DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-09-2014 14:06   Güncelleme : 23-09-2014 14:06

Özgür Basına Askerler saldırdı

Suruç'un Dewşen köyünde direnişte bulunan kitleye müdahale eden polis ve asker, hızını alamayarak haber takibi yapan gazetecilere de saldırdı. Gaz bombasıyla gazetecilere saldıran polis ve askerler, gazetecilere hakaretler savurarak gözaltına almaya çalıştı. Ayrıca yaralanan ve gazetecilerin aracına sığınan 60 yaşlarındaki yaşlı bir yurtta da gözaltına alındı.

Özgür Basına Askerler saldırdı

Kobanê sınırında bulunan Suruç'un DewÅŸen köyünde direniÅŸe destek veren kitleye müdahale eden polis ve askerler, gazetecilere de saldırdı. Polis ve asker, haber takibinde bulunan gazetecilerin bulunduÄŸu bölgeye yoÄŸun bir ÅŸekilde tazyikli su sıkıp, gaz bombası attı.  Gazeteciler, gazeteci kimliklerini göstermesine raÄŸmen saldırılarına devam eden polis ve askerler, gazetecileri gözaltına almaya çalıştı. 

 

Saldırıların hedefi olan TV10'a ait canlı yayın aracını durduran askerler, televizyonun çalışanı gazeteci Turabi KiÅŸin'i gözaltına almaya çalıştı. Askerin saldırısına ve gözaltına alma giriÅŸimine tepki gösteren gazeteciler, KiÅŸin'in gözaltına alınmasına izin vermedi. 

 

Polisin DÄ°HA kini

 

Gazetecilere hedef gözeterek gaz bombası atan ve tazyikli su sıkan polis, hızını alamayarak adeta kin kustu. Hızını alamayan polisler, zırhı araçtan DÄ°HA çalışanlarını tehdit ederek, "DÄ°HA kaçma, sana bir ÅŸey yapmayacağız, yanına gelince gösteririz sana. Hani propaganda yapıyordun" anonsu yapıldı. 

 

Yine kimlik kartını gösteren Gün TV çalışanına ise polis, "PKK'nın kanalı" diyerek sinkaflı küfürler ederek terbiyesizlikte adeta sınır tanımadı. Öfkeden adeta kudurmuÅŸa dönen polisler, bazı arkadaÅŸlarımızı tartakladı. 

 

Yaşlılara feci saldırı

 

Öte yandan kitleye yoÄŸun gaz bombası atılması sonucu yaralanan 60 yaÅŸlarındaki iki yaÅŸlı yurttaÅŸ, gazetecilerin araçlarına sığındı. Saldırılarına burada da devam eden polis ve askerler, yaralı yaÅŸlılardan birini gözaltına alırken, diÄŸerini ise darp ettikten sonra saldırı yerinde bıraktı. Gaz bombası etkisiyle bayılmak üzere olan 2 yaÅŸlı yurttaÅŸların basın aracına alınmasına "Ä°nsanları neden kaçırıyorsunuz" diyerek öfkelenen polis, gazetecilere saldırmaya adeta gerekçe üretmeye çalıştı.  

 

 

Belediye Başkanı'nın aracına saldırı

 

Batman Belediye EÅŸ BaÅŸkanı Sabri Özdemir ve belediye meclis üyelerinin içinde bulunduÄŸu araç da, gazetecileri saldırıdan kurtarmaya çalışırken asker saldırısından nasibini aldı. Asker kirpi aracından, Özdemir'in bulunduÄŸu aracı hedef alarak gaz bombası atıldı. Gaz bombasının sol camı kırarak içeri düÅŸmesi sonucu araçta bulunan kiÅŸiler fenalık geçirdi. 

 

(ekip/rp/öç)