KADIN
Giriş Tarihi : 07-09-2014 04:26   Güncelleme : 07-09-2014 04:26

Başkaları için rezidans kendileri için toplama kampı

Milyon dolarlara satılacak rezidansların inşa edildiği ve dün gece asansörün 32. kattan düşmesi ile 10 işçinin yaşamını yitirdiği Torun Center şantiyesinde inşaat işçilerinin kaldığı alanlara dair çekilen fotoğraflar, işçilerin hangi şartlar altında çalıştırılıp, sömürüldüğünü ortaya koymaya yetti.

Başkaları için rezidans kendileri için toplama kampı

Bindikleri asansörün raydan çıkması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği Mecidiyeköy'deki rezidans şantiyesinde çalışan işçilerin hangi şartlar altında çalıştığı, facianın ardından şantiyeye girerek incelemelerde bulunan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün çektiği fotoğraflarla ortaya çıktı. Yapımları tamamlanması halinde her biri milyon dolarlara satılacak rezidansları yapan işçilerin barındırıldıkları yerleri gösteren bu fotoğraflar, Torunlar GYO şirketinin işçilere verdiği değerin kanıtı oldu.

 

Fotoğraflarda işçilerin iş kıyafetlerini astıkları askılar bile kendi taraflarından yapılmış derme çatma askılar. Kaldıkları odalar dar ve üst üste yataklarla dolu ve havasız. 

 

Yine şantiye içerisinden çekilen bazı fotoğraflarda iş malzemelerinin de işçilerin yatakhane olarak kullandığı odalarda bulunduğu görülüyor.

 

Ertuğrul Kürkçü ise yaptığı açıklamada karşılaştıkları tabloyu, "Bin 500 işçi, temiz hava ve ışıktan yoksun, kokudan girilmeyen koğuşlarda tutuluyor. Koğuşlar, tuvalet ve banyolar bir ahır standardının bile altında" diye ifade etti.

 

DİHA