SİYASET
Giriş Tarihi : 20-09-2014 03:22   Güncelleme : 20-09-2014 03:22

KCK:Şanlıurfa ile Kobanê birleşmeli

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kobanê direnişine katılım, IŞİD’e karşı mücadeleyi başta Urfa halkı olmak üzere tüm Kürdistan halkının mücadelesi haline getirme çağrısı yaptı. “Sınırları kaldırıp Urfa’yı Kobanê ile birleştirerek IŞİD saldırganlığını yenilgiye uğratıp Rojava Devrimini tüm Suriye ve Ortadoğu halklarının devrimi haline getirelim” dedi.

KCK:Şanlıurfa ile Kobanê birleşmeli

 

 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Kobanê halkının direnişinin tüm halkları özgürlük ve demokrasi mücadelesi için cesaretlendirdiğini kaydetti. Kuzey Kürdistan gençliğinin Kobanê’ye ve Rojava Devrimine akması gerektiğini belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “On binlerce genç yürütülen direnişe katılarak IŞİD faşizmine cevap vermelidir” dedi.

 

“IŞİD faşistleri saldırıyor, Kobanê halkı, YPG ve YPJ direniyor. Yurtseverliğin, devrimciliğin ve inancın her türlü saldırı ve tekniğe karşı direnebileceğini tüm dünyaya gösteriyor” diyen KCK Yürütume Konseyi Eşbaşkanlığı,  kadın, erkek, genç, yaşlı Kobanê halkının IŞİD faşizmine karşı direniş kararlığını ortaya koyduğunu söyledi.

 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kobanê direnişinin başta Kürt halkı olmaz üzere tüm Ortadoğu halklarını onurlandırdığını da belirtti.

 

‘IŞİD ÇETELERİNİN ARKASINDA TÜRKİYE DE VAR’

 

Kobanê halkının direnişinin tüm halkları özgürlük ve demokrasi mücadelesi için cesaretlendirdiğini de ifade eden KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı şunları kaydetti: “Ne kadar inkar edilirse edilsin, ne kadar ilişkimiz yok denilirse denilsin, IŞİD çetelerinin arkasındaki bir güç de Türkiye’dir. Türk devletinin IŞİD'e tutum almaması, devrimci demokratik basın dışındaki yandaş ve devletçi basının IŞİD faşistlerine militan payesi biçmesi, bu ilişki ve desteğin ifadesi olmaktadır. Türk devleti Rojava devrimini ve tüm Kürt halkını zayıf düşürmek için IŞİD'i saldırtmaktadır. Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesine karşı sürdürdüğü kirli savaşı şimdi de böyle sürdürmektedir. IŞİD, Türk devleti adına Kürtlere karşı bir vekalet savaşı sürdürmektedir. Kobanê’ye yönelik saldırı açıkça ortaya koymuştur ki IŞİD, bölge ve uluslararası gericiliğin halkların Özgürlük Mücadelesi'ne karşı bir saldırı gücü olarak kullanılmaktadır.

 

Türkiye IŞİD’in en temel destekçilerinden ve müttefiklerindendir. Türkiye'nin ittifak gücü olan KDP'nin ‘IŞİD saldırısı karşısında Türkiye bize destek olmadı’ demesi, Türkiye-IŞİD ilişkisinin Türkiye-KDP ilişkisinden daha derin ve kapsamlı olduğunu göstermektedir. Türkiye’yi on yıldır siyasi ve ekonomik olarak ayakta tutan KDP yetkililerinin açıklamaları, Türkiye'nin IŞİD ile ilişkisini ortaya koymaktadır. AKP hükümeti IŞİD’le kaderini birleştirmiştir. Bölgedeki yalnızlığını IŞİD ile gidermeye çalışmaktadır. Dünya basınında Türkiye-IŞİD ilişkisiyle ilgili belgelerin yayınlanması bu gerçeği gözler önüne sermektedir. 49 konsolosluk görevlisinin serbest bırakılması da Türk devletinin IŞİD’e verdiği destek sonucu gerçekleşmiştir. Özellikle en son Kobanê saldırısında IŞİD’le işbirliği yapması sonucu rehineler bırakılmıştır. Aslında birkaç aydır sürdürülen rehine oyununa son verilmiştir.”

 

‘TÜRKİYE TARİHİNİN EN İKİ YÜZLÜ POLİTİKASINI SÜRDÜRÜYOR’

 

Türkiye’nin tarihinin en ikiyüzlü politikasını sürdürdüğünü de söyleyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Bir taraftan IŞİD'i Kürt halkına saldırtmaktadır, diğer taraftan Türkiye sınırına geçenlere nasıl kucak açtığının propagandasını yapmaktadır. Pişkinlikle bu tutumlarının tarihe geçeceğini dillendirmektedir. Bu tutumları tarihe geçecektir, ama ikiyüzlülüğün örneği olarak geçecektir. Türkiye'nin IŞİD’i saldırtmasının bir amacı da Kobanê’nin boşaltılması ve Kürtsüzleştirilmesidir. Böylece Rojava Devriminin Kuzey Kürdistan üzerindeki olumlu etkisini de kırmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin IŞİD ile ilişkisi ve Kürtlere saldırtması esas olarak da Kuzey Kürdistan'daki Özgürlük Mücadelesi'ni zayıflatmak ve kültürel soykırımı tamamlamak amaçlıdır. Tüm Kürdistan halkı ve demokrasi güçleri Türkiye'nin politikalarının böyle olduğunu bilmeli ve buna göre tutum almalıdır” dedi.

 

Kobanê halkının sadece Rojava için değil, tüm Kürdistan’ın özgürlüğü için ve Ortadoğu halkları için direndiğini de ifade eden KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şunlara yer verdi: “Bu kahramanca direnişe destek vermek sadece Kürtlerin değil, tüm Ortadoğu halklarının onur borcudur. Sadece destek vermek de yetmez, bu direnişe katılmak esas alınmalıdır. Kobanê devrimi Urfa’ya taşırılmalı, Rojava Devrimiyle Kuzey Kürdistan Devrimi ortaklaştırılıp birleştirilerek IŞİD faşizmi döktüğü kanda boğulmalıdır. Urfa Kobanê ile bir bütün haline gelip IŞİD faşizmini yenilgiye uğratmalıdır. IŞİD faşizmi başta Urfa halkı olmak üzere tüm Kuzey Kürdistan halkını karşısında direnirken görmelidir.

 

‘KUZEY KÜRDİSTAN GENÇLİĞİ ROJAVA DEVRİMİNE AKMALIDIR’

 

Kuzey Kürdistan gençliği akın akın Kobanê’ye ve Rojava Devrimine akmalıdır. On binlerce genç yürütülen direnişe katılarak IŞİD faşizmine cevap vermelidir. IŞİD faşizmine karşı yürütülen direnişte şehit düşen her savaşçının yerine yüz genç devrim saflarına katılmalıdır. Büyük katılım ve büyük direnişle IŞİD faşizmi saldırdığına pişman ettirilmelidir. IŞİD’le birlikte Türk devleti ve AKP'nin Kürt karşıtı politikaları da yenilgiye uğratılmalıdır.

 

Tüm Kürdistan halkı bilmelidir ki, IŞİD faşizmi yenilgiye uğratılmadan ne Kuzey Kürdistan'da ne de Kürdistan'ın diğer parçalarında Kürt halkı özgürlüğüne kavuşacaktır. IŞİD saldırdığı müddetçe Kürt sorununun çözümünde adım atılmayacaktır. Şu anda Türk devleti ve AKP'nin bir çözüm politikası yoktur. IŞİD’i saldırtarak tüm Kürtlerin özgür ve demokratik yaşam özlemini boğmayı hedeflemektedir. Bu açıdan IŞİD’e karşı direniş, Kürt sorununu çözümsüz bırakıp Kürt halkının Özgürlük Mücadelesi'ni bastırmak isteyenlere yönelik direniştir.”

 

‘IŞİD’İN SALDIRISI TÜRKİYE’NİN SALDIRISI OLARAK GÖRÜLMELİ’

 

IŞİD’in saldırısının Kürdistan halkı ve demokrasi güçleri tarafından Türk devletinin saldırısı olarak da görülmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, AKP’nin bu iki yüzlü ve alçakça politikalarına karşı direnişi yükseltme çağrısı da yapıldı.

 

“Kobanê’de IŞİD'e karşı gösterilen direnişi AKP hükümetine yönelik bir direniş haline getirerek AKP ve IŞİD’in yürüttüğü ortak saldırgan politika yenilgiye uğratılmalıdır. Kürt sorununun çözümü ve Kürt halkının özgür ve demokratik yaşamı ancak bu yaklaşımla mücadele edildiğinde gerçekleşecektir” diye devam eden açıklamada, Kobanê direnişine katılım, IŞİD’e karşı mücadeleyi başta Urfa halkı olmak üzere tüm Kürdistan halkının mücadelesi haline getirme çağrısında bulundu.

 

Sınırları kaldırıp Urfa’yı Kobanê ile birleştirerek, IŞİD saldırganlığını yenilgiye uğratıp, Rojava Devrimini tüm Suriye ve Ortadoğu halklarının devrimi haline getirme çağrısı da yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “

 

 

Kobanê’de kahramanca direnerek şehit düşenleri minnetle anıyor, fedai savaşçıları ve Kobanê halkını saygıyla selamlıyoruz” dedi.