KADIN
Giriş Tarihi : 05-08-2014 03:00   Güncelleme : 05-08-2014 03:00

KCK, Êzidî halkını katletmeye başlayan Çetelere karşı ayağa kalk

KCK, Êzidî halkını katletmeye başlayan Çetelere karşı ayağa kalk

KCK, Êzidî halkını katletmeye başlayan Çetelere karşı ayağa kalk

KCK, Êzidî halkını katletmeye başlayan IŞİD kalleşlerine karşı Kürtleri ayağa kalkmaya çağırdı

 

ŞENGAL NAMUSUMUZDUR    IŞİD’in eline geçen Şengal’den korkunç katliam haberleri gelirken, binlerce Êzidî göç yollarında. Açıklama yapan KCK, Kürdistan halkını seferberliğe çağırdı. “Peşmergenin Şengal’i direnmeden bırakması kabul edilemez” diyen KCK, “Kuzey, Doğu, Güney ve Rojava’daki tüm Kürtler ayağa kalkmalı” dedi.

 

PİŞMAN ETTİRİLECEK  “Êzidî Kürtleri korumadan Kürtler onurdan, namustan, haysiyetten ve kimlikten bahsedemez” diyen KCK, IŞİD kalleşlerinin Şengal saldırısının tüm Kürtler açısından onur kırıcı olduğunu vurguladı. KCK, “IŞİD kalleşliği pişman ettirilmeli, Özgür Kürdün direniş gücü herkese gösterilmelidir” dedi.

 

 

Direniş birlikleri

 

Kürt gençleri Şengal Direniş Birlikleri kurdu. Direniş Birlikleri Komutanlığı, tüm Kürdistan gençliğini savunmaya çağırdı. KDP güçlerinin kaçması sonucu IŞİD’in eline geçen Şengal’e çatışarak ulaşan YPG güçleri ise, güvenli koridor oluşturarak Êzidîleri ve civardaki halkı tahliyeye başladı.

 

ONURUMUZ KATLEDİLİYOR

 

Tarihte birçok kez kırıma uğrayan Êzidî Kürtleri şimdi de IŞİD vahşetiyle karşı karşıya. Çok sayıda Êzidî Kürdün Rojava’ya geçerken rehin alındığı iddia edilirken, IŞİD’in bazı köylerde Êzidî halkını topluca katlettiği belirtiliyor. Şengal Dağı’na sığınan Êzidîler ise üç gündür aç susuz...

 

 

 

KCK: ŞENGAL İÇİN BİRLİK OLMA VE DİRENİŞİ YÜKSELTME GÜNÜ

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetesinin Şengal’i işgalinden sonra Güney  Kürdistan topraklarına geçerek Şengal’e doğru yol alan YPG/YPJ güçleri önceki gece akşam saatlerde Şengal bölgesine ulaştı. KDP peşmergelerinin halkı kaderine terk etmesinden sonra bölgeye ulaşan YPG/YPJ güçleri, ilk başta dağlara sığınan halk için güvenli bir koridor açarak halkın bölgedeki tahliyesine başladı.

 

 

 

Hendek değil kardeşlik koridoru

 

IŞİD saldırılarından dolayı Sincar dağına sığınan Şengalliler açılan “güvenli koridor”dan Rojava’nın Dêrik ve Girkê Legê kentlerine geçirildi. Halk açılan güvenlik koridorundan geçirilirken geçtiğimiz nisan ayında KDP tarafından Rojava sınırına kazılan ve IŞİD’e karşı kazıldığı iddia edilen hendekler YPG’liler tarafından toprakla doldurularak araçların geçişi kolaylaştırıldı. Kantona gelenler için acil yardım çağrısı yapıldı. Öte yandan bölgedeki Ronahi Tv muhabiri, peşmergelerin 200 araç içerisinde ağır silahlarıyla birlikte önce Rojava’ya, ardından da Dêrik üzerinden Güney Kürdistan’a geçtiklerini söyledi. Ayrıca peşmergelerin karakolları dahil, sınırdaki tüm karakollar YPG ve Asayiş denetimine geçmiş durumda. Şengal kent merkezine 20 kilometre mesafede YPG/YPJ güçleri ile IŞİD çetesi arasında çatışmalar çıktı. Çatışmalar dün, gün boyu devam etti. YPG’lilerin sert bir çatışma yürüterek ilerlediği ve IŞİD tarafından çembere alınan yurttaşlara ulaşmaya çalıştığı belirtildi.

 

Êzidî gençler YPG’de

 

Dün bölgenin kuzeyinde bulunan Sinunê mıntıkasına ulaşan YPG güçleri ile IŞİD arasında Zara köyünde çatışmaların sabaha kadar sürdüğü bildirildi. Çok sayıda Êzidî gencin YPG saflarına katıldığı da öğrenildi. Öte yandan Şengal Dağı’na sığınan yaşlı, kadın, çocuk binlerce sivil de zor durumda. Binlerce Êzidî’nin yanı sıra, 20 bin civarında Türkmen’in de Şengal Dağı’na sığındığı bildiriliyor.

 

Saldırı püskürtüldü

 

YPG/YPJ güçleri, Til Koçer sınırında bulunan Rabia kasabasında iki gün süren çatışmaların sonunda büyük oranda denetimi eline geçirdi. Rabia’nın büyük bölümünü denetimine geçiren ve kuşatmaya alan YPG güçlerinin, sınır bölgesindeki köyleri çetelerden arındırdığı bildirildi. Rabia’ya 15 km mesafede bulunan, Tawis, Kaile ve Mahmudiye köyleri YPG tarafından çetelerden temizlendi. YPG Genel Komutanlığı, 2-3 Ağustos tarihlerinde Rabia sınır bölgesi ile Şengal’de yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı. Çatışmalarda en az 56 IŞİD üyesi öldürülürken, çok sayıda araçları imha edildi ve bazılarına el konuldu. 4 YPG savaşçısı bu çatışmalarda hayatını kaybetti. Öte yandan Qamişlo’ya bağlı köylerde de çıkan çatışmalarda 6 çeteci öldürüldü.

 

 

 

IŞİD’in katliam fermanı

 

Tarihte birçok kez kırıma uğrayan Êzidî Kürtleri şimdi de IŞİD vahşetiyle karşı karşıya. Çok sayıda Şengalli Êzidî Kürt’ün Rojava’ya geçerken rehin alındığı iddia edilirken bazılarının ise katledildiği yönünde bilgiler geliyor. IŞİD, Êzidî Kürtlerden erkek olanları öldürürken, kadınları ise kaçırıyor. Şengal’i işgal eden IŞİD çetelerinin katliam ve kaçırma haberleri geliyor. IŞİD vahşetinden kaçan insanların büyük çoğunluğu Şengal dağlarında mahsur kalırken, birçok köy ise IŞİD kuşatmasında bulunuyor. Ailesi çeteler tarafından kaçırılan bir Şengal sakininin verdiği bilgiler ise bölgede ağır bir katliam yaşandığını gösteriyor. Şengal sakinine göre, Şengal ilçesine bağlı Pêr Qesrê, Bîrcarê, Seyd Ehmed, Pişt Rayê, Omaya ve Bin Yehbab köylerinde 500 dolayında Êzidî Kürt, Batı Kürdistan’a doğru kaçarken 3 Ağustos akşamı kaçırıldı. Ancak bazı kaynaklar, 100 dolayında kişinin kaçırıldığını söylüyor. Kaçırılanların net sayısı ve akibetleri konusunda somut bir bilgiye ulaşılmazken, kaçmayı başaranlar infaz edilen çok sayıda kişinin olduğu yönünde bilgi veriyor.

 

 

 

Köyler kuşatma altında

 

Şengal’e bağlı Sıkene ve Heyale köyleri de birçok köy gibi IŞİD çeteleri tarafından kuşatılırken, köylülerin çıkmasına izin verilmiyor. Çetelerin, köyün ileri gelenlerinden birini çağırarak, kızlarını teslim etmelerini istediği, ancak bu talep reddedilince, adı öğrenilemeyen kişinin alıkonulduğu bildirildi. Çetelerin ayrıca, Şengal dağının Kandil olarak ifade edilen alanına giderek, Êzidî büyüklerinden kendi inançlarında yasaklı olan “şeytan” sözcüğünü söyletip video çekimi yaptığı ve internette yayınladıkları öğrenildi. Şengal’e bağlı Xanesor beldesinde IŞİD çeteleri, 3 Êzidî kadını kaçırırken, kaçırılan kadınların akibeti bilinmiyor.

 

İki çocuk susuzluktan öldü

 

IŞİD saldırısından kaçarak Şengal Dağı’na sığınan onbinlerce Êzidî Kürt yaşam mücadelesi veriyor. Üç gündür aşırı sıcaklar altında susuz ve yiyeceksiz kalan Êzidîlerden 2 çocuğun yaşamını yitirdiği öğrenildi. Şengal Dağı’na sığınan halktan alınan bilgiye göre, 6 ve 7 yaşlarında 2 çocuk susuzluk nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

Şêx Şerfedîn’e IŞİD saldırısı

 

Şengal Dağı eteklerinde bulunan Şêx Şerfedin Türbesi’ne saldıran IŞİD çeteleri ise, halkın öz savunması ile karşılaştı. Çıkan çatışmada 2 IŞİD üyesinin öldürüldüğü bildirildi. Şengal’e bağlı Şêx Xıdır köyünde ise, onlarca Ezîdi’nin katledilerek cesetlerinin sokaklara atıldığı yönünde bilgiler var.

 

HABER MERKEZİ / ŞENGAL / ANFŞENGAL / ANF