SİYASET
Giriş Tarihi : 18-07-2014 06:49   Güncelleme : 18-07-2014 06:49

KCK Şanlıurfa davasında 9 tahliye

Urfa "KCK Kent Meclisi" davası kapsamında 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan, aralarında BDP eski İl Eşbaşkanı Fatma İzol'un da bulunduğu 9 Kürt siyasetçi tahliye edildi.

KCK Şanlıurfa davasında 9 tahliye

2012 yılı Mayıs ayında polis tarafından "KCK" operasyonları kapsamında düzenlenen operasyonda BDP İl Eşbaşkanları Fatma İzol ile Mehmet Vural'ın da aralarında bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı. Sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilenlerden 9'u tutuklandı ve 26 kişi hakkında dava açıldı.

 

Ancak, Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasıyla Amed'den Urfa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen "KCK Kent Meclisi" davasının ikinci duruşması bugün yapıldı. 9'u tutuklu 26 Kürt siyasetçinin yargılandığı davaya halen Amed cezaevi'nde olan tutsaklar SEGBİS sistemi ile görüntülü olarak katıldı.

 

Duruşmada Kürtçe ifade veren Kürt siyasetçiler, tahliyelerini talep ederek mağdur olduklarını söyledi. Tutuklu sanıklar gibi Kürtçe ifade veren tutuksuz yargılananlar da önceki beyanlarını tekrarlayarak beraatlarını istedi.

 

 

Yargılama sonunda mahkeme heyeti; uzun tutukluluk süresi, karartacak delil bulunmaması ve sabit ikametgah sahibi olduğuna kanaat getirerek tutuklu Kürt siyasetçiler Fatma İzol, Mehmet Vural, Yusuf Karataş, Heyyat Kaya, Tarkan Aslanoğlu, Hasan Yaguş, Halil Çay, Mehmet Nedim Tatlı ve Mizgin Arı'nın tahliyesine karar verdi. Duruşma14 Kasım tarihine ertelendi.