KADIN
Giriş Tarihi : 25-09-2014 02:24   Güncelleme : 25-09-2014 02:24

Ağrı'da 'DBP'lidir iş vermeyin' iddiası

Ağrı'da, İŞKUR kapısında günlerdir bekleyen işsizlerin "DBP'lidir iş vermeyin" diyerek işe alınmadığı iddia edildi.

Ağrı'da 'DBP'lidir iş vermeyin' iddiası

Ağrı'da, AKP Hükümeti'nin asgari ücret karşılığında İŞKUR aracılığı ile işe alımlarının yapılacağını ilan etmesinin ardından yüzlerce işsiz İŞKUR önünde toplanarak saatlerce bekliyor. İşsiz yurttaşlar, 3 gündür İŞKUR kapısında başvuru için kendilerine sıra gelmesini beklerken, İŞKUR yetkililerin işsizleri, "DBP'li, AKP'li" olarak ayırt ettiği ve AKP'li seçilmişlerin talimatı doğrultusunda işe aldığı iddia edildi. 

 

Söz konusu iddianın sık sık dillendirildiği ve tepkilerin dile getirildiği işsiz kuyruğunda, iş umuduyla bekleyen yurttaşlardan Cemal Taştan, 3 gündür soğuk havaya rağmen sırada beklediğini; ancak hiçbir yetkilinin kendisini muhatap almadığını söyledi. AKP'li oldukları bilinen kişilere öncelik verildiğini iddia eden Taştan, AKP'nin 3 kuruş için bile kendi adamlarını kayırdığını dile getirdi. 

 

'Günlerdir sıra rezaleti çekiyoruz'

 

Bir diğer işsiz yurttaş Aydın Selman ise İŞKUR yetkililerin, iş görüşmesini gerçekleştiren görevlilere "DBP'lidir iş vermeyin" dediğini öne sürerek, AKP il ve ilçe yöneticilerinin İŞKUR yöneticilerini arayarak kendilerine iş verilmesini engellediğini iddia etti. Salman, "Bizler günlerdir bu sıra rezaletini çekiyoruz. Burada iş kuyruğuna giriyoruz, 600 kişi vardı dün; ancak bugün biraz azalma olmuş insanlar umutlarını İŞKUR'a bağlamış ancak AKP özelikle kendi yandaşlarını işe yerleştiriyorlar AKP'li milletvekilleri il ve ilçe başkanları bir telefonla işe kendi yandaşlarını yerleştiriyorlar" dedi. 

 

'Adalet nerede?'

 

Metrelerce uzamış kuyruktaki insanlara işaret eden Selman, DBP ve HDP'ye oy verenlerin bilindiğini dile getirerek, "Adaletli davranmıyorlar DBP ve HDP'lileri tanıyan AKP'liler özelikle bizlerin işe alınmaması yönünde uğraşıyorlar. Bu adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz" diye konuştu. 

 

'Günlerdir sırada bekliyoruz'

 

Günlerdir sırada beklediklerini dile getiren Tekin Yılmaz ise "Bizler işsiziz günlerdir sırada bekliyoruz eğer memleketimizde fabrika veya iş sahası olsaydı neden bu kadar eziyet çekecektik" diye konuştu. 

 

Söz konusu iddialara ilişkin görüştüğümüz İŞKUR yetkilisi ise il müdürünün izinli olduğunu söyleyerek, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu savundu. Kurum çalışanı veya yetkililerinin böyle bir talimat almadığını söyleyen yetkili, AKP'li seçilmiş veya yetkiliden kesinlikle talimat almadıklarını belirtti. 

 

(ak/ns/mö)

 

GÖRÜNTÜLÜ:agr-25-09-14 ağrıda işsizlerin işkur önünde iş bulma çilesi