KADIN
Giriş Tarihi : 24-08-2014 16:02   Güncelleme : 24-08-2014 16:02

Siirtliler Vali'yi istifaya çağırdı

Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali baraj kapaklarından bırakılan suyun yol açtığı facia nedeniyle yaralıların getirildiği Siirt Devlet Hastanesi önüne akın eden binlerce yurttaş, hükümetin baraj politikalarına tepki göstererek Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz'ı istifaya çağırdı.

Siirtliler Vali'yi istifaya çağırdı

Siirt merkeze bağlı Kayaboğaz (Xerte) köyü yakınlarında bulunan Celik mevkinde bulunan Botan Çayı kenarında pikniğe giden 30'un üzerinde oldukları belirtilen yurttaşlar, bölgedeki Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali kapaklarının açılması sonucu aniden yükselen sel sularına kapıldı. Herhangi bir resmi açıklama yapılmayan faciada yaralanan yurttaşların durumları hakkında bilgi almak için binlerce yurttaş, yaralıların getirildiği Siirt Devlet Hastanesi önüne akın etti.

Yetkililerin yaptıkları açıklamaları yeterli bulmayan yurttaşlar ile hastane önünde bekleyen polisler arasında yaşanan tartışmalar zaman zaman arbedeye dönüştü.

 

Hastane önündeki öfkeli yurttaşlar, Pazar günleri yurttaşların piknik için Botan Çayı kenarına gittiğinin herkes tarafından bilinmesine rağmen baraj kapaklarının neden bugün açıldığını sorarak, bu konuda sorumluluğu bulunan yetkililerin en kısa sürede hesap vermeye çağırdı.

Yurttaşlar bu tepkilerini attıkları "Katil Devlet", "Vali İstifa" sloganlarıyla ortaya koydu.

 

Hastanenin Acil Servisi'nde ortamın gerilmesi üzerine olayı başından beri takip eden Siirt Belediyesi eş başkanları Tuncer Bakırhan ve Belkiza Beştaş Epözdemir ile DBP ve HDP Siirt il başkanları hastaneden çıkarak yurttaşlarla konuştu. 

 

 

Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan da yaşanan olayın Siirt halkı için bir felaket olduğunu, olay yerine gittiğini ancak şu anda ellerinde olan bilginin sadece 4 yurttaşın kayıp olduğu yönünde olduğunu söyledi.

 

"Bugün olay yerinde bulunan yurttaşların sayısı hakkında net bir bilgi yok, bu nedenle Siirt Belediyesi olarak Kriz Masası oluşturduk. Lütfen bu konuyla ilgili olarak elinde bilgi, belge, olan, yakınları bugün pikniğe giden ve şimdiye kadar bir haber alamayan yurttaşlar Siirt Belediyesi bünyesinde bulunan Kriz Masası'na başvursun. Bu bizlere daha sağlıklı bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Bu felaketten de Siirt halkı olarak birlik ve beraberlik içinde üstesinden geleceğiz. Bundan sonar kentimizde ölümlerin olmaması için, insanlarımızın değerli yaşamlarını yitirmemesi için hep birlikte seferber olacağız. Bu saatten sonra hastane kimse getirilmeyecek. Bu nedenle tüm halkımızdan mahallerine dağılarak kayıp olup olmadığı konusunda bilgi toplayıp belediye kriz masasına iletmelerini istiyor ve tüm halkımıza sağduyu çağrısında bulunuyoruz" dedi. 

 

Belediye Bünyesinde kurulan Kriz Masası'na yurttaşlar 0484-223-22-57, 0484-223-22-60,0484-223-12-13 numaralı telefonlardan ulaşabilir.

 

(öç/mö)