Son dakika Haberler
Giriş Tarihi : 28-09-2014 01:54   Güncelleme : 28-09-2014 01:54

Urfadabugun.Com 28 Eylül 2014 Haber Merkezi Gündemi

*Kobanê'de halk direnişinin en üst aşamaya ulaştığını ifade eden PYD Eş Başkanı Asya Abdulla, Kobanê'ye saldırılar sürdüğü sürece tüm Kürt halkının örgütlülük içinde olarak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Abdulla, eylemlerin sürmesi ve artırılması gerektiğine işaret ederek, örgütlü bir şekilde özgürlük için verilen mücadelenin bu gün Kobanê'de görüldüğünü ve kanton'a yönelik süren savaşın olmasına rağmen Kobanê'lilerin direnişinin sürdüğüne dikkat çekti. Abdulla, "Tüm halkın bu fedai ruh etrafında bir araya gelmeli, nerede olursa olsun buradaki olan durum ulusal bir meseledir. Kürt ulusunun iradesi, ulusal çıkarlar bu gün Kobanê'dedir" dedi.GÖRÜNTÜLÜ

Urfadabugun.Com 28 Eylül 2014 Haber Merkezi Gündemi

 Kobanê'ye dönük IŞİD çetelerinin saldırılarıyla yaşanan çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ederken, IŞİD çetelerinin saldırılarına göz yuman AKP hükümetinin Rojava politikası da "çözüm sürecini" kritik bir aşamaya soktu. Gazeteci Ali Bayramoğlu, Kobanê'de yaşanacak her türlü olumsuzluğun sürece de olumsuzluk olarak yansıyacağını belirtirken, hükümetin IŞİD'e karşı tavır alması gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Ayşen Candaş ise, "AKP'nin yapması gereken çok net.  AKP hükümeti hem Kobanê'yi kurtarmak hem de can kayıplarının önüne geçirilmesi için  Kürtleri desteklemelidir. Bu yönde aklını başına toplamalıdır" derken, gazeteci yazar Oya Baydar da çözüm sürecinin de zarar görmemesi için IŞİD çetelerine karşı Türkiye'nin bir an önce Kobanê direnişine destek vermesi gerektiğini söyledi. Eşber Yağmurdereli ise Kürt meselesinin çözümü sadece Türkiye'deki Kürtlerin ilgilendiren bir durum değil" diyerek çözüm sürecinin ilerleyebilmesinin aynı zamanda Türkiye'nin bölgede atacağı adımlara bağlı olduğunu söyledi.

 

*Soma'da yaşanan maden faciasını protesto etmek amacıyla Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 2 gün boyunca okulu boykot eden öğrencilerden 47'sine soruşturma açıldı. Emniyet Müdürlüğü ve Rektörlük tarafından açılan öğrencilerin tamamının Yüzün Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği üyesi olması dikkat çekti. 

 

*Erciş'te 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından, TOKİ tarafından yapılan konutlar, vatandaşların başına dert oldu. Daha önce bir bebeğin düşen mutfak dolabının altında kalarak can vermesine neden olan TOKİ'deki çürük yapılanmayı TOKİ'nin site yönetimi sitelerin girişlerine astığı ilanla doğrulayarak, yaşanılacak sorunlardan sorumlu olmadıklarını duyurdu. 

 

*AKP hükümetinin sağlık politikalarından dolayı sağlık hizmetleri durma noktasına gelirken Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kardiyoloji bölümünde çalışan asistanlar uzun mesai ve ağır iş şartlarından dolayı istifa etti. Asistanların istifa etmesinden dolayı Kardiyoloji bölümünde hastalar tedavi edilemiyor.

 

* Dersim'in Nazimiye ilçesine bağlı Dereova Köyü'nde bulunan jandarma karakolunun bulunduğu yerden köyün başka bir noktasına taşınırken, karakolun etrafına döşenen mayınlar temizlenmeden öylece bırakıldı. 1 hafta içerisinde köylülere ait 3 hayvanın mayınlı bölgeye girmesi sonucu telef olması, köylüleri eski karakolun etrafından geçmeye çekinir hale getirdi. GÖRÜNTÜLÜ

 

* Tecavüz kültürünün yaratıcılarının, Kürdistan'da yaratılmak istenen demokratik modernite ideolojisini ortadan kaldırmak için tecavüz yoluyla kadın bedenine yöneldiğini dile getiren Diyarbakır Kadın Akademisi çalışanı Figen Aras, bir "kültür" olarak tecavüzü değerlendirdi. 

 

* Antalya'da, 2009 yılında düzenlenen bir gösteriye katıldığı iddiasıyla gözaltına alınıp, "Örgüt adına suç işlemek" suçlamasıyla tutuklanıp, bir süre sonra salıverilen yüzde 73 zihinsel engelli raporu bulunan Hasan Çetin'e (21), devam eden yargılama sonucu 4,5 yıl hapis cezası verildi.

 

* Adana'da bulunan STK'lar ve siyasi partiler, Kobané'ye yönelik IŞİD saldırılarını kınayıp, herkesin sınırda devam eden eyleme katılma çağrısı yaparken, demokratik kamuoyunun Kobané için harekete geçmesi gerektiğini söylediler. 

 

* Suruç'ta katıldığı nöbet eylemine yapılan müdahale sonrasında polisler tarafından tekmelenerek kaburgası kırılan Adana Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Gülsüme Kılıç, iyileşir iyileşmez tekrardan Suruç'a gideceğini belirterek, kendisine işkence yapan polisler hakkında da suç duyurusunda bulunacağını söyledi. 

 

*Kurdi-Der Batman Şubesi 4. Olağan Kongresini Petrol-İş Batman Şubesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirecek. (12.00)

 

*Rojava'nın Qamişlo kentine bağlı Şermûx köyünde, 16 Eylül'de çıkan çatışmada yaşamror yitiren Mahmut Zengin (Birûsk Serhed) için Van Özalp'e bağlı Altıboğa (Kergez) köyünde mevlit verilecek. (13.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

* Hakkari Kent Meclisi tarafından Kobanê'ye destek olmak amacıyla belediye hizmet binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildikten sonra Suruç'a hareket edilecek. (13.00)GÖRÜNTÜLÜ

 

* Gever Demokrasi Platformu Meclisi, Yüksekova'da meydana gelen aile kavgaları, uyuşturucu kullanımı ve Kobanê'deki IŞİD saldırılarına ilişkin Musa Anter Kültür Parkı'nda açıklama düzenleyecek. (14.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

* Güneydoğu Down Sendromu Derneği üyeleri, downlu hastaların dönük farkındalığı arttırmak için İstasyon meydanından Anıt Park'a kadar yürüyüş gerçekleştirecek. (12.00)

 

* Ankara, Diyarbakır' Adana, İzmir, Dersim, Siirt ve İstanbul'un Beyoğlu, Bağcılar, Sultangazi, Esenyurt ve Küçükçekmece ilçelerinde Kobanê direnişine destek vermek ve IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüşler düzenlenecek (14.00/15.00/17.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

* Roboskîli aileler, katliamda yitirdikleri yakınlarını anmak amacıyla Şırnak Adliyesi önünde oturma eylemi yapacak. (16.00-17.00)

 

ÇALIŞMA YAŞAMI 

 

* 13 Haziran'dan beri "onurlu yaşam, güvenceli iş" talebiyle direnişte olan Vanlı işçiler, Ankara'ya taşıdıkları direnişlerinin üçüncü haftasına girdi. Milletvekilleri aracılığıyla hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerin sonucuna odaklanan işçiler, görüşmelerden olumsuz bir sonuç gelmemesi halinde eylem tarzlarının değişeceğini vurguladı. 

 

KADIN

 

İran rejimi tarafından hakkında verilen idam cezası daha sonra müebbet hapse çevrilen Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan'in yazdığı mektup, Diyarbakır'da yapılan 2. Dünya Kadın Konferansı Ortadoğu Bölge Hazırlık Toplantı'sında okundu. Doğu Kürdistan Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR) ise tüm kadınlara Celaliyan için harekete geçme ve siyasi tutsakların özgürlüğü için mücadele etme çağrısında bulundu.

 

 

* Aralarında HDP/HDK kadın meclisleri, DÖKH, İstanbul Feminist Kollektif, Yeni Demokrat Kadın'ında bulunduğu 40'ı aşkın kadın örgütünün çağrısıyla biraraya gelecek kadınlar, IŞİD'in Kobanê saldırısını protesto etmek ve Türkiye ve  uluslararası kamuoyuna çağrı yapmak amacıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi'nde  buluşarak "Barış böyle olmaz" sloganıyla AKP Kadıköy İlçe binasına yürüyüş düzenleyecek (13.30) GÖRÜNTÜLÜ

 

KÜLTÜR SANAT

 

*Yazar Emrah Serbest Alsancak'ta Yakın Kitabevi'nde okurları ile buluşacak. (17.00)