EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-09-2014 02:51   Güncelleme : 12-09-2014 02:51

Lice Kaymakamlığı Kürtçe eğitimi de yasadışı ilan etti

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kerwas Mahallesi'nde anadilde eğitim verilmek için inşa edilen okul için "yasadışı Kürtçe eğitim vermek" yapıldığını ileri süren kaymakamlık, ilçede yüzlerce PKK ve HPG'linin mezarının bulunduğu iki şehitliği de "yasadışı mezarlıklar" ilan ederek, Kürt halkına karşı yaklaşımını bir kez daha ortaya koydu.

Lice Kaymakamlığı Kürtçe eğitimi de yasadışı ilan etti
Devletin yıllarca Kürt halkını inkar etmesi yetmezmiş gibi halkın yaratımlarını ve değerlerini devamlı "sözde" ve "yasadışı" olarak görmesi yeni bir boyuta ulaştı. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde kaymakamlığın halk tarafından inşa edilen kimi binalara ilişkin yaptığı yazışmalarda kullandığı ifadeler devlet kurumların ilçeye bakış açısını da ortaya koyuyor. Devamlı devletin gerçekleştirdiği katliamlarla gündeme gelen ve son bir yıl içerisinde 4 kişinin askerlerin kurşunuyla yaşamını yitirdiği ilçede halkın kolektif bir şekilde inşa ettiği eğitim binası kaymakamlık tarafından "yasadışı" ilan edildi. 
 
Yasadışı mezarlıkta çıktı!
 
Devletin "sabıkalı kenti" olan ilçede yıllarca devletin inkar politikaları katliamlarla kendini açıkça gösterirken, ilçe kaymakamlığının yazışmalarında kullandığı ifadeler Lice'ye yönelik yaklaşımı da açıklar nitelikte. DİHA'nın ulaştığı kaymakamlık yazışmalarında başta ilçeye bağlı Yolçatı (Sîsê) ve Şenlik mahallelerinde inşa edilen "Şehid Amed û Şehid Hêvidâr Şehitliği" ile "Şehid Harun Şehitliği"nin devlet nezdinde "yasadışı mezarlıklar" olarak görüldüğü ortaya çıktı. Kaymakamlığın "gizli" ibaresiyle Lice Belediye Başkanlığı'na 21 Ağustos tarihinde gönderdiği yazıda çeşitli tarihlerde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK ve HPG'liler için yaptırılan şehitlik "yasadışı mezarlıklar" olarak ilan edildi. İlçe Kaymakamı Nuri Gezici'nin imzasıyla gönderilen yazıda belediye başkanlığından söz konusu iki şehitliğin yapımına ilişkin izin verilip verilmediği konusunda bilgi verilmesi ivedi bir şekilde talep edildi. Yazıda "İlçemiz Yolçatı ve Şenlik mahallelerinde yapılan yasadışı mezarlıklar" ifadesi kullanılırken, devletin inkar ettiği halka ait her şeyi yasadışı olarak gördüğü bir kez daha kanıtlandı. 
 
Kaymakamlığın 'sözde' dediği binanın belediyece yıkılması talep edildi 
 
Kaymakamlığın farklı bir yazışmasında da yıllarca Kürt halkının değerlerine ilişkin kullanılan "sözde" ifadesi yer aldı. Aynı şekilde "gizli" ibaresiyle 21 Ağustos tarihinde yazılan yazıda Yolçatı Mahallesi'ndeki "Şehid Amed û Şehid Hêvidâr Şehitliği"nin halk tarafından yaptırılan bir bina için "sözde kongre merkezi" ifadesi kullandı. Yazıda "inşaatı devam eden sözde kongre merkezi" ifadesi kullanılarak, binanın yapımına ilişkin izin verilip verilmediği, izin verilmiş ise hangi tarih ve sayılı izin verildiği, izin verilmediyse belediye tarafından gerekli yasal işlemlerin derhal yapılması ve yapılan bir işlemin olup olmadığı konusunda bilgilendirme talep edildi. 
 
Anadilde eğitim 'yasadışı Kürtçe eğitim' oldu
 
Kaymakamlığı bir başka yazışmasında ise Kürt halkının temel talebi olan anadilde eğitim "yasadışı Kürtçe eğitim" olarak görüldü. Kaymakamlığın 8 Eylül günü belediyeye yazdığı yazıda Uçarlı Mahallesi'nde yapılan bina için "yasadışı bina" ifadesi kullanıldı. Yazının içeriğinde mahallede inşaatı devam eden binanın "yasadışı Kürtçe eğitim" vermek amacıyla inşa edildiği iddia edilerek, buna ilişkin daha önce yapılan yazışmada bina ile ilgili herhangi bir işlemin yapılmadığının bildirildiği buna karşın işlem yapmayan personelin açık kimlik bilgileri istendi. 
 
İhbar olmadığı için işlem yapmayan belediye personelinin kimlik bilgileri istendi
 
İlçeye bağlı Kerwas (Yalaza) Mahallesi'nde yapılan ve inşaatı tamamlanan ancak mahkemece yıkılmak istenen Kürtçe eğitimin verileceği okula ilişkin de kaymakamlık tarafından bilgi talep edildi. Okula ilişkin iki farklı yazışmadan ilkinde okul için bina sahiplerine izin verilip verilmediği, izin verilmiş ise hangi tarih ve sayılı yazı ile izin verildiği, izin verilmediyse belediye tarafından yapılan herhangi bir işlemin olup olmadığı soruldu. Kaymakamlığın bu yazısına ilişkin belediye tarafından gönderilen yazının ardından tekrar bir yazı gönderen kaymakamlık, bu kez bahse konu bina belediyece herhangi bir ihbarın olmamasından dolayı işlem yapılmadığı gerekçesiyle işlem yapmayan personelin açık kimlik bilgilerini istedi. 
 
DİHA(ea/mö)