ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 30-08-2014 02:50   Güncelleme : 30-08-2014 02:50

Esnaf İle Zabıta Arasında Kaldırım Gerginliği

Esnaf İle Zabıta Arasında Kaldırım Gerginliği

Esnaf İle Zabıta Arasında Kaldırım Gerginliği

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi zabıta daire başkanlığına bağlı zabıta ekipleri  5 aydır yaptığı uyarılar netice vermeyince bugün Haşimiye Meydanı ve çevresindeki Tarihi çarşılarda  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıta  ekipleri kaldırım işgal kontrolü yaparaken esnaf ve zabıta arasında sözlü tartışma çıkınca polisten yardım istendi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi Zabıtasının sıfır işgal konusunda yapılan çalışma ve denetimler neticesinde, özellikle tarihi konumda olan Şanlıurfa’nın tarihi  çarşıları ve halkın yoğun olduğu çarşı ve bulvarlarda yapılan kontroller sırasında bazı esnafın ürünlerini dükkân dışına çıkardığı görülünce zabıta ve esnaf arasında sözlü tartışma çıktı.

An be an yükselen gerilim nedeniyle olay yerine gelen polis ekiplerinin esnafı sakinleştirmesinin ardından zabıta görevini yapabildi.

Şanlıurfa kamuoyunun uzun süre gündeminde olan kaldırım işgalleri 30 mart seçimlerinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen bugün ilk defa önemli adımlar atan Şanlıurfa Büyükşehir belediye Daire başkanlığı zabıta memurları ile kaldırımları işgal eden esnaf arasından gerginlik yaşandı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye zabıta ekipleri tarafından daha önce kaldırım işgali konusunda uyarılan esnafın bu uyarıları dikkate almaması nedeniyle, operasyon düzenlendi.

Yaya geçişlerini engelledikleri belirlenen esnaf ve işyerleri sahipleri ile zabıta arasında kaldırım işgali nedeniyle tartışma çıktı. Çıkan tartışma sonucu kaldırımları işgal eden bazı esnaflar zabıtaya saldırdı. Saldırı sonucu bir zabıta memuru elinden hafif bir şekilde yaralandı. Vatandaşlarında araya girmesiyle olay büyümeden kapanırken, ismini belirtmek istemeyen zabıta memuru, "Şanlıurfa'da görev yapmak çok zor, kaldırımlar adeta işgal edilmiş, hiç bir işlem yapamıyoruz. Yaptığımız takdirde esnafın saldırılarına maruz kalıyoruz" dedi.

 

HABER:İBRAHİM UYĞUR