TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 14-08-2014 02:03   Güncelleme : 14-08-2014 02:03

SSPE Urfalı çocukları öldürüyor

Bölge illerinde yüksek oranda görülün SSPE hastalığı, 4 Urfalı çocuğu daha hastanelik etti. Hastalardan Cihan Kaya'nın babası Sadık Kaya, hükümetin söz vermesine rağmen yardım etmediğini söyleyerek, "Biliyorum benim çocuğum ölecek. Hiç olmazsa başka çocuklar SSPE'den ölmesin" diyerek yardım talebinde bulundu. Konuyu Meclis'e taşıdıklarını belirten HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ise Meclis'in herhangi bir adım atmayarak araştırma önergesini de reddettiğini ifade etti

SSPE Urfalı çocukları öldürüyor

MHP'li Osman Durmuş'un Sağlık Bakanlığı yaptığı 1999-2002 döneminde, bölge illerinde yapılan bayat kızamık aşılarının neden olduğu belirtilen ve tedavisi mümkün olmayan ölümcül Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığından dolayı Urfa'da bir yılda 5 çocuk hayatını kaybederken 4 çocuk da yoğun bakıma alındı. Geçtiğimiz yıl içinde Ömer Avcı (18), Veysel Polat (14), Ferhan Giray (12), Mehmet Kaya (12) ve Tuba Yıldız (18) yaşamını yitirirken, 5 yıldır SSPE hastası olan Cihan Kaya (19), yaklaşık 2 aydır Balıklıgöl Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor. Kaya'nın ailesi yoğun bakım ünitesi önünde çocuklarının gözünü açmasını beklerken, aynı hastalıktan muzdarip Recep Kaplan (14) , Sema Çiçek (17) Veysel Çoban'ında (12)  Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığı öğrenildi. Urfa'da kayıtlı 500'ü aşkın SSPE hastası çocuğun bulunduğu belirtilirken, Diyarbakır, Batman ve Mardin başta olmak üzere tüm Kürt illerinde çok sayıda çocuğun aynı hastalıktan muzdarip olduğu ifade ediliyor.   

 

Aileler çaresiz

 

18 Haziran'dan beri Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Cihan Kaya'nın durumu ciddiyetini korurken, baba Sadık Kaya oğlunun durumu karşısında çaresiz olduğunu söyledi.  5 Yıldır SSPE ile oğlunun ölüme yürüdüğünü söyleyen Kaya, "Doktorlar da artık çaresiz. Oğlum yaklaşık 2 aydır yoğun bakımda uyutuluyor. Biliyorum, sonunda oğlum da diğer çocuklar gibi ölecek" diyerek çaresizliğini dile getirdi. Oğlunun yatağa mahkum olması sebebiyle yatak yaraları oluştuğunu belirten Kaya, "Oğluma ne ilaç alabiliyoruz, ne yatak. SSPE ile savaştığımız yetmiyormuş gibi, bir de yatak yarası gibi sorunlarla uğraşıyoruz. Oğlumun ilaçları bin TL'ye satılıyor. 1 yıl devlet desteğiyle bu ilacı alabildik. Destek kesilince artık ilacı da alamaz olduk. Başbakan da, bakanlar da SSPE'li çocuklara yardımcı olacaklarını söylediler. Ama kimseden ses seda çıkmadı. Çocuklarımız her gün ölüme biraz daha yaklaşıyor. Biliyorum benim çocuğum ölecek. Hiç olmazsa başka  çocuklar SSPE'den ölmesin" diyerek yardım talebinde bulundu.  

 

 

 

Günlerdir Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 17 yaşındaki Sema Çiçek ise 1 yıldır SSPE ile mücadele ediyor. Kız Meslek Lisesi 2. Sınıf öğrencisiyken bir gün diz ağrısından şikayet eden Çiçek'in yapılan tahliller sonucu SSPE hastası olduğu ortaya çıktı. Baba Ali Çiçek, "Kızımın hastalığı dördüncü evrede.  Okuldan geldiği bir gün 'dizlerim ağrıyor' dedi ve olduğu yerde yığılıp düştü. Ankara'ya götürdük. Tahliller sonucu SSPE olduğu söylendi. 1 yıl içerisinde çocuğum eridi. Şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz" dedi.  

Öte yandan Veysel Çoban ile Recep Kaplan da yine Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor. 4 SSPE'li çocuğun da durumu ciddiyetini koruyor. 

 

'2 günde bir çocuk SSPE'den ölüyor'

 

Hastalığın ortaya çıkması, gelişimi, tedavi yöntemleri ve alınabilecek tedbirleri 4 defa soru önergesi ve 1 Haziran 2014 tarihinde de araştırma önergesi olarak TBMM gündemine taşıdığını söyleyen HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, meclisin herhangi bir adım atmayarak araştırma önergesinin de reddettiğini ifade etti. Ayhan, araştırma önergesinde şu tespitlerde bulunmuştu: "Her iki günde bir çocuk SSPE dolayısıyla hayatını kaybederken, Urfa'da 500, Diyarbakır'da 700, Mardin'de 350, Şırnak'ta 300, Batman'da 450 SSPE'li çocuk bulunuyor." Ayhan, SSPE konusunu gündemden düşürmeyeceğini belirterek, "SSPE kanayan bir yara haline geldi. Köklü çözüm için, gerekli önlemlerin alınması ve gerekli çalışmaların yapması için her zaman konunun takipçisi olacağız ve gereken tüm çalışmaları yürüteceğiz" dedi. 

 

SSPE hakkında 

 

Bozuk kızamık aşısının sebep olduğu SSPE, özellikle çocuklarda, nadirde olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalık. Genellikle kırsal bölgelerde ki erkeklerde kızamık aşısından birkaç yıl sonra veya 10 yıl sonra bile ortaya çıkabiliyor. Hastalığın sebep olduğu patolojik değişiklikler beyinde gerçekleşiyor. SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Hafıza kaybı, nöbetler, istemsiz kas hareketleri, yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma hastalığın tanımlayıcı belirtileri iken, hastalık ileri aşamalarında çocukları yatağa mahkum kılıyor. Sona yaklaşınca hiçbir ihtiyacını yalnız başına karşılayamayan çocuklar, son evrede yaşamını yitiriyor.