KADIN
Giriş Tarihi : 17-09-2014 08:34   Güncelleme : 17-09-2014 08:34

Barış Anneleri: Kürtçe eğitim verecek okullara gideceğiz

Nusaybin Barış Anneleri, Kürtçe okulların kapatılmasını kınadıkları açıklamada, Barış Anneleri olarak Kürtçe eğitim verecek okullara gideceklerini söyledi.

Barış Anneleri: Kürtçe eğitim verecek okullara gideceğiz

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Kürtçe eğitim vermek üzere açılan okulların kapatılarak anadilde eğitimin engellenmesine ilişkin DBP binasında basın toplantısı düzenledi. Barış Annesi Perihan Altuğ tarafından yapılan açıklamada, devletin açtıkları okulları kapatmasını Barış Anneleri olarak onları şiddetle kınadıkları ve bu yaklaşımları asla kabul etmeyecekleri ifade edildi.

 

"AKP hükümeti bunu iyi bilsin ki bizim dilimize kelepçe vurmayı başaramaz" diyen Altuğ, Barış Anneleri olarak kendilerinin de Kürtçe okullarına gideceklerini söyledi. Altuğ, "AKP'nin yaptığı dünyanın hiçbir yerinde yapılmamış, görülmemiştir Biz 40 milyon Kürt, bu topraklarda yaşıyoruz ve hala anadilimizde eğitim göremiyoruz. Üstelik dilimize kelepçe vurulmaya çalışılıyor AKP kalıcı bir barış istiyorsa ve samimiyse bu yaklaşımlardan vazgeçmelidir" dedi.

 

 

Barış Annesi Şükriye Çetin da devletin Kürt halkının gururuyla oynadığını belirterek, kalıcı barış için Kürtçe okulların bir an önce açılması gerektiğini vurgulayarak "Biz Kürdüz, Kürt doğduk, Kürtçe öğrendik. Siz bizi zorla Türkleştiremezsiniz. Buna hiç kimsenin gücü yetmez" diye konuştu.

 

Açıklama "Bê ziman jiyan nabe" sloganları atıldı.

 

(öç)