sınır da olsa hiçbir engel tanınmamalıdır.

 

Rojava devrimine ve Kobanê’ye yönelik saldırılar, AKP devleti eliyle kuzeyden örgütlendirilmektedir. Kuzeydeki halkımız ve direnişçi Kürdistan gençliği de “Rojava devrimi, kuzeyin devrimidir “ diyerek, Kobani’deki direnişe katılmalıdır. Kürt siyasetçileri, demokratik halk siyasetçileri, diplomatları, vekilleri herkes seferber olmalıdır.

 

AKP’yi uyarıyoruz; AKP devleti, üç maymunlara oynama siyasetini terk etmek durumundadır. Kuzeyde çözüm süreci, Rojava'da IŞİD’i destekleme politikaları bir arada olamaz. Kürt halkı ve hareketimiz de bunu kabul etmez. AKP devleti, ya IŞİD’i destekler ya da sürecin ruhuna uygun hareket eder. Aksi takdirde Rojava’daki devrimin Kuzeye, kuzeydeki devriminde Rojava'ya sıçraması kaçınılmazdır ve bunun önünde hiçbir güç duramaz.”