TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 10-09-2014 09:03   Güncelleme : 10-09-2014 09:03

İbrahim Ayhan: Cihan'ın ölümü devlet cinayetidir

Urfa'da yaşamını yitiren SSPE hastası Cihan Kaya'nın taziyesini ziyaret eden HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "Bu ölüm devlet ekliyle gerçekleştirilmiş bir cinayettir" dedi.

İbrahim Ayhan: Cihan'ın ölümü devlet cinayetidir

1999 ile 2002 yılları arasında Sağlık Bakanı MHP'li Osman Durmuş döneminde Kürt illerinde yapılan bayat kızamık aşılarından kaynaklı meydana gelen Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığı nedeniyle 9 yıldan bu yana tedavi gören 19 yaşındaki Cihan Kaya dün tedavi gördüğü Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirmişti. Urfa genelinde sayısının 500'den fazla olduğu tahmin edilen SSPE hastalığından dolayı yaşamını yitiren Cihan Kaya için Merkez Eyyübiye ilçesi Dede Osman Mahallesi'nde kurulan taziyeyi, HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DBP İl Eş Başkanı Celalettin Erkmen ve partili yöneticiler ziyaret etti. Baba Sadık Kaya ve yakınlarına başsağlığı dileyen Ayhan, devlet tarafından kullanılan aşılar nedeniyle şu ana kadar bölgede yüzlerce çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Sadece Urfa'da 350'den fazla tespit edilen SSPE hastası çocuğun bulunduğunu ve bu çocukların birer birer yaşamını yitirdiğini belirten Ayhan, "Bu normal bir ölüm değildir. Bu devlet eliyle bölge çocukları üzerinde gerçekleştirilmiş bir cinayettir" dedi. Ayhan, dönemin MHP'li sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde piyasaya sürülen bu kızamık aşılarına dikkat çekmek ve meclis gündemine taşımak için şu ana kadar soru ve araştırma önergeleri verdikleri halde herhangi bir cevap alamadıklarını ifade ederken, "Mevcut AKP hükümeti de konuya ilişkin herhangi bir adım atmadı, atmıyor. Çocukları zehirlemek ve duyarsız kalmak aynı zihniyetin devamına işarettir" dedi. 

 

19 yaşında yaşamını yitiren SSPE hastası Cihan Kaya'nın babası taziyeleri kabul ederken, aynı hastalıktan başka çocukların ölmemesini istediklerini dile getirdi.