KADIN
Giriş Tarihi : 07-09-2014 04:29   Güncelleme : 07-09-2014 04:29

Ezidîlere destek devam ediyor

Malatya'da "Vijdan Platformu" adı altında birleşen STÖ'ler, IŞİD saldırıları sonucu Şengal'den kaçarak Kürdistan bölgelerine yerleştirilen Êzidî halkıyla dayanışma amacıyla topladıkları yardım TIR'larıyla birlikte Mardin'de Êzidî yurttaşları ziyaret etti. Siirt'te ise 415 Êzidî yurttaş daha yerleştirildi.

Ezidîlere destek devam ediyor

Malatya'daki birçok sivil toplum örgütü, IŞİD saldırıları sonucu Şengal'den kaçarak Kürdistan'a ulaşıp, Mardin merkez Artuklu ilçesindeki otogara sığınan Êzidî halkıyla dayanışma amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.  "Vijdan Platformu" adı altında birleşen Malatya KESK Şubeler Platformu, Meşale-Der, İHD, Malatya Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyesi, Pir Sultan Abdal, Kürecikliler Derneği, ÖDP, HDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti bileşenlerini karşılayan KESK Mardin Dönem Sözcüsü Mustafa Benli ve Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan eşliğinde Êzidî halkı için topladıkları 3 TIR yardım ve ellerindeki nakit paraları Mardin'de Êzidiler için kurulan komisyondaki koordinatöre teslim etti. 

 

KESK Mardin Şubeler Platformu adına Mustafa Benli, "Vijdan Platformu" bileşenlerinin gösterdikleri sorumluluktan dolayı teşekkürlerini sundu. IŞİD adlı terör örgütünü üzerinden süren güç savaşından faydalanmak isteyen AKP hükümetini kınadıklarını kaydeden Benli, "Biz buradan akan kanın sorumlusu olan başta AKP hükümeti olmak üzere Avrupa ülkelerine ve ABD'ye sesleniyoruz, dış politikanızı tekrar gözden geçirin. Êzidî halkının barınma, eğitim ve sağlık hizmetlerine karşılanması için uluslar arası yardım kuruluşlarını sorumluluk almaya davet ediyoruz" dedi. 

 

'Êzidî halkı için tüm STÖ'ler birleşmelidir'

 

İHD Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak ise 21. yüzyılın çeyreğinde dünyanın gözleri önünde IŞİD üzerinden insanlık trajedisi yaşatıldığını ifade ederek, IŞİD'in 100 binlerce Êzidî'yi barbarca soykırımdan geçirdiğini içler acısı olarak tanımladı. Akbudak, Kürdistan'ın tüm bölgelerine sığınan mazlum Êzidî halkının Malatya'daki STÖ gibi birleşip bu insanlık trajedisine seyirci kalınmaması gerektiğini söyledi.  

 

"Vijdan Platformu" bileşenleri, merkez Artuklu Otogar'ında kalan Êzidîleri ziyaret ettikten sonra Malatya'ya geri döndü.  

 

415 Şengalli Êzidî Daha Siirt'e yerleştirildi

 

IŞİD çetelerinin saldırıları nedeniyle Şengal'den zorunlu olarak göç etmek zorunda kalan ve ilk olarak Şırnak'ta bulunan kamplara yerleştirilen çoğunluğu kadın, çocuk yaşlılardan oluşan 415 Şengalli, Siirt Belediyesi tarafından Barış Mahallesi'nde Dedêran aşireti mensupları için yapılan konutların yer aldığı Dedêran Şengal Kampı'na yerleştirildi. Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ve Belkiza Beştaş Epözdemir, DBP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, çok sayıda STK temsilcisi ve yüzlerce yurttaş tarafından karşılanan Êzidîler, kampta bulunan çadırlara yerleştirilerek, yarın kampta bulunan konutlara yerleştirilecek. 

 

Son iki günden bu yana Şırnak'tan Siirt'te gelen Şangalli Êzidi sayısı bin 250'ye ulaşırken, kamp koordinasyonu tarafından dün yapılan ihtiyaç belirleme çalışmasında; yurttaşların, çocuk maması, çocuk bezi, kadınların temel ihtiyaçları, yorgan, battaniye, döşek, yastık ve sağlık merkezinde küçükler ve büyükler için antibiyotik, ağrı kesici, göz merhemi, krem ihtiyacının olduğu belirtildi.

 

Siyasi tutsaklardan Şengal halkına destek

 

Rojava Şengal halkı için başlatılan yardım kampanyasına Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutsaklardan da destek geldi. Topladıkları bin 250 TL'yi aileleri aracılığı ile İHD'ye ulaştıran tutsaklar yaptıkları açıklamada,  Êzidî halkına yaşatılan zulüm ve katliamları kınadıklarını belirtilerek, yaşamını yitiren Êzidîler için başsağlığı dileklerinde bulundu. 

 

Êzidî yurttaşlara kapılarını açan ve yardımcı olan herkese teşekkürler ettiklerini ifade eden tutsaklar, "Bizlerde yanınızda olup Êzidî halkına hizmet etmek isterdik. Ancak şimdilik olanaklarımız elvermiyor. Onun için olanaklarımız el verdiği oranda yardım etmeye çalıştık" dedi. Tüm halklara Êzidî halkı için seferber olma çağrısında bulunan tutsaklar, herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti. 

 

diha