KADIN
Giriş Tarihi : 18-08-2014 13:29   Güncelleme : 18-08-2014 13:29

VEDAŞ işçilerinden 'açlık grevine başlarız' uyarısı

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari'de çalışma koşullarının düzeltilmesi ve özlük haklarına ilişkin talepleri dikkate alınmadığı için eylemlerini sürdüren Vangölü Elektrik Dağıtım ve Anonim Şirketi (VEDAŞ) işçileri, işverenlerini diyaloga çağırdı.

VEDAŞ işçilerinden 'açlık grevine başlarız' uyarısı

Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde Vangölü Elektrik Dağıtım ve Anonim Şirketi'ne (VEDAŞ) bağlı çalışan Enerji-Sen üyelerinin çalışma koşullarına ve özlük haklarına ilişkin taleplerinin dikkate alınmaması üzerine başlattığı eylem devam ediyor. Yüksekova Oslo Oteli karşısındaki alanda kurdukları çadırda eylemlerini sürdüren işçiler durumlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yüksekova Belediyesi Başkanvekili Reşit Güneç, Büyükçiftlik Belediyesi Eş Başkanı Rüştü Zeydan, Esendere Belediyesi Eş Başkanı Dilber Uzunköprü, Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Nazife Evin de açıklamaya katılarak işçilere destek verdi. 

 

'Diyaloğa geçilmezse arızaya gidilmeyecek, açlık grevine başlanacak'

 

İşçiler adına Yüksekova VEDAŞ işçisi Kadir Biral tarafından okunan açıklamada, çalışma alanlarına taşeronlaşmanın önünün açılması ile birlikte iş kazalarının arttığının altı çizilerek, birçok arkadaşlarının iş kazası geçirdi ve hergün olası bu iş kazalarıyla karşı karşıya olunduğu 

vurgulandı.

 

İş güvenliği malzemelerinin eksik ve kalitesiz olmasının yanı sıra yılda 16 saat verilmesi gereken iş güvenliği eğitimlerinin dahi bu zamana kadar verilmediğini belirten Biral, bu şikâyetlerini SGK'ya bildirmelerine rağmen VEDAŞ'a bağlı işletmelerde hiçbir incelemede bulunulmadığını ve yaptırım uygulanmadığını söyledi. 

 

VEDAŞ'ı devralan Türkerler Holding'in karına kar katmak için günde ortalama 4-5 saat enerji kesintisi uyguladığını ileri süren Biral "Bu da yetmezmiş gibi gerekli olan bakım ve yatırımlar şirket tarafından bu zamana kadar yapılamamıştır.  Bu ihmalkarlık hem halkımızı mağdur ediyor hem de iş kazalarının yaşanmasına sebep oluyor. Buradaki yurttaşların İstanbul, İzmir, Ankara'da yaşayanlardan farkı ne? Neden yatırım yapılmıyor" diye sordu.

 

İşverenlerini Çarşamba gününe kadar talepleri konusunda diyalog kurmaya çağıran işçiler aksi takdirde iş bırakma ve açlık grevi eylemine başvuracaklarını belirtti.

 

(nt-sy/öç)