KADIN
Giriş Tarihi : 19-08-2014 02:13   Güncelleme : 19-08-2014 02:13

Lice'de Çatışma çıktı 1 ölü çok sayıda yaralı var

Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Sisê (Yolçatı) köyünde, PKK'nin öncü kadrolarından Mahsun Korkmaz'ın (Egit) büstünü yıkmak isteyen binlerce asker, Şehîd Amed u Hevîdar Şehitliği"ne zırhlı araçlar ile girdi. Şehitliğin içinde çok sayıda kadının mahsur kaldığı öğrenilirken, Askerlerin çok sayıda gerçek mermi kullandığı olaylarda 2'si ağır çok sayıda kişi yaralanırken açılan ateş sonucu bölgede orman yangının çıktığı öğrenildi.

Lice'de Çatışma çıktı 1 ölü çok sayıda yaralı var

Çıkan Çatışmada kafasında ateş edilen Metin taşkın hayatını kayıp etti 

 

DİYARBAKIR(DİHA) - PKK'nin öncü kadrolarından Mahsun Korkmaz'ın (Egit) Diyarbakır Lice'de dikilen büstünü yıkmak isteyen askerler, Şehîd Amed u Hevîdar Şehitliği"ne zırhlı araçlar ile girdi. Askerlerin binlerce gerçek mermi kullandığı olaylarda, 2'si ağır çok sayıda kişi yaralanırken, bölgede orman yangLİCE'DE ASKERLER KORKMAZ'IN BÜSTÜNÜ YIKTI, HALKA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

DİYARBAKIR (DİHA) - PKK'nin öncü kadrolarından Mahsun Korkmaz'ın (Egit) Diyarbakır Lice'de dikilen büstü askerler tarafından yıkıldı. Askerlerin büstü yıkmasının ardından yaşanan çatışma daha da şiddetlenirken 2'si ağır 4 kişi yaralandı. Askerler, halkın olduğu yere aralıksız olarak silahlarla ateş açıyor.

 

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Sisê (Yolçatı) köyünde, PKK'nin silahlı mücadeleye başlamasının yıldönümü kutlamalarında açılan PKK'nin öncü kadrolarından Mahsun Korkmaz'ın (Egit) büstü askerler tarafından yıkıldı. Büstün yıkılmasının ardından bölgedeki çatışmalarında şiddetlendi. Halkın sığındığı ormanlık alan ise askerler tarafından bombalanması sonucu bölgede yangın çıktı. Yangını söndürmek isteyen halka ise askerler ateş açıyor. Askerin müdahalesi sonucu 2'si ağır 4 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisi, Lice Devlet Hastanesi'ne ulaştırılırken diğer iki yaralı ise askerlerin giriş-çıkışlara izin vermediği için bekletildiği öğrenildi. Ağır gaz bombardımanından korunmak için şehitlikteki camiye sığınan yaşlılar ve kadınlar da camide mahsur kaldı.

 

Askerlerin "Şehît Hêvîdar ve Şehît Amed" mezarlığına girmesiyle HPG'liler ile askerler arasında çatışma çıktı. Çatışmaların devam ediyor. Askerlerin çok sayıda bomba ve ağır silahlar kullanıyor. DBP Lice Belediyesi eş başkanı Harun Erkuş, halkın Lice'ye gelerek şehitliği sahiplenme çağrısı yaptı.

 

 

(ekip/ea/mö)