KADIN
Giriş Tarihi : 04-09-2014 03:56   Güncelleme : 04-09-2014 03:56

Bayık: Okul boykotu, demokratik çözüm çabalarına destek vermektir!

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kürt dili üzerindeki asimilasyonun devam ettiği için Türk okullarının boykot edilerek sorunun çözümünün gündemleşmesi gerektiğini belirtti. Anadilde eğitim hakkı için boykotun önemine işaret eden Bayık, "Okul boykotuyla Kürt halkının anadilde eğitim talebini yükseltmek aynı zamanda Kürt Halk Önderi'nin demokratik çözüm çabalarına destek vermektir" dedi.

Bayık: Okul boykotu, demokratik çözüm çabalarına destek vermektir!

Eylül ayında yaşanabilecek siyasal gelişmeleri ve anadilde eğitim hakkı için Kuzey Kürdistan ve Türkiye'de yapılacak olan okul boykotu konuları hakkında KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın yazdığı yazı, Türkiye'de Azadiya Welat ve Avrupa'da ise Yeni Özgür Politika gazetelerinde yer aldı. Yazısında Türkiye'nin temel sorununun Kürt sorunu olduğunu vurgulayan Bayık, asimilasyon ve kültürel soykırımın sürdüğünü ve bunun durdurulması üzerinde durdu. Kültürel soykırım ve asimilasyonun yavaşlatılması gerektiğini kaydeden Bayık, "TRT 6 açıldıktan sonra bırakalım asimilasyon ve kültürel soykırımın durdurulması, aksine kültürel soykırım daha da hızlandırılmıştır" dedi. Bayık, "Eğer Özgürlük Hareketi'nin mücadelesi olmasaydı kültürel soykırım araçları anadili bitirme noktasına getirirdi" diyerek, anadilde eğitimin önemine işaret etti. 

 

'Anadilde eğitim olmadan kültürel soykırım durdurulamaz'

 

Anadilde eğitim olmadan, yaygınlaştırılmadan ve asimilasyon ve kültürel soykırımın durdurulamayacağının altını çizen Bayık, "Anadilde eğitim olmadan, yaygınlaşmadan asimilasyon ve kültürel soykırımın durdurulamayacağını göstermektedir. Bu açıdan anadilde eğitimi geliştirip, yaygınlaştırmak gerekir. Bu gerçekleşmeden asimilasyon ve kültürel soykırım durdurulamaz" diye belirtti. Anadilde eğitim için açılan birkaç okulun olumlu olduğunu ancak sorunun temel çözümü için bunun yetmeyeceğini ifade eden Bayık, bu tür çalışmaların artırılması gerektiğini vurgu yaptı. Türk okullarının boykot edilerek bu sorunun çözümünün gündemleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bayık, ailelere çok fazla görev düştüğünü kaydetti. 

 

'Anadilde eğitim için boykot'

 

"Kuşkusuz bu konuda ailelere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu yıl okulların açıldığı hafta yapılan okul boykotu daha önemli hale gelmiştir. Okul boykotuyla Kürt halkının anadilde eğitim talebini yükseltmek aynı zamanda Kürt Halk Önderi'nin demokratik çözüm çabalarına destek vermektir" diyen Bayık, halkın eylemleri ile AKP'nin çözüm zeminine çekilebileceğini söyledi. Boykotun sonuç alması için kimi önemli noktaların altını da çizen Bayık, "Eğer okul boykotu gibi çok demokratik eylem güçlü geçerse, AKP'nin bu tür oyalama politikaları engellenir. Yoksa AKP bir buçuk yılda olduğu gibi Kürt sorununun çözümünde ciddi hiçbir adım atmaz. Bu da çatışmaların yeniden şiddetlenmesi durumunu ortaya çıkarır" dedi. 

 

'Eylül ayındaki gelişmeler önümüzdeki yılları belirleyecek!'

 

Yazısının devamında Eylül ayının siyasal gelişmeler açısından kritik bir zaman olduğuna da vurgu yapan Bayık, "Eylül ayındaki gelişmeler, önümüzdeki yıl ve yılları belirleyecektir. Bu açıdan Kürt halkının iradesini güçlü ortaya koyarak hükümeti demokratik siyasal çözüm yönünde adım atmaya zorlaması gerekir. Toplum mücadele gücü ortaya koymadığı takdirde hiç kimse bu devletin ve hükümetin Kürt sorununun çözümünde adım atacağını beklememelidir" diye yazdı.

 

'Tüm kurumlar bu konuda ortak çaba içine girmeli'

 

 

Bayık, bütün demokratik kurumlarına da ciddiyet içerisinde çaba ve destekleri ile bir haftalık okul boykotu sürecinde Milli Eğitim Müdürlükleri önünü yürünmesi önerisinde bulunarak, "Tüm kurumlar bu konuda ortak çaba içine girmeli" dedi. 

 

Yine toplumun okul boykotu ve yürüyüşler hakkında bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğini dile getiren Bayık, okul boykotlarının kültürel soykırıma karşı halkın ciddi bir tutumu olduğunu vurguladı. Bayık yazısını şu sözler ile tamamladı: "Okul boykotu konusunda hangi siyasi güçten olursa olsun siyasi ve toplumsal kesimlerle görüşülebilir ve eylem ortaklaştırılabilir. Böyle bir eylem ve boykot tüm Kürt toplumunun eylemi olarak gerçekleştirilebilir. Bunun önünde hiçbir engel yoktur."

 

(ie/öç)