TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 25-08-2014 13:06   Güncelleme : 25-08-2014 13:06

Hükümet baraj faciasında hayatını kaybedenleri suçladı

61. hükümetin son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 4 saat süren görüşmenin ağırlıklı bir bölümünü “çözüm sürecini” değerlendirmeye ayırdıklarını belirterek, “Belki yeni yasalar yada bir kısmi idari düzenlemeler yapacağımız yeni bir döneme giriyoruz” dedi. Arınç, baraj faciasında ise hayatını kaybeden yurttaşları “uyarıları dikkate almadılar” diye suçladı.

Hükümet baraj faciasında hayatını kaybedenleri suçladı

Başbakan Erdoğan’ın başbakan sıfatıyla, gelecekte Başbakan olması beklenen Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı sıfatıyla son kez katıldığı ve belki de 61. hükümetin son toplantısı sonrasında açıklama yapan hükümet sözcüsü Bülent Arınç, toplantıda Erdoğan’ın Çankaya’da yapılacak “devir teslim töreni  hazırlıkları” ile “çözüm süreci” başta olmak üzere bir çok konuyu ele aldıklarını söyledi. 

 

 

Arınç, yapılacak olan devir teslim törenine ilişkin, 7 yıl öncesinde Ahmet Necdet Sezer'in devir teslim töreni yapmadığını, bunun kendilerinde bir ukde olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı bir vefa borcu olarak devir teslim töreni yapılacağını söyledi. 

 

Arınç, Devir teslimden sonra yeni cumhurbaşkanının hükümet kurma görevlendirmesi yapacağını ve 1 Eylül’e kadar hükümetin kurulmuş olacağını da sözlerine ekledi.

 

Yeni bir dönem başlıyor

 

Çözüm sürecine ilişkin bir soruyu cevaplandıran Arınç, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

 

“Somut yol haritası, sayın Atalay’ın konuşmasını bizde takip ettik. Önemli bir başlık altında şimdiye kadar yapılanlar bundan sonra yapılacaklar konuşuldu. En son attığımız somut adım 6 maddelik çerçeve kanundu. Bu kanun bundan sonrasına yol gösteren bir çerçeve kanundur. Neler yapılacağı konusunda belki yine meclise sevk edeceğimiz yasal  düzenlemeler bir kısmını idari olarak düzenleyeceğimiz yeni bir döneme giriyoruz. Kazanımları oldu bu sürecin, en azından memlekete huzur ve güven ortamının geliştiği güzel bir ortamındayız.” 

 

Newroz deklarasyonunu hatırladı

 

Arınç, yaşanan son gelişmelerden dolayı konuşmasında PKK’yi suçlarken, yaşanan gelişmeleri de “birer asayiş” olayı olarak değerlendirdiklerini ve emniyet  güçlerinin buna müdahale ettiğini söyledi. Arınç, yapılan eylemlere ilişkin, “Bunların olmamasını yol kesme gibi, şantiyelerin basılması, araçların  yakılması gibi, bir takım uydurma isimlerle kendilerini isimlendiren grupların asayişi bozmasına izin vermeyeceğiz” sözleri de dikkat çekti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz deklarasyonuna dikkat çeken Arınç, “Newroz ayında kararlaştırılan bir şey vardı. Örgüt mensupları Türkiye’yi terk edecekti. Bunun binde 5’i bile gerçekleşmedi. Ama ateşkes ve eylemsizlik devam etti. Bugün geldiğimiz nokta enine boyuna tartışılmıştır. Görüşmelerin büyük bir kısmını bu konuya ayırdık” dedi. Arınç, bundan sonra ne tür adımlar atılacağını konusunu da “İlgili bakan arkadaşımız yeri ve zamanı geldiğinde her şeyi paylaşacaktır” diye konuştu.

 

Hükümete göre ölenler suçlu

 

Arınç, Siirt’te  yaşanan baraj faciasına ilişkin de hayatını kaybeden vatandaşları, “sular bırakılmadan önce 30 dakika önce uyarı ama bilinmeyen bir takım nedenlerle vatandaşlar o yasaklı bölgeyi terk etmedi” sözleriyle suçladı.

 

(kk)