KADIN
Giriş Tarihi : 26-08-2014 06:33   Güncelleme : 26-08-2014 06:33

PKK Lideri Öcalan görüşme trafiği hızlandı

PKK Lideri Öcalan tarafından Kürt sorunun çözümü noktasında başlatılan süreç noktasında görüşme trafiği hızlanırken, Eylül ayı içinde netleşmesi beklenen "Yol haritası"nda Öcalan'ın çözüm için önerdiği komisyonların hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak ediliyor. Öcalan'ın 8 başlıkta önerdiği ve hem Kürt kurumlarına hem de hükümete kurulması yönünde çağrı yaptığı komisyonların yanı sıra izleme kurulları ve sekretarya gibi önerilere yaklaşım sürecin gidişatını da belirleyecek.

PKK Lideri Öcalan görüşme trafiği hızlandı

 

 

 

 

 PKK Lideri Öcalan tarafından Kürt sorunun çözümü noktasında başlatılan süreç noktasında görüşme trafiği hızlanırken, Eylül ayı içinde netleşmesi beklenen "Yol haritası"nda Öcalan'ın çözüm için önerdiği komisyonların hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak ediliyor. Öcalan'ın 8 başlıkta önerdiği ve hem Kürt kurumlarına hem de hükümete kurulması yönünde çağrı yaptığı komisyonların yanı sıra izleme kurulları ve sekretarya gibi önerilere yaklaşım sürecin gidişatını da belirleyecek.

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından Kürt sorunun demokratik çözümü noktasında başlatılan süreçte 2 haftadır görüşme trafiği arttı. Son olarak HDP heyeti ile 15 Ağustos'ta görüşen Öcalan, "30 yıllık savaş büyük bir demokratik müzakereyle sonuçlanma aşamasındadır" açıklamasında bulunmuş, "demokratik müzakere sürecinin" tarihi ve toplumsal olarak derin bir anlama sahip olduğunu belirterek sürecin sadece Türkiye'de değil tüm bölgede ağır sorunların çözümüne dönük barış ve özgürlükler temelinde model olacak tarihi imkanlar barındırdığınuı vurgulamıştı. 

 

Ardından hükümet kanadında Beşir Atalay ve Hükümet  Sözcüsü Bülent Arınç'ın "süreç hızlanacak, yeni bir dönem başlıyor" açıklamaları, HDP heyetinin Kandil'den getirdiği mesajlar, gözleri hükümetin adatacağı adımlara çevirdi. Özellikle hükümetin oluşturacağı yol haritasında KCK'nin istediği "ilkeler paketinin" yer alıp almayacağı merak edilirken, çerçeve yasa sonrasında hükümetin yapacağı yasal  düzenlemelere yönelik merak da sürüyor. 

 

Komisyon önerileri 

 

Söz konusu tartışmalar sürerken, Öcalan'ın ilk olarak 8 başlık altında önerdiği ve ardından da "İhtiyaçlara göre arttırılabilir" açıklaması ile çeşitlendirilebileceği ve sayısının arttırılabileceği komisyon önerileri  noktasında şimdiye kadar henüz somut adım atılmamış olsa da önümüzdeki süreçte komisyon önerisine yönelik yaklaşım sürecin gidişatını belirleyecek.

 

 

 

8 ana başlıkta komisyon önerileri

 

Öcalan geçtiğimiz yıl HDP heyeti ile yaptığı görüşmelerde sürecin başında ortaya koyduğu 3 aşamalı bir yol haritası çerçevesinde Hukuk Komisyonu, Sosyo-Ekonomik Komisyon, Misak-ı Milli Komisyonu, Kadın Özgürlüğü Komisyonu, Ekoloji Komisyonu, Sivil Toplum Komisyonu, Güvenlik Komisyonu, Hakikatleri Araştırma ve İzleme Komisyonu başlıklarında komisyonların kurulmasını istemişti. Öcalan, daha sonra yaptığı görüşmelerde de  komisyonların kurulmasının önemine değinerek komisyonların ihtiyaca göre sayılarının arttırılabileceğini ve çeşitlendirilebileceğini söyledi. Öcalan'ın bu önerileri noktasında henüz adım atılmamış olsa da daha önce HDP heyetine yaptığı  hükümetle görüşerek "projelendirme" aşamasına geçilmesi önerisi doğrultusunda HDP de komisyonlar noktasında hükümetle görüşmelerini sürdürüyor. Ayrıca bu komisyonlara izleme komisyonları, sekretarya gibi pratik önerilerde eklenmiş durumda. 

 

Komisyonlar için Kürt kurumlarına da çağrı yapmıştı

 

Öcalan'ın HDP heyetleri ile yaptığı görüşmelerde DTK'nın yeniden yapılanma sürecini geliştirmesinin de komisyonlar açısından önemli rol oynayacağına işaret ederek, Kürt siyaseti ve Kürt kurumlarının beklentili halden çıkarak sadece devletten bekleme pozisyonunda olmayıp, komisyonların kurulması noktasında halkla birlikte kadroların çalışma yürütülmesi noktasında önerileri olmuştu. 

 

Komisyonlar çerçevesinde heyetler oluşturmaları önerisi 

 

Öcalan, sürecin ilerleyen aşamalarında da HDP heyeti ile yapmış olduğu görüşmelerde komisyonların önemine dair değerlendirmelerde bulunmuştu. Komisyonlar çerçevesinde heyetlerin de oluşturulması gerektiğini ve bu heyetlerin de önemli toplantılar ve tartışmalar yürüterek sonuçlara ulaşması gerektiğini belirtmişti. Öcalan komisyonlar ve başlıklar çerçevesinde oluşturulması gereken heyetler için, "Zaten benim belirlediğim başlıklar birbiriyle bağlantılı başlıklardır ve bu başlıklar üzerinden ortaya çıkacak olan sonuçlar bizi demokratik anayasal çözüme de götürür" değerlendirmesinde bulunmuştu. 

 

İzleme Komisyonu'nun önemine vurgu

 

Öcalan'ın sürecin başından buyana üzerinde önemle vurgu yaptığı nokta ise "İzleme Komisyonu" oldu. Eylül'de tamamlanması planlanan "Yol haritasında" da oluşturulacağı belirtilen İzleme Komisyonu'na ilişkin değerlendirmelerinde Öcalan, bu komisyonun çözüm sürecinin zeminini güçlendireceğini belirtmişti. Öcalan sürecin başından yana yaşanan kimi sıkıntıların da izmele komisyonunun (heyeti) oluşmamış olmasından kaynaklı olduğu tespitinde bulunmuştu. Öcalan bu konuda, "İzleme kurulu devletin ya da PKK'nin süreci zorlayacak yaklaşımları ortaya çıktığı zaman buna müdahale edecek, dolayısıyla kalıcı barışa yönelik gerilim noktalarını ortadan kaldıracak bir işleyişle çalışır ve bu süreç açısından son derece önemlidir. Olayları izleyecek, yolları denetleyecek, çıkacak olumsuzluklara karşı devreye girecek ve sorunları çözecek. Acilen gerekiyor. Demokratik müzakereden bahsediyoruz ve demokratik müzakerede hile ve oyun olmaz, ancak izleme kurulu müdahale edebilir" değerlendirmelerinde bulunmuştu. 

 

(çk/kk)