DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-08-2014 10:32   Güncelleme : 16-08-2014 10:32

BELTAŞ işçileri CHP'li Beşiktaş Belediyesi'ni protesto etti

BELTAŞ işçileri CHP'li Beşiktaş Belediyesi'ni protesto etti

BELTAŞ işçileri CHP'li Beşiktaş Belediyesi'ni protesto etti

 

 

CHP'li Beşiktaş Belediyesi'ne bağlı BELTAŞ A.Ş bünyesinde çalışan işçiler, TİS'te mutabakata varmadıkları gerekçesiyle belediyenin 30 Eylül'e kadar işlerine son vermesini protesto etti. 

 

CHP'li Beşiktaş Belediyesi'ne bağlı BELTAŞ A.Ş. bünyesinde çalışan işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS)'nde mutabakata varamadıkları için,  belediyenin 30 Eylül'e kadar işlerine son vermesini direnişlerinin 27'inci gününde Beşiktaş Meydanı'nda yaptıkları eylemle protesto etti. "İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz, işçi kıyımına son" pankartı açan işçiler , "Atılan işçiler geri alınsın", "Belediyeler rant kapısı değil, hizmet yeridir" dövizleri taşıyarak sık sık, "Beşiktaş uyuma, emekçine sahip çık", "Yaşasın sınıf mücadelesi" sloganları attı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in de katıldığı eyleme, KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar da destek verdi. 

 

'Eylül 2014'e kadar 239 işçi, işini, aşını ve ekmeğini kaybedecek'

 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP'li Beşiktaş Belediyesi'nde çalışan BELTAŞ işçilerinin yıllardır Beşiktaşlılara hizmet verdiğini hatırlattı. İşçilerin, 2010 yılında ekonomik ve demokratik haklarını yükseltmek, insanca yaşanabilir ücret almak, güvenceli iş ve iyi çalışma koşullarına kavuşmak için anayasal haklarını kullanarak Genel-İş'e üye olduklarını ifade eden Beko, Beşiktaş Belediyesi'nin işçilerin sendikal haklarına karşı çıkıp mahkemeye başvurduğunu söyledi. 2014 yılı başında ise mahkemenin sendikayı haklı bulduğunu belirten Beko, sendikanın ise TİS görüşmelerini yürütmek üzere görüşmelere başladığını söyledi. Beko, "Görüşmeler devam ederken Beşiktaş Belediye Başkanlığı 30 Eylül 2014 yılı itibariyle 239 işçinin işine son vereceğini beyan etti. Bu beyanın ilk icraatı olarak da maalesef noterlik vasıtası ile gönderilen iş akdi feshi tebligatları elimize ulaşmaya başladı. Dolayısıyla, Eylül 2014'e kadar 239 işçi, işini, aşını ve ekmeğini kaybedecek ve işsizler kervanına katılacaktır" dedi. Beşiktaş Belediyesi'nin işçilere karşı olan bu tavrını kabul etmediklerini ifade eden Beko, "İşverenin çalışma yaşamının hukukunu da hiçe sayarak toplu sözleşme görüşmelerinden kaçarak hakkımızı gasp etmesine izin vermeyeceğiz" dedi. 

 

'Sermaye düzeni, şu bu parti demeden işçi sınıfına saldırıyor'

 

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de, belediyenin işçilere dönük bu tutumunu kabul etmediklerini ve protesto ettiklerini belirterek, taşeron çalışmayı eleştirdi. Tüzel, "Bu sermaye düzeni, şu, bu parti demeden bütün iktidar güçlerince işçi sınıfına saldırıyor. CHP'li belediye de 'halkçı' söylemlerine rağmen benzer şekilde davranıyor" dedi. 

 

(za/ek/avt)