KADIN
Giriş Tarihi : 19-08-2014 06:35   Güncelleme : 19-08-2014 06:35

KCK'den Lice açıklaması: Türk devleti ateşle oynuyor

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Lice'de bir kişinin hayatını kaybettiği asker saldırısına sert tepki göstererek, "Açıktır ki AKP, ateşle oynamaktadır" dedi. KCK, AKP'yi "bu tehlikeli oyundan derhal vazgeçmeye" ve "saldırılarına son vermeye" çağırdı.

KCK'den Lice açıklaması: Türk devleti ateşle oynuyor

 

Lice'de 15 Ağustos günü açılışı yapılan Mahsum Korkmaz anıtına yönelik bugün başlatılan saldırılara ilişkin yazılı bir açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Lice'deki direnişi selamlarken Kürdistan halkını "omuz omuza" direnişi yükseltmeye çağırdı.

 

KCK'nin açıklaması şöyle: "AKP devleti, Lice’de, özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren şehitler mezarlığına saldırmıştır. Halkı kurşun yağmuruna tutmuştur. Yurtsever direnişçi Mehdi Taşkın katledilmiş, çok sayıda yurtsever ağır yaralanmıştır. Şehitler mezarlığına helikopter ve zırhlı araçlarla yapılan saldırıda mezarlık ateşe verilmiş, Kürtler için ulusal diriliş ve direnişin kahramanı olan Mahsum Korkamaz - Agit yoldaşın anıtı yıkılmıştır.

 

Açıktır ki AKP, ateşle oynamaktadır. Kürt halkının en yüksek ve en dokunulmaz değerleri, özgürlük mücadelesinin şehitleridir. Kürtler, özgürlük devriminde şehit düşen evlatlarının; kızları ve oğullarının üzerinde titrer, ölümüne sahiplenirler. Bu anlamda AKP, şehitler mezarlığına saldırmak ve mezarlığı ateşe vermekle, Kürtlerin tüm değerlerine saldırmıştır. Mesaj açıktır; kimliksizliği, köleliği kabul edeceksiniz. Aksi durumda direnirseniz, sizi de ateşe veririz demek istemektedir. AKP devleti çok iyi bilir ki, Mahsum Korkmaz - Agit yoldaş, Kürt halkının direniş sembolüdür. Bunun içindir ki, Kürtler Agit’i kutsarlar, o bir efsanedir. Bu nedenledir ki Kürtler, binlerce çocuklarının ismini Agit koymuşlardır. AKP devleti, bu gerçekliği çok iyi bilmektedir. Buna rağmen Mahsum Korkmaz - Agit yoldaşın anıtına, şehitler mezarlığına saldırması, mezarlığı ateşe vermesi, halkı kurşun yağmuruna tutarak katliam provası yapması, zaten olamayan bir sürecin, çatışmasızlık ortamının dinamitlenmesi demektir.

 

AKP’nin zihniyeti, İŞİD’in zihniyetidir. İŞİD, insanların kafasını keserek nasıl bir cellat – çete örgütü olduğunu ortaya koyarken AKP, Kürtlerin değerlerini, Agit yoldaşın heykelini yıkıp - yok sayarak aynı zihniyete sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. 'Bugün heykel yıkar, mezarlığı ateşe verir, yarın da katliam yapar, sizleri ateşe veririm' zihniyetidir bu.

 

Kürtler AKP’nin bu retçi, soykırımcı ve sömürgeci anlayış ve uygulamalarına yabancı değildir. Aynı zihniyet, sömürgeci soykırım uygulamaları Şeyh Sait, Seyit Rıza ve nice yürekli Kürt direnişçilerin üzerinde de görülmüştür. Halen de Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ların cesetleri Kürtlerden gizlenmekte, cesetlerinin nerede olduğu bilinmemekte, kendilerine ait mezarları bulunmamaktadır. Bunlar bilinçli sömürgeci politikalardır. Ama Kürtler Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ları hiçbir zaman unutmamıştır. Onlar, Kürtlerin kalbinde, yüreğinde, bilincinde her zaman yaşamıştır. Özgürlük mücadelesi, Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ların mücadelesinde yarım kalan direnişin zaferle taçlandırılarak tamamlanması hareketi olmaktadır.

 

Lice’deki şehitler mezarlığına yapılan saldırı, tarihsel arka planı olan, Kürtleri yok sayma, inkar, ret ve soykırım zihniyetinden başka bir şey değildir. AKP, bu tehlikeli oyundan derhal vazgeçmeli, saldırılarına son vermelidir.

 

 

Halkımızın, AKP’nin bu zalim, hukuk tanımayan, insanlık değerlerine ve temahüllere saygısı olmayan saldırılarına karşı gösterdiği duruş ve direnişi selamlıyoruz. Lice’deki halkımızla birlikte, tüm Kürdistan halkını olduğu her yerde omuz omuza direnişi yükseltmeye ve Şehit Mehdi Taşkın’ın cenazesini serhıldanlarla görkemli sahiplenmeye çağırıyoruz."