EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-09-2014 04:28   Güncelleme : 11-09-2014 04:28

Ana Okullarında kayıt parası şoku !

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ısrarla 'Kayıt parası alınmayacak' uyarılarını okul yönetimlerinin dikkate almadığı ortaya çıktı.

Ana Okullarında  kayıt parası şoku !

 2014-2015 yılı eğitim-öğretim dönemi için kayıt dönemi başladı. Aileler çocuklarını Ana okuluna  kayıt yaptırmak için okullara gitmeye başladı. Fakat kayıt yaptırmaya giden birçok aile tam bir şok yaşıyor. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 Temmuz 2011 tarih ve 40 sayılı genelgesine rağmen okul yönetimleri ailelerden kayıt paraları talep ediyorlar. Bu parayı ödemek istemeyen ailelerin kayıtları ise yapılmıyor.  İstenen paranın yasal olmadığını belirtenlere ise okul yönetimleri tarafından dikkate alınmıyor.

 ŞANLIURFA’DA AYNI TABLO

 Şanlıurfa’da  Belkis Aslan isimli bir veli, çocuğunu Mustafa Vedat Mutlu Anaokulu'na kayıt ettirmek istedi. Okul yönetimi veliden 20 lira kayıt parasını okul aile birliği hesabına yatırmasını istedi. Veli ücreti yatıracak maddi durumunun olmadığını,eşinin işsiz olduğunu iş bulamadığı söylemesine rağmen Okul yönetimi hesaba para yatırmadığı taktirde Bakanlığın 'Kayıt parası alınmayacak' açıklamalarını idarecilere hatırlatan veli, çocuğunun kaydını yapamadığını ve haber merkezimizi arayarak yardımcı olmamızı istedi.Aradığımız Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bilgi vererek onları göreve çağırdık.

 ATATÜRK ANA OKULU'NDA DA DURUM AYNI

 Çocuğunu anaokuluna kaydettirmek için İstanbul Çekmeköy'deki  Çamlık İlköğretim Okulu'na giden bir velinin iddiasına göre ise; Kayıt parası olarak talep ediliyor. Bu parayı veremeyeceğini belirten velinin çocuğunun kaydı okula yapılmıyor. Bakanlık genelgesine rağmen istenen parayı veremeyen veli çaresizliğini, " 5 tane çocuğum var, hangi birisine para yetiştireyim. Zaten maddi durumum iyi olsa çocuğumu özel okula veririm. Eğitim-Öğretim seferberliğinin başladığı böyle bir dönemde ailelerin morali neden bozuluyor" sözleriyle dile getirdi.

 VATANDAŞLAR İÇİN ALO ŞİKAYET HATTI  444 83 83 DEVREDE

 "Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir çağrı merkezi var. Bunu daha aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar, 444 83 83 numaralı telefona bu konudaki şikayetlerini bildirebilirler."açıklamasını yapmıştı.