KADIN
Giriş Tarihi : 11-09-2014 15:44   Güncelleme : 11-09-2014 15:44

Diyarbakır'da meşaleli protesto edildi

DBP Gençlik Meclisi, Antalya'da Mahir Çetin'in katledilmesi ile Lice'nin Kerwas (Yalaza) köyündeki okula yönelik gerçekleştirilmek istenen saldırıyı düzenlediği meşaleli yürüyüşle protesto etti.

Diyarbakır'da meşaleli protesto  edildi

DBP Gençlik Meclisi, Antalya'da 25 kişilik faşist grup tarafından saldırıya uğrayarak katledilen Mahir Çetin ile Lice'nin Kerwas (Yalaza) köyünde yapılan Kürtçe okulun askerler tarafından yıkılmak istenmesine karşı Batıkent Meydanı'nda kurulan "Uyuşturucuya karşı mücadele" çadırından Bağlar'daki Ferzad Kemanger Kürtçe okulu önüne meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ve DBP'li yöneticilerin de katıldığı yürüyüşte, Antalya'da Kürtçe konuştuğu için katledilen Murat Çetin'in fotoğrafının bulunduğu "Kürdüz ölene kadar" yazılı pankart ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu flamalar taşındı. Yürüyüş sırasında sık sık, "Şehit namırın", "PKK halktır halk burada", "Amed uyuma önderliğine sahip çık" sloganları atıldı. "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak" sloganları ile IŞİD'in saldırılarına da tepkinin gösterildiği yürüyüşe Diyarbakır halkı balkonlardan alkışlarla destek verdi. 

 

Ferzad Kemanger Kürtçe okulu önünde açıklama yapan DBP Gençlik Meclisi üyesi Koçer Karın, Kürt halkının yıllardır yürüttüğü mücadeleyi kırmaya çalışan devletin politikaları sonucu binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Kürt halkının zorunlu göçe maruz kaldığını ancak göç ettikleri Türkiye kentlerinde de rahat bırakılmayarak saldırılara maruz kaldığını belirten Karın, 2013 tarihi Diyarbakır Newroz'unda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla başlayan sürecin tek taraflı ilerlediğini ve devletin katliamlara devam ettiğini kaydetti. 

 

Lice'deki Kürtçe okula yönelik saldırıları kınayan Karın, "Bir kez daha görülmüştür ki hükümet Önderliğimizin başlattığı sürece samimi yaklaşmamıştır. Bu politikalarından vazgeçmemiştir. Kürt sorunun kalıcı barışa evrilmesi ve Kürt sorunun sonuç bulması için Türk devletinin bu politikalarından vazgeçmesi gerekiyor" diye konuştu. 

 

'Çetin'in katledilmesinden devlet sorumlu'

 

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, Kürtçe konuştuğu için Mahir Çetin'in dövülerek katledilmesinden devleti sorumlu tutarak, "Bugün mücadelenin büyük bir bölümü Kürt gençliğinin omuzlarındadır. Antalya'da Mahir Çetin'e Kürtçe konuştuğu için yapılan saldırının sorumlusu Türk devletidir" dedi. 

 

Zümrüt sabah saatlerinde Lice'nin Kerwas (Yalaza) köyünde yapılan Kürtçe okulun askerler tarafından yıkılmak istenmesine de tepki gösterdi. 

 

Konuşmaların ardından havai fişeklerin patlatıldığı eylem, Çerxa Soreşa marşı ile sonlandırıldı.

 

(by-şo/avt)