KADIN
Giriş Tarihi : 13-07-2014 09:30   Güncelleme : 13-07-2014 09:30

Son 24 saatte YPG’den IŞİD’ çetesine ağır darbe

Son 24 saatte YPG’den IŞİD’ çetesine ağır darbe

Son 24 saatte YPG’den IŞİD’ çetesine ağır darbe

 

Irak’tan taşıdığı ağır silahlar taşıyan ve yabancı ülkelerden destek alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Kobanê’de YPG güçleri karşısında ağır kayıplar veriyor.

 

 

YPG’ye göre son 24 saat içerisinde 61 çete üyesi öldürülürken, 4’ü kaleşnikov olmak üzere çok sayıda askeri malzemeye el konuldu.

 

YPG Basın Merkezi, Kobanê bölgesindeki son 24 saat içinde yaşanan çatışmalara ilişkin bilgi verdi. Türkiye ile olan sınır bölgesinden Cib El Ferec köyüne yönelik saldırı düzenleyen IŞİD çetelerine, sert karşılık veren YPG güçleri ile yaşanan çatışmalarda 42 çete üyesinin öldüğü ve çok sayıda silah ve mühimmata el konulduğu bildirildi.

 

YPG’ye göre bu çatışmalarda 4 kaleşnikov marka silah, bir RBC silahı ve 4 mermisi, 2 gece dürbünü, 2 telsiz, bir BKC mermi zinciri ve 1.000 adet mermi, 4 bomba ve bir tapanca ele geçirildi.

 

YPG Basın Merkezi, Şeyhler Tahtani (El Siyûx) beldesi çevresinde de etkili eylemler düzenlendiğini belirterek, “Bu eylemlerde 7 çete üyesi öldürüldü, birçoğu da yaralandı. Ayrıca çok sayıda RBC marka silah, bir BKC ve bir kaleşnikov ele geçirildi” dedi.

 

Doğu cephesinde de YPG güçleri tarafından Ehmediye köyü dolaylarında eylemler düzenlendi ve 8 çete üyesi öldürüldü.  Bir Temihe köyünde de yaşanan çatışmalarda 4 çete üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

 

YPG Basın Merkezi, çatışmalarda ağır kayıplar veren IŞİD çetelerinin insanlık dışı vahşi yöntemlere başvurduğunu belirtti.  IŞİD çetelerinin Kadisiye köyünde sivillerin kullandığı bir yola yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu Arap halkından iki kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı belirtildi.

 

Cuma-Cumartesi gecesi de Kobanê’nin batısındaki köylerde yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesi öldürülmüş bunlardan dördünün cenazesi YPG’nin eline geçmişti. Cenazeleri ele geçirilenler arasında Ebu Hacira olarak tanınan Ahmed Ali El Seyyid isimli Mısırlı bir IŞİD emiri de vardı.

 

 

Çatışamar, IŞİD çetelerinin 2 Temmuz günü Kobanê’nin 35 km batısındaki Zor Mexar köyüne saldırmasıyla başladı. Yaklaşık iki haftadır yoğun çatışmalar yaşanıyor. IŞİD, geniş bir alanını çatışmasız bir şekilde ele geçirdiği Irak’tan tank ve obüs gibi ağır silahlar getirerek Kürtlere saldırıyor. YPG kaynaklarına göre, 400 dolayında IŞİD üyesi öldürülürken, 40 dolayında YPG savaşçısı şehit oldu