KADIN
Giriş Tarihi : 14-08-2014 16:19   Güncelleme : 14-08-2014 16:19

'Artık 15 Ağustoslar Başkan Apo'suz kutlanmıyor'

SİİRT (DİHA) - Siirt'in Eruh ilçesinde düzenlenen Çırav Doğa ve Kültür Festivali'ne binlerce kişi katılırken, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürtlerin bugün ortak bir şekilde direnmesi gerektiğini belirterek, "Artık 15 Ağustoslar Başkan Apo'suz kutlanmıyor" dedi.

'Artık 15 Ağustoslar Başkan Apo'suz kutlanmıyor'

Siirt'in Eruh (Dihe) ilçesinde Eruh Belediyesi tarafından düzenlenen Çırav Doğa ve Kültür Festivali, bu yıl da tekrarlanan yasaklara rağmen yapıldı. Bu yıl da Siirt Valiliği'nin yasağına rağmen festivali kutlamak amacıyla çevre il, ilçe ve beldelerden yola çıkan binlerce yurttaş, Eruh'a geldi. Festival alanındaki polis engellemesi için belediye eş başkanları ve HDP Urfa Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile polisler arasında yapılan görüşmeler sonucu binlerce yurttaş polis engelini aşarak festivalin kutlanacağı alana ulaştı. Şölen havasında yapılan festival, çalınan şarkılar ve halaylar eşliğinde başladı. Binalara asılan ışıklandırmalı PKK bayraklarının yanı sıra, festival alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posteri, yaşamını yitiren Eruhlu PKK'lilerin fotoğrafları, Mahsun Korkmaz'ın posteri, 2013 yılında Paris'te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın fotoğrafları ile pankartlar asıldı. Festivale, HDP Urfa Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Siirt Belediye Eş Başkanları Tuncer Bakırhan ve Belkıza Beştaş Epözdemir, Eruh Belediye Eş Başkanları Hüseyin Kılıç ve Eda Kilis, Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı. 

 

'Bugünkü mücadele 15 Ağustos atılımının ürünüdür'

 

Binlerce yurttaşın akın ettiği festival alanında sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî Berxwedana YPG" ve "Eruh ovası Apocular yuvası" sloganları atıldı. Alandaki PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının olduğu bayraklar ve PKK bayrakları dikkat çekti. 7'den 70'e herkesin coşkuyla kutladığı festivalde kadınların ve gençlerin oluşturduğu çoğunluk dikkatlerden kaçmadı. Alandaki kadınlar yeşil, sarı, kırmızı ağırlıklı yöresel kıyafetler giyerken, çocuklar ve erkeklerin de şal û şepik giydiği görüldü. Alandaki yeşil sarı kırmızı renkler adeta geceyi aydınlattı. Festival saygı duruşu ve "Herne peş" marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan HDP Eruh İlçe Başkanı Hüseyin Alan, 30 yıl önce tarihi bir adım atarak kendilerini bugünlere getiren Kürdistan'ın evlatlarına minnettar olduklarını söyledi 

 

'Bugün birlik olmazsak tarih bizi affetmez'

 

Alan'ın yaptığı konuşmanın ardından sahne alan Siirt Mezopotomya Kültür Merkezi'nden Koma Botan söyledikleri şarkılarla yurttaşları coşturdu. Koma Botan'ın ardından Eruh Belediye Eş Başkanları Hüseyin Kılıç ve Eda Kilis sahneye çıkarak yurttaşları selamladı. Eruh Belediye Eş Başkanı Hüseyin Kılıç, yaptığı kısa konuşmada, "Biz bugün hala varsak, dilimizi konuşabiliyor ve kültürümüzü yaşayabiliyorsak, bunlar Agit'in attığı o ilk kurşun sayesindedir" dedi. Ardından sahne alan Siirt MKM'den Güldesta Arin'in söylediği şarkılarla coşkunun doruğuna ulaşan yurttaşlar da, Arin ile birlikte söylediği şarkılara eşlik etti. 

 

Daha sonra konuşan DBP Siirt İl Başkanı Mehmet Ata İnan, "Bugün insanlık için tarihi bir gündür. Bundan 30 yıl önce 15 Ağustos'ta diriliş fişeği patlatıldı. Bu yine Amed zindanında yapılan vahşete bir cevap olarak tarihe geçmiştir" şeklinde konuştu. 

 

'Bugünü en kutsal günümüz ilan etmeliyiz'

 

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ise, 15 Ağustos'uh sıradan bir gün olmadığı, katledilen, reddedilen, inkar edilen Kürtlerin diriliş bayramı olduğunu belirterek, "Kürtlerin onur ve şeref günüdür. Eruh'ta 30 yıl önce patlatılan bir kurşunun Kürdistan'ın 4 parçasında, dünyanın 4 bir yanında böylesine güçlü bir şekilde anılacağını kimse düşünemezdi. Kim derdi ki, 30 yıl önce atılan bir kurşunun Kürtlerin barış, bağımsızlık ve özgürlük günü olacağını. 30 yıl önce atılan ilk kurşunu siz bugünlere getirdiniz. O gün atılan tohum meyve verdi. Özgürlük, barış ve demokrasi meyveleri verdi. Şimdi 7'den 70e bu meyveleri toplamak için seferber olmalıyız. 15 Ağustos'un özüne ver ruhuna sahip çıkmalıyız. Bugünü en kutsal günümüz ilan etmeliyiz" dedi.

 

'15 Ağustoslar artık Başkan Apo'suz kutlanmıyor'

 

Kürt halkının onuruyla direndiğini kaydeden Bakırhan, "Artık 15 Ağustoslar Başkan Apo'auz kutlanmıyor. Bundan sonra Başkan Apo'nun da olmasını istiyorsak biraz daha güçlü bir mücadele yürütmeliyiz ki bugünleri yaratan Başkan Apo'yu da aramızda görelim. 4 parçada özgürlük tohumları eken Başkan Apo milyonlarca yolunda ve ideolojisinde ilerleyen bir halk yarattı. Milyonları yaratan Başkan Apo bir kişiydi. Biz milyonlarsak Başkan Apo'yu da biz özgürleştirmeliyiz. Bugün Maxmur'da, Şengal'de, Kandil'de, Kobanê'de Kürtler, Başkan Apo ve yoldaşlarını özgürleştirmek için canıyla dişiyle mücadele ediyor. Şengal'de Başkan Apo'nun yoldaşları, ona inanalar IŞİD çeteleri tarafından katlediliyor. Hiçbir vicdan IŞİD'in katliamlarını kabul etmez. Kabul etmemekle kalmaz maddi ve manevi büyün gücünü ortaya koymalıdır. Oralarda mücadele eden Kürt halkı yalnız değildir. Eruhlular, Siirtliler de onlarladır. Bu şanlı günü özüne uygun tarihsel amacına uygun kutlamak biz Kürtlerin boynunu borucudur. Devlet yasaklar da koysa bizleri özgürlüklerden alanlardan uzak koymamalıdır. Evimizde rahat uyumamalıyız. Çünkü bugün kardeşlerimiz yoldaşlarımız onuruyla direniyorlar. Onlar direnirken bizim evimizde oturup ayaklarımızı uzatıp süren bu savaştan bihaber durmamız vicdansızlıktır. Vicdanı olan halkımı ortak direnmeye davet ediyorum. Hiçbir Kürt bu fırsatı tepemez. Hiçbir Kürt özgürlüğe bu kadar yakınken evinde rahat uyuyamaz. Onur günümüz biz Kürt halkına kutlu olsun" şeklinde konuştu. 

 

'Önder Apo özgür olmayana kadar yaşam bize haram'

 

HDP Urfa Milletvekili Faysal Sarıyıldız da, dört parça Kürdistan'da 15 Ağustos kutlamalarının devam ettiğini belirterek, "Rojava'da, Maxmur'da, Kerkük'te, Amed'de 15 Ağustos büyük bir ruhla kutlanıyor. Bundan 30 yıl önce Kürt halkının birkaç evladı 15 Ağustos eylemini gerçekleştirdi. Bu sadece bir eylem değil bir özgürlük inancıydı. Bu ruh bugün bizleri alanlarda bir araya getirmiştir. Bütün dost ve düşmanımız bilsin ki Kürt halkı savaş yanlısı değildir. Ama ne yazı ki Kürt halkını başka bir yol bırakmadılar. Kuzey Kürdistan'da 30 yıl içinde on binlerce kahraman şehit verdik. Bu kahramanlar şimdi de yanı başımızdaki Çırav Dağı'nda bizleri izliyorlar. Bizler de bundan sonra özgür yaşamın birer neferi, çalışanı olmalıyız. Kürt halkı bulunduğu her alanda kendi öz savunmasını almalıdır. Çünkü Kürdistan'ın dört parçasında insanlık düşmanı IŞİD çetesi tarafından talan edilmek isteniyor. Rojava'da, Maxmur'da ve Şengal'de çatışmalar devam ediyor. Kürt halkının kahraman evlatları da öz savunma çerçevesinde halkımızı savunuyor. Bu yeni bir ruhtur. Bu ruh büyük komutan Agit'in ruhudur. Önder Apo'nun yıllardır özgür Kürdistan için yürüttüğü mücadeleyi sahiplenmek için bütün Kürt halkı Önder Apo özgür olmayana kadar yaşam bize haramdır. Önder Apo'nun özgürlüğü için hepimizin seferber olması gerekiyor. Şimdiden özgürlük yürüyüşünüz kutlu olsun" dedi.

 

Festivalde, Koma Awaze Çiya üyesi Hamit Diyala ile Erol Berxwedan ve Halit Bilgiç sahne aldı. 

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde Çırav Dağı'nın zirvesinde yakılan ateş dikkat çekti. 

 

(ekip/avt)